میمبل ویمبل (mimblewimble)
اخبار ارز دیجیتال مقالات منتخب سر دبیر

پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble) چیست

پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble) چیست ، چگونه کار میکند و چه قابلیت هایی دارد؟

ارز دیجیتال گرین(Grin)

گرین یک پروژه پیشگام کریپتوکارنسی است که بیشتر برای حفظ حریم شخصی، حل مشکل مقیاس پذیری و اطمینان پذیری بنا شده است. این موارد تمام با فناوری بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble) همراه با برخی بهینه سازی های جزئی ساخته شده است. میمبل ویمبل یک پروتکل جذاب و جنجالیست که توسط تام الویس در ژانویه سال 2016 به بازار عرضه شد. این پروتکل توانست توجه بسیار زیادی را از بنیاد بیت کوین و طرفداران حریم خصوصی به خود جلب کند.

میمبل ویمبل (mimblewimble)
grin اولین ارز دیجیتال بر مبنای پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble)

گرین یک پروژه اپن سورس یا منبع باز است که توسط آن میتوانید به بسیاری از اعمالی که توسط بخش توسعه کریپتوکارنسی در حال انجام است دست پیدا کنید. برای درک گرین و چگونگی عملکرد آن، باید نخست با مفهوم میمبل ویمبل و مزایا آن آشنا شوید.

میمبل ویمبل (mimblewimble) چیست؟

میمبل ویمبل نخستین بار در سال 2016 توسط Tom Elvis Jedusor(الهام گرفته از یکی از شخصیت های هری پاتر) پیشنهاد شد و چندین ماه بعد توسط فردی با نام آدام پولسترا اصلاح شد. میمبل ویمبل یک پروتکل بلاک چین است که ترکیبی از چندین تکنولوژی نوآورانه نیز هست و باعث تغییر در ساخت تراکنش بیت کوین و کاهش اندازه بلوک چینی خواهد شد.

میمبل ویمبل (mimblewimble) عمدتا به دو حوزه تقسیم می شود:

  • حریم خصوصی
  • مقیاس پذیری

به عنوان یک نتیجه گیری شخصی از حریم خصوصی ذاتی، میمبل ویمبل و پس از آن گرین قابل اطمینان ترین ها در این امر هستند.

حریم خصوصی در پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble)

معاملاتی که در میمبل ویمبل انجام می گیرند اغلب مبهم هستند، اما همچنان می توانند مورد تایید قرار گیرند. هرچند هیچ آدرس دقیقی از این مبادلات وجود ندارد و مقادیر انجام شده نیز کاملا پنهانی هستند. میمبل ویمبل در واقع به ویژگی رمزنگاری منحنی بیضی (ECC) برای ساختن معاملات بر اساس تایید مبلغ صفر و همچنین مالکیت کلید های خصوصی متکی است.

بررسی معاملات با ویمبل میمبل مستلزم آن است که مجموع خروجی معامله منهای مجموع ورودی ها همیشه برابر با صفر باشد. این کار با استفاده از معاملات محرمانه انجام می شود که هزینه های دوگانه را ثابت می کند؛ و یا با ایجاد صندوق های جدید معامله رخ می دهد که این امر همزمان باعث می شود که مقدار واقعی معامله مسدود شود. میمبل ویمبل مفهوم اصلی خود را از طریق مفاهیم محرمانه (CTs) توسط Greg Maxwell ارائه داده است.

اثبات مالکیت در میمبل ویمبل متکی بر عوامل چشمگیری است که اساسا کلید خصوصی کاربران و همچنین مقادیر بیشماری از هسته تراکنش هستند. این عامل چشمگیر را می توان برای اثبات مالکیت، در یک معامله پنهانی و بدون آشکار سازی ارزش های آن مورد استفاده قرار داد.

مفهوم ارتباط سنجی معاملات بدون اطلاع از هیچ یک از ارزش هایی که در معاملات جابه جا شده است و همراه با اثبات و RingXTs به کار رفته در Zcash و Monero قابل توضیح است.

با این وجود هیچ آدرسی در میمبل ویمبل وجود ندارد؛ در عوض دو کیف پول ارز دیجیتال که در ارتباط با یکدیگر هستند می توانند داده های مربوط به مبادلات را از جایی که گیرنده ارسال می کند به آدرسی که فرستنده دریافت می کند مبادله کند. فقط این شرکت کنندگان در این مبادلات قادر هستند که اطلاعات این تراکنش را ببینید و توسط اشخاص خارجی قابل مشاهده نیستند. دو طرف معامله حتی نیاز نیست که همزمان آنلاین باشند.

علاوه بر این، بلاک ها در بلاک چین ها معاملات جداگانه را فهرست نمی کنند (حتی اگر مبهم باشند)، بلکه آن ها را به یک تراکنش واحد با ورودی ها و خروجی های یکسان متصل می کنند. زمانی که یک بلوک خاص در حال مشاهده است سایر بلوک ها قابل دیدن نیستند. معاملاتی که در میمبل ویمبل به صورت موثر انجام می گیرند در کوین جوین یک حالت غیرتعاملی دارند و نمی شود آن ها را از یکدیگر جدا کرد.

به طور خلاصه، گره ها می توانند صحت معاملات را بدون نشان دادن مقادیر منتقل شده بررسی کنند.

مقیاس پذیری در پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble)

رویکردی که میمبل ویمبل را به مقیاس پذیری می کشاند، بسیار بیشتر از دو یا سه لایه پیچیده است و همچنین با افزایش ظرفیت باربری زنجیره ای نیز انجام نمی شود. در عوض میمبل ویمبل متکی به حذف معاملات قدیمی و غیرضروری در بلاک چین است که این امر به نوبه خود باعث بهبود کارایی می شود.

به طور خاص، پروتکل با جمع آوری معاملات واسطه با یکدیگر، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در یک بلاکچین و همچنین کاهش زمان خواهد شد. این پروتکل از روشی که با نام cut-through مشهور است استفاده می کند. یک معامله در میمبل ویمبل شامل اجزای زیر است:

  • مجموعه ای از ورودی ها که برای معاملات پیشین نیز از آنها استفاده شده است.
  • مجموعه ای از خروجی های جدید
  • هسته تراکنش که حاوی بیش از یک هسته است و همچنین امضای تراکنش را نیز در بر میگیرد.

در یک بلاک میمبل ویمبل، معاملات انجام شده تنها توسط هسته خود معاملات نشان داده می شوند و تمامی خروجی ها یکسان به نظر می رسند چرا که تعداد آن ها به حدی زیاد است که قابل تشخیص نیستند. این چیزیست که از میمبل ویمبل (mimblewimble) در گرین گیت هاب عنوان شده است:

” به طور نمونه در یک معامله، همه چیزهایی که در یک بلوک ثبت می شود این است که مالکیت بلوک ثابت شده است و کل بلوک هیچ هزینه اضافی ای را دریافت نکرده است( غیر از آنچه که توسط سکه اجازه داده می شود). بنابراین ورودی ها و خروجی های منطبق را می توان حذف کرد چرا که سهم آن ها در مبلغ کلی از بین می رود. توجه داشته باشید که ساختار کلی معامله از بین نمی رود. با این حال تمام خروجی ها در این بلوک، منهای ورودی ها، همانطور که ذکر شد و تضمین می شود باید صفر باشد.”

متن موجود در گیت هاب پروژه

در نتیجه، غیرممکن است که بگوییم کدام ورودی با کدام خروجی مطابقت دارد و در عین حال توانایی اعتبار سنجی معاملات نیز همانطور که ذکر شد در یک بلوک قرار می گیرد. گره ها می توانند بلوک ها را با استفاده از مقادیر پولی که از استخراج معادن به طور کل عرضه می شود اعتبار سنجی کنند.

نوع هیرینگ که توسط میمبل ویمبل اراده شده است اجازه می دهد تا پروتک برای مقیاس پذیری بیشتر آماده باشد و همچنین کاربران بتوانند خود را به سرعت با شبکه همگام سازی کنند. مهمتر از همه، دولت کل همانند یک شبکه کاملا معتبر عمل میکند و حتی اگر هیچ کاربری داده های بلاکچین خود را حفظ نکند.

منبع:blockonomi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *