کارمزد تراکنش‌های بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۰ حدود ۲,۰۰۰٪ افزایش یافته است

میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین همچنان در حال افزایش است و تعداد تراکنش‌های تأییدنشده بیت کوین به رکورد ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است.

به نقل از دی‌کریپت، میانگین کارمزد ارسال تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۰، ۲,۲۱۳ درصد افزایش یافته است. داده‌ها نشان می‌دهد که روز بیستم می (۳۱ اردیبهشت)، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین تا سقف ۶.۶۴ دلار رشد کرده است. این میزان، بالاترین میانگین بهای تراکنش‌های بیت کوین است که از جولای ۲۰۱۸، پس از گذشت حدود دو سال، شاهد آن هستیم.

اواخر سال ۲۰۱۹ میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین ۰.۲۸ دلار بود. اما از ۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۹۸)، این میانگین با افزایش ۲,۲۱۳ درصدی همراه بوده است.

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین
نمودار رشد کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

به‌نظر می‌رسد افزایش فعالیت شبکه بیت کوین پیش از رویداد هاوینگ، علت رشد ناگهانی میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین باشد.

۱۲ می (۲۳ اردیبهشت)، پس از سومین هاوینگ بیت کوین، پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. با این حال، کارمزد تراکنش‌ها همچنان با افزایش روبه‌رو بوده است. در واقع پس از هاوینگ سوم بیت کوین، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین بیش از ۱۴۴ درصد رشد کرده است.

معمولاً زمانی که بیت کوین مورد استفاده سنگین قرار می‌گیرد و شبکه بیت کوین اصطلاحاً شلوغ می‌شود، کارمزد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد. داده‌های وب‌سایت Blockchain.com نشان می‌دهد که حجم زیادی از تراکنش‌های تاییدنشده در ممپول (mempool) شبکه بیت کوین انباشته شده‌ و برای پردازش انتظار می‌کشند.

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین
تراکنش‌های موجود در ممپول بیت کوین

۲۰ می (۳۱ اردیبهشت)، ممپول بیت کوین ۹۴ مگابایت تراکنش انجام‌نشده را نشان می‌داد که در انتظار پردازش بودند. در واقع ممپول را می‌توان به اتاق انتظاری برای تراکنش‌های بلاتکلیف شبکه بیت کوین در نظر گرفت که برای دریافت تاییدیه در صف قرار می‌گیرند.

این میزان تراکنش تاییدنشده در ممپول بیت کوین درست به همان میزانی است که آخرین بار ژانویه ۲۰۱۸ شاهد آن بودیم. اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ شاهد بزرگ‌ترین بازار صعودی برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بودیم.

همان‌طور که می‌دانید، بلاک‌های بیت کوین هر بار یک مگابایت از تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند. هر چه شبکه بیت کوین شلوغ‌تر باشد، کاربران مجبور هستند که بهای بیشتری به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت کنند تا تراکنش‌های آن‌ها در بلاک بعدی قرار بگیرد.

با این حال، کاربران همچنان می‌توانند بهای کمتری را به‌عنوان کارمزد بیت کوین در کیف پول خود در نظر بگیرند، اما تراکنش آن‌ها با این خطر مواجه است که توسط ماینرهای بیت کوین نادیده گرفته شود، چرا که ماینرها از کارمزد تراکنش‌هایی که انجام می‌دهند، درآمد کسب می‌کنند و به‌صورت طبیعی تراکنش‌های با کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می‌دهند.

حتی کاربران بیت کوین می‌توانند کارمزد تراکنش‌ها را نزدیک به صفر در نظر بگیرند! زمانی که بیت کوین اولین روزهای عمر خود را سپری می‌کرد، این امر طبیعی بود. اما امروزه ماینرها چنین تراکنش‌هایی را نادیده می‌گیرند و حتی ممکن است آن‌ها را به‌کلی رد کنند.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6492

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *