هش ریت
آموزش بلاک چین

هش ریت یا نرخ توان پردازشی چیست؟

هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است. به عبارت دیگر هش ریت، میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد.

رمزنگاری یکی از اجزای اصلی شبکه‌های بلاک چین است و هش و هش ریت دو مفهوم مرتبط با رمزنگاری هستند که ساختار غیرمتمرکز را تقویت می‌کنند.
هش (Hash) که در فارسی آن را به رشته درهم ترجمه کرده‌اند در واقع یک رشته تشکیل شده از حرف و عدد است. هر هش‌نتیجه یک تابع هش یا تابع درهم سازی است.

وظیفه یک تابع درهم سازی تبدیل یک جمله معمولی با استفاده از یک الگوریتم به یک هش‌است. در تصویر زیر این موضوع به شکل واضح‌تر قابل مشاهده است.

هر تابع درهم ساز می‌تواند یک واحد داده_مثلا در این تصویر Cat_ با حجم تصادفی را به یک حجم داده با مقدار ثابت تبدیل کند.

هش ریت ؛ توان و سرعت پیدا کردن بلوک‌های جدید

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ توان پردازشی نشان دهنده مقدار سرعتی است که یک دستگاه ماینر برای پیدا کردن بلوک‌های جدید در یک شبکه بلاک چین ارائه می‌دهد.

داشتن هش‌ریت بالاتر به معنی شانس بیشتر در کسب پاداش بلوک‌ها در هنگام استخراج بلاک چین بیت کوین و سایر رمز ارزها است.

در هر بلوک بخشی به عنوان نانس (Nonce) وجود دارد که وظیفه دستگاه‌های ماینر حدس زدن مقدار این بخش است و دستگاه‌های با هش‌ریت بالاتر سریع‌تر می‌توانند این مقدار را حدس بزنند و بلوک جدید را تشکیل دهند.

معمولا نرخ توان پردازشی را با واحد هش در ثانیه (h/s) نشان می‌دهند. یک دستگاه با 60 هش در ثانیه می‌تواند در هر ثانیه 60 حدس متفاوت برای تکمیل مقدار نانس و پیدا کردن بلوک جدید داشته باشد.

اما یک دستگاه ماینر با 13 ترا هش در ثانیه می‌تواند در هر ثانیه 1 تریلیون مقدار عددی مختلف را در قسمت نانس بلوک قرار دهد تا به پاداش ماینینگ برسد.

در حال حاضر مجموع نرخ توان پردازشی یا هش ریت در هر یک از شبکه‌های بلاک چین عمومی قابل محاسبه است. مثلا هش‌ریت بیت کوین در زمان نگارش این پست به 75 اگزا هش رسیده است. همچنین مجموع هش‌ریت شبکه مونرو اکنون به بیشتر از 300 مگا‌هش است.

اندازه گیری نرخ هش

نرخ هش 60 هش در هر ثانیه به این معنی است که دستگاه قادر به محاسبه و ایجاد 60 حدس در ثانیه و تلاش برای حل یک بلوک است.

اصطلاحات زیر برای اندازه گیری نرخ هش ماینینگ مورد استفاده قرار می گیرد:

پایین ترین مقیاس هش پذیری KH/s یا کیلو هش است و بیشترین در حال حاضر پتا هش PH/s است.

KH/s هر کیلو هش به معنی قدرت پردازش هزار هش در ثانیه است ۱۰۳.
MH/s هر مگاهش توان محاسبه یک میلیون هش در ثانیه است ۱۰۶ . به این صورت که اگر یک کارت گرافیک دارید که قدرت هش یا Hashrate آن 28 مگاهش باشد شما توانایی محاسبه 28 میلیون هش در ثانیه را دارید.
GH/s هر گیگاهش توان محاسبه یک میلیارد(بیلیون) ۱۰۹ هش در ثانیه را دارد.
TH/s هر تراهش قدرت محاسبه 1,000,000,000,000 یک تریلیون هش ۱۰۱۲ در ثانیه را دارد.
PH/s هر پتاهش قدرت محاسبه 1,000,000,000,000,000 یا ۱۰۱۵ (یک بیلیارد) هش در ثانیه را دارد.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5249

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *