تحلیل تکنیکال
آموزش بلاک چین سرمایه گذاری مقالات

مفاهیم تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار

اهمیت مفاهیم تحلیل تکنیکال در زندگی روزمره

وقتی پیش‌بینی قیمت‌ها در میان باشد، بسیاری از گروه‌ها و افراد، شروع به تحلیل و بررسی می‌کنند که ممکن است بسیاری از این پیش‌بینی‌ها نادرست باشد. برای کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال، باید شناخت کافی از مفاهیم تحلیل تکنیکال داشته باشید تا بتوانید بهترین حرکت را در زمان مناسب انجام دهید. با آشنایی مفاهیم تحلیل تکنیکال، قادر خواهید بود که بدانید، چه زمانی بهترین فرصت خرید است و چه موقع باید بهترین فرصت را شکار کرد. شناخت مفاهیم تحلیل تکنیکال، این روزها برای افراد جامعه، هرچند‌ اندک اما یکی از ضروریات به‌حساب می‌آید تا با آن بهترین اقدامات را در زمان بحران مالی انجام دهند.

آشنایی با نمودارهای مفاهیم تحلیل تکنیکال

در معاملات بورس و خرید و فروش ارز، شناخت مفاهیم تحلیل تکنیکال اهمیت ویژه‌ای دارد. بیش‌ترین سطح معاملات با تحلیل نمودارها صورت می‌گیرد. دیدن نمودارها، برای افراد غیر‌حرفه‌ای که اطلاعاتی در این زمینه ندارند، بسیار دشوار و نامفهوم خواهد بود. اما با کمی‌ شناخت از این نمودارها، به سرعت موقعیت و یا تحلیل تکنیکال نمودار را خواهید دانست. شاید نام نمودار OHLC به گوش‌تان خورده باشد. این نمودار، شامل چهار قیمت اصلی یک معامله است:

O: Open قیمت باز معامله

H: High قیمت بالا در معامله

L: Low قیمت پایین در معامله

C: Close قیمت بسته در معامله

در ادامه، به معرفی انواع نمودارها که در مفاهیم تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌پردازیم. شناخت آن‌ها در پیش‌بینی قیمت‌های ارز راهگشای‌تان خواهد بود.

کاربرد نمودار خطی در مفاهیم تحلیل تکنیکال

در پایان هر روز، قیمت‌های بسته شدن یک معامله بر روی نمودار با یک نقطه مشخص می‌شود. از اتصال این نقاط به یکدیگر، میزان نوسانات یک معامله در‌ بازه‌ زمانی مشخص، تعیین می‌گردد. در واقع، نمودار خطی، ساده‌ترین نوع از میان این نمودارها است که نقاط، تنها با یک خط به هم متصل می‌شوند. اهمیت نمودار خطی به آن جهت است که قیمت بسته شدن یک معامله، نقش مهمی‌ در تغییرات سهام دارد. برای نمایش قیمت بالا، قیمت پایین و قیمت باز، هیچ‌گاه از نمودارهای خطی استفاده نمی‌شود.

اهمیت نمودار میله‌ای در مفاهیم تحلیل تکنیکال

دانستن مفهوم نمودار میله‌ای به شما کمک می‌کند تا از صعود و یا نزول یک سهم در معاملات مطلع شوید. افت و یا پیشرفت در طی یک دوره، می‌تواند به ارزش سهم بیافزاید و یا از آن کم کند. نمودار میله‌ای، خطی عمودی شکل است که در دو طرف راست و چپ آن، دو خط با فاصله (متغییر) در بالا و پایین قرار گرفته‌اند. قسمت بالای خط، قیمت بالا (high price) و پایین (low price) آن، قیمت پایین را نشان می‌دهند. در بازه معاملات، خطوطی که در سمت چپ و راست قرار می‌گیرند، به ترتیب، قیمت باز شدن(open price) و بسته شدن (close price) را نمایش می‌دهند.

چطور از روی نمودار میله‌ای بدانیم که یک معامله رشد داشته است؟

زمانی یک نمودار میله‌ای خبر از صعود و رشد می‌دهد که، قیمت بسته شدن سهم از قیمت باز شدن بالاتر باشد. در صورتی که جای خطوط عوض شود و قیمت باز شدن بالاتر از قیمت بسته شدن شود، نتیجه می‌گیریم که قیمت بسته کمتر از باز است که پیشرفتی منفی در معامله صورت گرفته است. در نمودار میله‌ای، دو شکل میله صعودی و میله نزولی در یک بازه زمانی را به دو صورت متفاوت می‌توانید ببینید.

نمودار شمعی، بهترین روش برای تفسیر معاملات

بسیار از تحلیل‌گران، برای شناخت بهتر مفاهیم تحلیل تکنیکال، استفاده از نمودار شمعی را مورد توجه قرار می‌دهند. نمودار شمعی، وضعیت یک معامله را شفاف‌تر و خواناتر ارائه می‌کند. در یک نگاه، با توجه به توخالی یا تو پُر بودن نمودار شمعی، می‌توان به رشد و یا افت نمودار پی برد و به آسانی، با توجه به قیمت آغازین و پایانی، بالاترین و پایین‌ترین قیمت را تحلیل نمود. نمودار شمعی، مانند سایر نمودارها، شامل قیمت باز و بسته، قیمت بالا و پایین، بدنه شمع، سایه بالایی و سایه پایین شمع، بخش‌های مختلف نمودار شمعی هستند. در این نمودار، مانند نمودار میله‌ای، یک خط افقی وجود دارد. با این تفاوت که بر روی آن، یک بدنه قرار گرفته است که در بالا و پایین آن، با توجه به صعود و یا نزول سهم قیمت باز و بسته قرار می‌گیرد. قیمت بالا و قیمت پایین در نمودار شمعی، در قسمت بالا و پایین میله به ترتیب قرار می‌گیرند. خطوطی که در امتداد بدنه شمع قرار می‌گیرند، سایه‌های شمع هستند که خط بالایی Upper Shodow یا سایه بالایی و خط پایین Lower Shodow یا سایه پایینی نامیده می‌شود.

چطور بدانیم نمودار شمعی، خبری مسرت‌بخش از معاملات به همراه دارد؟

در صورتی که قیمت باز در بالای بدنه شمع و قیمت بسته در پایین بدنه شمع قرار گیرد، بدنه به حالت تو پر نمایش داده می‌شود و این یعنی یک شمع نزولی. هنگامی‌ که قیمت باز در پایین و قیمت بسته در بالا قرار بگیرد، بدنه شمع تو خالی و یا سفید است که نشان از یک شمع صعودی خواهد بود. همواره قیمت باز باید پایین‌تر از قیمت بسته قرار گیرد تا نمودار رشد صعودی داشته باشد و این موضوع برای نمودار میله‌ای نیز صادق است.

اهمیت رنگ نمودار شمعی در مفاهیم تحلیل تکنیکال

نرم‌افزارهایی که تحلیل‌گران مورد استفاده قرار می‌دهند، رنگ‌های متفاوتی دارند و این امر، تاثیری در پیش‌بینی نمودار شمعی نخواهد داشت. به طور کلی، اگر نمودار قرمز و یا سیاه باشد نمودار نشانگر افت سهام است.

نمودار شمعی به دلیل وضوح در خوانایی عملکرد یک سهم، در معاملات از محبوبیت زیادی برخوردار است. علاوه بر این، ویژگی‌ها و مزایایی دارد که به اهمیت آن در مفاهیم تحلیل تکنیکال افزوده است:

1- باعث درک بهتر تحلیل نمودار می‌شود.

2- استفاده از آن، منجر به تصمیم‌گیری برای معامله‌ای بهتر در سریع‌ترین زمان می‌شود.

3- الگوی خاص نمودار شمعی، باعث می‌شود پیش‌بینی بهتری از قیمت‌های ارزی داشته باشیم و تصمیم بهتری بگیریم.

4- نقاط بازگشت قیمت و شناسایی مسیر صعود و نزول، با نمودار شمعی به راحتی امکان‌پذیر است.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4545

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *