بکت
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال مقالات

پروژه بکت چیست و چطور می تواند آینده بیت کوین را تغییر دهد؟

پروژه بکت چیست و چطور می تواند آینده بیت کوین را تغییر دهد؟

بیت‌کوین، یک ارز دیجیتال است و هنوز به صورت کاملا قانونی وارد بازارهای جهانی نشده است. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها، از جمله بانک های مرکزی کشورها، هنوز هم معامله‌ای با آن انجام نمی‌دهند. برای حل این مشکل، در سال 2018، پروژه‌ای به نام بکت (Bakkt) معرفی و ارائه شد که گفته می‌شود بتواند تحولی در بیت‌کوین به وجود بیاورد و نگرانی‌های موجود در مورد بیت کوین را از میان ببرد.

در تاریخ ۳ آگوست ۲۰۱۸، گزارش‌های متعددی از بازار بورس نیویورک منتشر شد که به‌سرعت سرخط خبرها را به‌خود اختصاص داد. مالک بازار بورس و اوراق بهادار نیویورک (NYSE) اعلام کرد به‌زودی پلتفرمی به نام Bakkt را راه‌اندازی خواهد کرد که بازاری قانونی برای دارایی‌های دیجیتال از جمله ارزهای دیجیتال خواهد بود.

پلتفرم بکت، راهی برای سوق دادن ارزهای دیجیتال به سمت جریان اصلی بازار و پذیرفته شدن آن‌ها به عنوان ارزهای قانونی است.

بکت متعلق به شرکت Intercontinental Exchange (مالک بورس اوراق بهادار نیویورک) است و با شرکت‌های متعددی از جمله گروه مشاوره بوستون (BCG)، استارباکس و مایکروسافت همکاری می‌کند تا پلتفرمی به‌منظور خرید، فروش، ذخیره و خرج کردن دارایی‌های دیجیتال ایجاد کنند.

آنها اینگونه می گویند:

بکت را به این منظور طراحی کردیم که مشتریان و نهادهای مختلف به‌ آسانی بتوانند دارایی‌های دیجیتال‌ را خرید و فروش کنند، ذخیره کنند یا خرج کنند. بکت با هدف ارائه‌ی اعتماد، بهره‌وری و سهولت در تجارت به‌ دنبال توسعه‌ی نوعی فناوری باز برای برقراری ارتباط بین بازارهای موجود و زیرساخت تجاری مبتنی بر بلاک چین است.

در مورد تحول و پیشرفت ارزهای دیجیتال، نظریه‌های مختلفی وجود دارد. بسیاری معتقدند که روند صعودیِ بعدی هنگامی‌ اتفاق می‌افتد که سازمان‌ها و نهادها نیز در این عرصه سرمایه‌گذاری کنند. برخی دیگر از کاربران این عرصه باور دارند که این اتفاق تا زمانی که تمام ارزهای دیجیتال و یا به تعبیری دیگر، ماهیت کلی این تجارت نوین، قانون‌گذاری نشود، رخ نخواهد داد. بنابراین می‌توان گفت که اگر بکت موفق عمل کند، می‌تواند در معاملات بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تحول بزرگی ایجاد کند.

بکت می‌خواهد با استفاده از راه‌حل‌های ابری مایکروسافت، یک اکوسیستم جهانیِ باز و قانونی برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد کند. این خبر خوبی برای آژور (عنوان تجاری پلتفرم‌های مایکروسافت) است که مدتی است از یک سو زیر سایه‌ی پیشرفت‌های آی‌بی‌ام و آزمایش بلاک چین خصوصی آن قرار گرفته و از سوی دیگر از خدمات وب آمازون (AWS) مبتنی بر بلاک چین عقب مانده است.

بکت می‌خواهد یک اکوسیستم قانونی جهانی برای دارایی‌های دیجیتال باشد. در این راستا، مشارکت با شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت و استارباکس نیز اعتبار ویژه‌ای به آن می‌بخشد.

آیا نگاه‌های مثبت نسبت به آینده بکت و بیت‌کوین وجود دارد؟

امروزه، به نسبت گذشته، سازمان‌ها علاقه بیشتری به سرمایه‌گذاری در عرصه ارزهای دیجیتال دارند. به عنوان نمونه، شرکت فیدلتی اینوستمنت (Fidelity Investments)، علاقه‌مندی خود را برای سرمایه‌گذاری در جهان کریپتو و ارزهای دیجیتال اعلام کرده است.

تام لی از فانداستارت (Fundstrat) معتقد است که اجرا و راه‌اندازی بکت، می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شود. او معتقد است که ورود بکت به بازار، روند کاهشی قیمت بیت‌کوین را معکوس کرده است.

 پلتفرم بکت، شرایط قانون‌مندی دارایی‌های دیجیتال را فراهم خواهد کرد. علاوه بر آن، این شرکت، در توییتر اعلام کرده است که قراردادهای آتی بیت‌کوین را نیز عرضه خواهد کرد. در این توئیت آمده بود:

اولین قراردادهای ما، قراردادهای آتی بیت کوینی که با ارزهای رایج، از جمله دلار آمریکا، پوند و یورو تبادل می‌شوند را به صورت فیزیکی ارائه خواهند کرد. به عنوان مثال، خرید یک قرارداد آتی بیت کوین/ دلار آمریکا منجر به تحویل روزانه یک بیت کوین به حساب کاربری مشتریان خواهد شد.

نگاه های مثبت به Bakkt

کلی لوفلر، مدیر عامل Bakkt اخیرا اعلام کرد که آدام وایت کارمند کوین بیس به عنوان مدیر اجرایی به کادر این شرکت می پیوندد. با توجه به این که کوین بیس، با دارایی ۸ میلیارد دلاری مسلما یکی از موفقترین شرکت های دنیا است، حضور یکی از مدیران ارشد آن در میان کادر اجرایی بکت بر اعتماد بنفس این شرکت می افزاید.

لوفلر درباره آینده بلندمدت ارز دیجیتال خوش بین است. در مصاحبه ای با نشریه فورچن (Fortune) وی بازار ارزهای دیجیتال را با بازار نفت مقایسه کرد که در آن، بورس بین قاره ای ICE مهره کلیدی در ارائه نقدینگی به بازار بود. وی مشخصا اظهار داشت:

این بازار (بازار نفتی) در کنار مقررات و قانون گذاری ها رشد کرده است و ما در حال مشاهده انقلابی با مقیاس مشابه در ارزهای دیجیتال هستیم .

رئیس سابق CFTC، گری گنسلر، دقیقا چنین باوری را تکرار کرد و به بلومبرگ گفت که نیاز ارزهای دیجیتال به قانون گذاری بیشتر از نیاز بازار نفت به این مساله است. وی همچنین به اهمیت “فناوری بی طرف” به عنوان نیرو محرکه خلاقیت و نوآوری اشاره کرد.

بسیاری معتقدند که بکت در حال زمینه سازی برای تصویب و راه اندازی اولین ETF بیت کوین در ایالات متحده آمریکا است. اتفاقی که وظیفه بزرگی قلمداد می شود. با توجه به این که SEC  تا کنون هرگونه پروپوزال  ETF بیت کوین را رد کرده است.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل مبادله یا ETF چیست؟

آیا قیمت بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF مانند قیمت طلا صعود می‌کند؟

مشخص است که بکت قصد دارد برای سازمان‌های مالی مختلف، پلتفرمی‌ ساده و آماده باشد تا این سازمان‌ها بتوانند به طور ایمن و قانونی ارزهای دیجیتال را معامله کنند. به همین دلیل برخی کارشناسان معتقدند که بکت (Bakkt)، قطعاً می‌تواند محرکی برای روند افزایشی قیمت ارزهای دیجیتال باشد. اما این موضوع به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت.

بکت به‌شکل مستقیم در آینده‌ی ارزهای دیجیتال نقش دارد. انتظار می‌رود اکوسیستم Bakkt هم بازارهای قانونی را پوشش دهد و هم محل ذخیره‌ی خوبی برای دارایی‌های دیجیتال درکنار اپلیکیشن‌های کاربردی و تجاری باشد. این به‌خوبی نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین می تواند در سال ۲۰۱۹ به‌شدت افزایش یابد.

نکته جالب درباره بکت (Bakkt) این است که پس از گذشت تقریباً یک‌سال از اعلام آن، فعلاً در حال همکاری با کمیسیون CFTC است تا بتواند تائیدیه‌های قانونی را برای قرار‌دادهای آتی بیت‌کوین بدست بیاورد. این شرکت، در پاسخ به انتقادات وارد شده به علت تأخیر در دریافت تائیدیه، اعلام کرد که بکت یک پروژه بلند‌مدت است و تمام کارهای قانونی آن در سال 2019 تمام نخواهد شد. با این وجود بکت در پشت صحنه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این شرکت، کاربران جدید جذب می‌کند و زیرساخت‌های سازمانی خود را اصلاح می‌کند.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4528

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *