پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال pump and dump ، ترید کردن ، تریدینگ و خرید و فروش
آموزش بلاک چین خرید و فروش سرمایه گذاری

پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال – pump and dump – ترید کردن

پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال ، ترید کردن ، تریدینگ و خرید و فروش ارز های دیجیتال

در این مقاله از اصطلاحات رایج در بازار معاملات ارزهای دیجیتال و تریدینگ استفاده شده است.

سود ناشی از ایجاد نوسانات قیمت از طریق پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال

یکی از اصلی ترین دلایل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال نهنگ ها هستند ، نهنگها ، شکارچیان بسیار باهوشی هستند . بنابراین بهتر است همواره مراقب نهنگ ها باشید ! مخصوصا در بازار ارزهای دیجیتال.

اکنون به بیان روش هایی می‌پردازیم که نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال از آن برای ایجاد نوسانات شدید قیمت استفاده می کنند.

پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال در تصویر زیر

پامپ و دامپ

ابتدا باید از نهنگ در بازار ارز دیجیتال یک تعریف داشته باشیم . اصطلاحأ به کسی که دارای تعداد زیادی از یک سکه دیجیتال است ، به صورتی که با فروش آنها تغیراتی بزرگ در قیمت آن سکه ایجاد شود نهنگ میگوییم.

یکی از رایج ترین روشهای ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال ، روش پامپ و دامپ است . نهنگ‌ها آنقدری سرمایه دارند که بتوانند قیمت ، یک ارز ، یا توکن را به صورت تصاعدی افزایش بدهند یا به اصطلاح « پامپ » کنند. به این دلیل که در خرید ارزهای دیجیتال هیچگونه محدودیتی وجود ندارد انجام این کار امکان پذیر است؛ مخصوصا در ارزهای کوچکتر که در آنها ارزش کل بازار بسیار کم است.

پامپ و دامپ

 

در این روش یک نهنگ یا گروهی از نهنگ ها خرید های بزرگ انجام می‌دهند . این کار منجر به افزایش بسیار زیاد قیمت می‌شود به صورتی که در نمودارها قابل مشاهده می باشد . و معمولا در این مواقع ، کانال های تلگرامی و سایت های خبری و رسانه ها نیز با واکنش های خود نسبت به این تغییر قیمت در واقع یک جو مثبت برای سرمایه گذاری بیشتر مخاطبین و تریدر ها آماده می کنند که دوباره افزایش قیمت را در پی خواهد داشت.

خطرات ترید کردن کوتاه مدت ( خرید و فروش ارز های دیجیتال )

با بالا رفتن قیمت ها ، پول بیشتری جذب می‌شود . به این شرایط اصطلاحأ ترس از دست دادن فرصت (Fear of Missing Out) یا سندرم FOMO اطلاق میشود. فومو سبب نگرانی شدید در فرد ( ترید کننده ) شده که مبادا این فرصت بی نطیر برای سرمایه گذاری سودآور را از دست بدهد . بنابرین ، به موجب ایجاد این حس در افراد ، آنها اقدام به خرید بیشتر از آن ارز و در پی آن رشد بیشتر قیمت ها را داریم.

هر زمان که مقدار سرمایه جذب شده برای دامپ کافی باشد، نهنگ ها این بار بر عکس کار قبلی خود را انجام می دهند و آرام آرام شروع به خارج کردن سرمایه های خود می کنند که این کار باعث افت قیمت در بازار آن ارز می شود و این موج افراد زیادی را به این فکر وا میدارد که حتما این افت قیمت موقتی است و نباید فرصت سرمایه گذاری را از دست داد! از این رو با سرمایه گذاری بیشتر، سود بیشتر عاید نهنگها می‌شود.

پامپ و دامپ

سود و ضرر بسیار زیاد ناشی از پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال

در طول این موج، نهنگها تا می توانند شکار میکنند و زمانی که این موج آرام شود و قیمت ها تثبیت و خالی از هیجان باشد نهنگها به آرامی با خارج کردن  سرمایه ها صحنه را ترک می کنند و سرمایه گذاران بد اقبالی که طعمه توهم «بالاترین قیمت تاریخ» شدند ، همانطور بهت زده باقی می‌مانند.

بهتر است اگر تجربه ی کافی ندارید هرگز به ترید کردن و خرید و فروش ارز های دیجیتال در کوتاه مدت اقدام نکنید که براحتی سرمایه خود را از دست خواهید داد .

یک پاسخ به “پامپ و دامپ نهنگ های ارز های دیجیتال – pump and dump – ترید کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *