معرفی ارزهای دیجیتال

کاردانو چیست

کاردانو (Cardano) چیست : یک پلتفرم و تکنولوژی متن باز است که ارز رمزنگاری شده ADA را روی شبکه خود دارد.

کاردانو با هدف اجرای قراردادهای هوشمند، برنامه های غیر متمرکز، زنجیره های جانبی و محاسبات چند جانبه توسط شرکت توسعه بلاک چین به نام (Input Output Hong Kong (IOHK ایجاد شد و توسط Charles Hoskinson، یکی از بنیانگذاران BitShares و Ethereum ، اداره می شود.

تصویری قدیمی از تیم اتریوم ، Charles Hoskinson در سمت راست و Vitalik Buterin خالق اتریوم در سمت چپ تصویر.کاردانو چیست

کاردانو و قراردادهای هوشمند

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که مانند اتریوم قابلیت ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را دارد . با این تفاوت که امنیت کاردانو با استفاده از معماری چند لایه تامین شده است. این شبکه به عنوان یک بستر قرارداد هوشمند با سایر پروژه‌های مشابه خود از جمله (NEO)،(EOS)،(ethereum) و (NEM) که روی توسعه قراردادهای هوشمند متمرکز هستند رقابت می‌کند و تلاش می کند با تمرکز روی مقیاس پذیری از طریق تحقیقات علمی داوری شده همتا و اجرای کدهای بسیار ایمن، کاردانو را از سایر رقبا متمایز سازند.

کاردانو چیست

کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده است . تیم سازنده ، هم به فکر کاربران و هم به فکر نهادهای نظارتی بوده است . آنها به دنبال پیدا کردن نقطه‌ای تعادل بین نیاز به نظارت از سوی دولت ، حریم خصوصی و عدم تمرکزگرایی که جز اصول بلاک چین است ، می‌گردند. تیم کاردانو در حال توسعه یک زبان جدید برنامه نویسی به نام (Plutus) است تا از آن برای توسعه قراردادهای هوشمند روی (CCL) استفاده کنند. (CCL) همچنین از زبان (Solidarity) پشتیبانی می‌کند. این زبانی است که پشت قراردادهای هوشمند اتریوم قرار دارد.

کاردانو چیست

این پلتفرم از زبان برنامه نویسی Haskell استفاده می کند که بر خلاف اتریوم ،‌ در برابر خطاهای احتمالی مصون است . با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است. پیش بینی شرایط یک پروژه در ماه ها یا سال های آینده تقریبا غیرممکن است بنابراین یک زبان برنامه نویسی قوی مانند Haskell، با حد و مرز مشخص خطای برنامه نویسی، تقریبا از ایجاد برنامه ها و سیستم های بی هدف جلوگیری می کند.

کاردانو چیست

کاردانو (ADA) از الگوریتم اثبات سهام Ouroboros برای دستیابی به اجماع غیر متمرکز در شبکه استفاده می کند.

کاردانو چیست

کاردانو در مقابل بیت کوین و اتریوم

شبکه کاردانو که آن را نسل سوم ارزهای دیجیتال می‌نامند  توانست با ایجاد فرایندهای جدید در تایید تراکنش، مسئله مقیاس پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند. این شبکه امکان استفاده بهتر از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند و به دلیل ماهیت فنی شبکه و برنامه نویسی، بیشتر ICO ها و پروژه های بی ارزش و غیر هدفمند،‌ قابل اجرا نیستند.

کیف پول رسمی که برای کاردانو وجود دارد کیف پول دسکتاپ DAEDLUS است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *