بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

نگاهی بر دلایل کاهش قیمت بیت کوین و آینده بازار

مارکت ارزهای دیجیتال طی روز گذشته یکی از بی سابقه ترین ریزش های چند سال اخیر خود را تجربه کرد و بیت کوین با ریزش حدود ۵۰ درصدی تا محدوده ۳۷۰۰ دلار پایین رفت. اما یکی از اساسی ترین سوالات این است که چه دلایلی باعث چنین سقوط تاریخی و کاهش قیمت بیت کوین شد؟

سقوط کل بازارهای مالی و انگشت اتهام به سمت صرافی بیتمکس!

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال تنها بازنده روز گذشته نبود. صندوق مالی CME روز گذشته اعلام کرد معاملات خود را به دلیل خطر ویروس کرونا در حالت تعلیق قرار داده است. ارزش و حجم بازارهای طلا و نفت نیز در روز گذشته شاهد کاهش بودند که به نظر می رسد ویروس کرونا دلیل عمده این اتفاق باشد.

در کنار دلیل اصلی روند نزولی کلیه بازارهای مالی جهان و از جمله کریپتوکارنسی ها طی روزهای گذشته، برخی انگشت اتهام را به سوی صرافی بزرگ بیتمکس گرفته و آن را دلیل ریزش غیرقابل انتظار بیتکوین می دانند.

قیمت بیت کوین طی ۱۵ دقیقه از ۷۲۰۰ دلار به ۵۶۷۸ دلار کاهش یافت و باعث تعجب بسیاری از معامله کنندگان و نقد شدن ۷۰۲ میلیون دلار در بیتمکس شد. طبق گزارش شرکت تحقیقات در زمینه اوراق مشتقه Skew، این بالاترین میزان نقدینگی از تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸ بوده است.

Sam Bankman-Fried مدیرعامل صرافی FTX در رشته توییتی توضیح داده احتمالا موتور لیکوئید صرافی بیتمکس و صف فروش عظیم ناشی از آن که مشتری کافی نداشته موجب سرعت گرفتن سقوط قیمت BTC بوده است. جالب اینکه صبح امروز صرافی بیتمکس برای حدود ۳۰ دقیقه از دسترس خارج شد و اتفاقا پس از آن بیتکوین توانست خود را ریکاوری کرده و حدود ۱۸۰۰ دلار رشد کند.

صرافی بیتمکس دلیل این خارج شدن از سرویس را مشکلی سخت افزاری در سرورهایش عنوان کرده ولی Sam Bankman-Fried می گوید ممکن است دلیل واقعی توقف سیستم این نباشد. چراکه اگر این وقفه ایجاد نمی شد موتور لیکویید صرافی بیتمکس می توانست قیمت را حتی تا صفر پایین ببرد. حجم دارایی های لیکویید شده در صرافی بیتمکس طی ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۱ میلیارد دلار بوده که طی ۱۸ ماه گذشته بی سابقه است.

آندرس آنتونوپولس دو ماه پیش این سقوط تاریخی را پیش بینی کرده بود!

دو ماه پیش آندرس آنتونوپولس یکی از تحلیلگران قدیمی و حرفه ای بیت کوین در مصاحبه پادکستی خود با کوین تلگراف به سقوط سنگین بیت کوین اشاره کرده بود.

او در صحبت هایش اشاره کرده بود که:

چیزی که سرمایه گذاران بیت کوین نمیدانند و حتما باید به آن توجه کنند؛ این است که بیت کوین به دلیل ورود سرمایه گذاران سازمانی؛ سرمایه های خصوصی افرادی که مبتنی بر یک پول بی ارزش وارد بازار بیت کوین شده است و پول ها و سرمایه های اضافی که از سایر بازار های مالی به بیت کوین وارد شده است؛ به زودی باعث یک سقوط سنگین برای ارزهای دیجیتال خواهد شد.

او قبل تر هم در مصاحبه ها و صحبت های خود به ضربه ای که بازارهای مالی سنتی میتوانند به بیت کوین بزنند؛ اشاره کرده بود و صندوق های مانند BAKKT و ETF های بیت کوین را نه تنها عاملی مثبت؛ بلکه یک زنگ خطر برای بیت کوین میداند.

با توجه به اتفاقی که برای بیتمکس افتاد و اگر معاملات این صرافی به حالت تعلیق در نمیامد؛ ممکن بود قیمت بیت کوین خیلی بیشتر از این نیز افت داشته باشد؛ به نظر میرسد نظرات آنتونی راجع به این فیوچرز بیت کوین و سایر صندوق های مالی بیت کوین درست باشد.

تاریخ نشان میدهد این اولین سقوط سنگین بیت کوین نبوده است!

اگر تازه با بیت کوین آشنا شده باشید؛ حتما این دو روز گذشته شما را متحیر کرده است و استرس زیادی داشتید که این وضعیت تا کی ادامه دارد و چه اتفاقی خواهد افتاد. اما اگر چند سالی باشد که بازار ارزهای دیجیتال را میشناسید؛ حتما میدانید که این سقوط های ناگهانی برای بیت کوین قبلا هم اتفاق افتاده و بعید نیس در آینده هم باز این اتفاق بیفتد.

اگر نگاهی به قیمت بیت کوین داشته باشیم؛ متوجه میشویم بیت کوین در سال های ۲۰۱۲؛ ۲۰۱۳؛ ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ نیز شاهد سقوط های بالای ۳۰ درصد در کمتر از ۴۸ ساعت بوده است. اگر هر کدام از این موارد را در با جزيیات بیشتری مورد بررسی قرار دهید؛ متوجه می شوید علاوه بر یک سری دلایل بنیادی و فاندا که در آن زمان رخ داده؛ احساسات مردم نقش اساسی تری در پر رنگ کردن کاهش قیمت ها داشته است.

غلبه بر احساسات در بازارهای مالی بخصوص ارزهای دیجیتال؛ که به دلیل سبک تر بودن نسبت به سایر بازارها نوسان های زیاد تری هم دارد؛ کار خیلی دشواری است. اما با بالا بردن دانش و آگاهی میتوان بر این احساسات غلبه کرد و جلوی تصمیمات احساسی را گرفت. در همین سقوط روز گذشته؛ بسیاری از سرمایه گذاران با کاهش ناگهانی قیمت دست به فروش سرمایه خود زدند و با این کار نه تنها با گذاشتن سفارش فروش؛ باعث ریزش بیشتر قیمت شدند؛ بلکه سرمایه خود را نیز از دست دادند.

آیا با این اتفاق وارد یک بازار خرسی دیگر شدیم؟

با توجه به اینکه در روز گذشته نمودار قیمت بیت کوین کف های قیمتی جدیدی که تقریبا هیچ تحلیلگری آن را پیش بینی نکرده بود را ایجاد کرد؛ در حال حاضر نمیتوان هیچ قطعیتی برای روند بیت کوین متصور شد. البته در زمان نوشتن این مقاله؛ بیت کوین و کل بازار اصلاح موقتی خورده است و قیمت بیت کوین در محدوده ۵۸۰۰ دلار نوسان میکند. احتمالا با شروع روند مثبت بازار؛ باید منتظر افزایش حجم کل بازار باشیم که در روز گذشته حدود ۴۰ میلیارد دلار از آن کم شد. با توجه به ضربه سنگین ۲۴ ساعت گذشته؛ بازگشت و شکستن قیمت به پایین؛ تقریبا غیرمحتمل به نظر میرسد.

منبع:mihanblockchain

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6338

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *