مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده
آموزش بلاک چین

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده ، به همراه مزیت ها و معایب هر کدام از آنها را در متن زیر دنبال می کنیم.


به تمام دارایی‌های مجازی که قابلیت خرج شدن در فضای مجازی را دارند، ارز دیجیتال گفته می‌شود. ارز رمزنگاری‌ شده نیز یکی از انواع ارز دیجیتال است اما با ارزهای دیجیتالی معمول، تفاوت های اساسی دارد که از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به ساختار غیرمتمرکز، ناشناس بودن، شفافیت، عدم امکان دستکاری معاملات و نداشتن محدودیت‌های قانونی اشاره کرد.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال پول هایی هستند که در اینترنت مصرف می‌شوند. پول دیجیتالی تنها در حالت دیجیتال وجود دارد و معادل فیزیکی در دنیای واقعی برای آن وجود ندارد، ولی با این حال تمام ویژگی‌های پول سنتی را داراست. دقیقا همانند پول فیات شما می‌توانید آن را به دست آورید، منتقل کنید یا آن را به ارز دیگری معامله کنید و همچنین می‌توانید از آن برای خرید کالا یا سرویس‌های ارتباطات موبایل، شبکه‌های اینترنتی، فروشگاه‌های آنلاین و دیگر موارد استفاده کنید. ارزهای دیجیتال، مرز سیاسی یا جغرافیایی ندارند؛ معاملات ممکن است ازهر مکان و هر نقطه درجهان فریتاده شوند.

در واقع، حساب ها و کیف پول های دیجیتال ممکن است به عنوان سپرده های بانکی در نظر گرفته شوند.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری‌ شده چیست؟

ارز رمزنگاری‌ شده یا همان کریپتوکارنسی (cryptocurrency) که در کشور ما با نام ارز دیجیتال شناخته شده است در واقع یک دارایی مورد استفاده در بورس‌ها و صرافی‌های آنلاین هستند و دلیل اعتبار آن‌ها این است که بر اساس رمزنگاری ساخته شده‌اند.

یکی از اهداف اولیه رمزنگاری، ارتباطات و چگونگی برقراری امنیت آنها است. به صورتی که این الگوریتم‌ها و پروتکل‌ها را ایجاد و تجزیه و تحلیل می‌کند تا هیچ اطلاعاتی طی مکالمه، توسط اشخاص واسطه ‌تغییر نکرده و یا مختل نشود. رمزنگاری ترکیب تعداد زیادی از علوم مختلف بر پایه ریاضیات است و این ریاضی است که اعتبار را به الگوریتم‌ها و پروتکل‌ها می دهد و آنها را به شدت قابل اطمینان می‌کند.

ارزهای رمزنگاری شده از بلاک چین و یک دفتر کل غیر متمرکز استفاده می‌کنند. این به آن معنا است که هیچ مقام بالاتری روی اعمال درون شبکه کنترل ندارد. این موضوع تمام کاربران را شامل می شود.

بلاک چین Blockchain چیست؟

بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟

تفاوت‌های اصلی بین این دو چیست؟

اگرچه ارز رمزنگاری‌ شده یک نوع ارز دیجیتال است، ولی تفاوت هایی اساسی بین آن ها وجود دارد.

ساختار: ارزهای دیجیتال متمرکز هستند؛ یک گروه از افراد و کامپیوترها وجود دارند که مقررات معاملات درون شبکه را قانون‌گذاری و وضعیت معاملات در شبکه را تنظیم می‌کنند، اما ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز هستند و قوانین آن‌ها توسط اکثریت جامعه استفاده کننده از آن تعیین می‌شود.

ناشناس بودن: ارزهای دیجیتال به شناسایی کاربری نیازمند هستند و شما باید برای استفاده از آن‌ها عکس خود و چند سند را آپلود کنید که از سوی مقامات عمومی تعیین شده است، اما خرید کردن، سرمایه‌گذاری و هر پروسه دیگر با ارزرهای رمزنگاری‌ شده نیاز به هیچکدام از این موارد ندارد. با این وجود، ارزهای رمزنگاری‌ شده هم کاملا ناشناس نیستند و با این که آدرس‌ها هیچ اطلاعات محرمانه‌ای از جمله اسم، آدرس محل سکونت و غیره ندارند ولی تمام معاملات ثبت شده است و دریافت کننده و فرستنده کاملا شناخته شده هستند. بنابراین، تراکنش‌ها قابل پیگیری هستند.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

شفافیت: ارزهای دیجیتال شفاف نیستند. شما نمی‌توانید آدرس کیف پول را انتخاب کنید و تمام پروسه انتقالات پولی را ببینید، چرا که این اطلاعات محرمانه هستند؛ اما ارزهای رمزنگاری شده شفاف هستند و هر کس می‌تواند معامله هر کاربر دیگر را ببیند، چرا که تمام جریان‌های مالی در یک زنجیره عمومی ‌قرار می گیرند.

دستکاری تراکنش ها: ارزهای دیجیتال یک مقام مرکزی دارند که با مشکلات سر و کار دارد. این مقام می‌تواند در صورت وجود درخواست از سوی یک شرکت‌کننده و یا یک مقام و یا هر شکی از تقلب و پول شویی و موارد مشابه، معاملات را لغو یا متوقف کند؛ اما ارزهای رمزنگاری شده توسط اجماع تنظیم می‌شوند و بسیار بعید است که کاربران با تغییراتی در بلاکچین موافقت کنند، اما نمونه‌هایی شبیه به هک DAO قبلا وجود داشته است. هر چند مقدار پول قابل توجه بود و تصمیم قاطعی هم گرفته نشد.

جنبه‌های قانونی: بیشتر کشورها چارچوب‌هایی برای ارزهای دیجیتال مثل Directive 2009/110/EC در اتحادیه اروپا یا Article 4A of the Uniform Commercial Code در آمریکا دارند؛ اما در حال حاضر، ما نمی‌توانیم درباره ارزهای رمزنگاری‌ شده، مورد مشابهی بگوییم. در بسیاری از کشورها، وضعیت رسمی‌آن ها مشخص نیست و ایجاد چارچوب قانونی فعلا فقط در حال پردازش است.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

نقاط قوت و ضعف ارز دیجیتال

بیشتر تمایزها می‌توانند هم مزیت و هم عیب به حساب آیند. در یک سیستم متمرکز، گروهی از افراد مسئول کل سیستم هستند و اگر شما در یک معامله اشتباهی مرتکب شوید، می‌توانید به شرکت درخواست دهید و منتظر یک پاسخ مثبت بمانید. شما نمی‌توانید این مورد را در یک سیستم غیرمتمرکز انتظار داشته باشید. از سوی دیگر شبکه های متمرکز، اطلاعات محرمانه زیادی را درباره کاربران نگه می‌دارند و این داده ها ممکن است گم شود، هک شود و یا در صورت نیاز دادگاه به آژانس‌های قانونی ارسال شود؛ اما شبکه های غیرمتمرکز این مشکلات را ندارند و به همین دلیل گزینه‌ای برای لغو معامله هم وجود ندارد زیرا اگر سیستم قابل فسخ باشد، شما می‌توانید تغییراتی در معامله اعمال کنید و در عین حال فضا را برای فعالیت‌های کلاهبرداری باز می کنید.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

آیا می توان از مزایای هردو استفاده کرد؟

پذیرش سیستم های متمرکز برای شبکه غیرمتمرکز ممکن است نتیجه دهد. به گزارش مجله اقتصادی فوربز بیشتر از دو میلیارد نفر بدون بانک هستند یا دسترسی به خدمات بانکی ندارند. این تعداد برای افرادی که از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند به پنج میلیارد نفر می‌رسد و این تعداد به سرعت در حال افزایش است. بنابراین سیستم بانکی می‌تواند به شبکه‌های موبایلی وارد شود تا به انسان‌های بیشتری سرویس بدهد. با استفاده از بلاکچین و ارز رمزنگاری شده، شما می‌توانید از تمام مزایای شفافیت، امنیت و غیرمتمرکز بودن لذت ببرید و با پول دیجیتال، شما یک بدنه در حال کنترل، تعدادی از کیف‌های دیجیتال و پایگاه قانونی خواهید داشت.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

یکی از نمونه های ترکیب این دو مورد توسط تل کوین (Telcoin) تحقق یافته است که هدف اصلی آن تلفیق شرکت‌های تلفن همراه در سراسر جهان با سیستم بانکی می‌باشد. سیستم بانکی به وسیله همزیستی پول دیجیتال و یک ارز رمزنگاری‌ شده جدید ارائه می‌شود که سرویس های مختلفی همانند پول تلفن همراه، اعتبار پیش پرداخت شده و پلتفرم های صورت حساب پس از پرداخت را مهیا خواهد کرد.

مقایسه ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *