آموزش بلاک چین

کاربرد Modifierها در Solidity

کاربرد Modifierها در Solidity چیست؟ Modifierها توابعی هستند که بر روی سایر توابع اعمال می‌شوند و از آنها می‌توان برای چک‌کردن بعضی پیش‌نیازها مانند کنترل سطوح دسترسی قبل از اجرا شدن سایر توابع استفاده کرد. فرض کنید تابعی داریم که فقط ایجادکننده یا مالک قرارداد هوشمند اجازه فراخوانی آن را داشته باشد. به همین منظور به دو روش زیر این کار را می‌توان انجام داد:

روش اول: if-else

کاربرد Modifierها در Solidity

روش دوم: modifier

کاربرد Modifierها در Solidity

همانطور که در قطعه کد بالا مشاهده می‌کنید، modifierها دقیقا مشابه توابع تعریف می‎‌شوند. در تعریف isOwner، تابع require شرطی که درون پرانتز آن مشخص شده است بررسی می‌کند، اگر شرط برقرار نباشد یک exception اتفاق می‌افتد و اجراء قرارداد خاتمه می‌یابد. در غیر اینصورت کلمه کلیدی” _ ” به کامپایلر می‌گوید که “_” را با کد تابعی که modifier بر روی آن اعمال شده است، جایگزین کند.

(کاربرد Modifierها در Solidity)

مزیت روش دوم نسبت به روش اول این است یکبار نوشته می‌شود و بارها بر روی توابع مختلف می‌تواند اعمال شود.

modifierها همچنین مانند توابع می‌توانند پارامتر ورودی هم داشته باشند. به عنوان مثال، فرض کنید در قرارداد هوشمندمان بخواهیم کاربران متعدد و با سطوح دسترسی مختلف داشته باشیم. برای اینکار می‌توان آدرس حساب کاربر را به عنوان ورودی در modifier دریافت کرد.

کاربرد Modifierها در Solidity

ضمنا می‌توان بر روی یک تابع چندین modifier و هر کدام را چندین بار اعمال کرد، به عنوان مثال:

کاربرد Modifierها در Solidity

در ادامه یک مثال کامل از قراردادی که در آن از modifier استفاده شده است مشاهده می‌کنید، که می‌توان آن را در سایتremix.ethereum.org تست کرد:

کاربرد Modifierها در Solidity

چند نکته و کلمه کلیدی در کد بالا وجود دارد که لازم می‌دانم توضیحاتی در مورد آنها بدهم.

msg.sender: تعدادی متغیر و تابع از پیش تعریف شده در قراردادهای هوشمند همیشه وجود دارند که به صورت سراسری (global) تعریف شده‌اند و حاوی اطلاعات مختلفی در مورد بلاک‌چین هستند. یکی از این متغیرها msg.sender است که آدرس حساب اتریوم شخص یا قراردادی است که قرارداد فعلی را فراخوانی کرده است.

address: یکی از انواع داده تعریف شده در زبان solidity است که اندازه آن ۲۰ بایت است و برای تعریف متغیرهایی که آدرس‌های اتریوم را نگهداری می‌کنند، استفاده می‌شود.

uint: نوع داده عدد صحیح بدون علامت است.

هنگامی که برای اولین بار قرارداد فوق بر روی شبکه اتریوم ایجاد می‌شود، آدرس ایجادکننده قرارداد در constructor به متغیر owner اختصاص داده می‌شود. هر زمان حساب‌کاربری کسی غیر از ایجادکننده قرارداد تابع increment را فراخوانی کند، یک exception اتفاق می‌افتد و اجراء قرارداد خاتمه می‌یابد.

برای بررسی آن کافیست مشابه تصویر زیر با یک حساب کاربری (فیلد Account) قرارداد را ایجاد و با حساب کاربری دیگری تابع increment را فراخوانی کنید، تا نتیجه کار را مشاهده نمائید.

کاربرد Modifierها در Solidity

درصورتی که تاکنون از IDE آنلاین remix.ethereum.org استفاده نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا مطلب زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) چیست را مطالعه کنید، تا با کاربرد هرکدام از این فیلدها و نحوه ایجاد و تست قرارداد هوشمند سریعتر آشنا شوید.

(کاربرد Modifierها در Solidity)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *