اخبار ارز دیجیتال

مردم و فعالان بخش خصوصی وارد بازار رمزارز نشوند

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ممنوعیت مبادلات رمزارز همچنان ادامه دارد و به مردم و فعالان بخش خصوصی برای جلوگیری از خسارت و کلاهبرداری توصیه می‌شود تا اطلاع ثانوی از ورود به این بازار خودداری کنند.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه فرآیند استخراج رمزارز از سوی هیئت دولت، گفت: استخراج رمزارزها و هدرفت انرژی از طریق آن‌ها در کشور یکی از موضوعات مهم اقتصادی بود که دولت باتوجه به اهمیت موضوع نسبت به بررسی فوری اقدام کرد و در نهایت آیین‎نامه و قوانینی برای استخراج رمزارزها تعیین شد تا افرادی که در بخش خصوصی قصد فعالیت در این بخش را دارند مطابق با آن‌ها به‎صورت مجاز در حوزه ماینینگ فعالیت داشته باشند.

درحال حاضر کشور درخصوص استخراج رمزارز تصمیم‎گیری کرده و نیاز است تا درخصوص وضعیت استفاده از آن‌ها در مبادلات داخلی نیز تصمیم‎گیری نهایی انجام شود تا قوانین لازم اتخاذ یا در غیر این صورت ممنوعیت آن‌ها به صورت رسمی اعلام شود. چراکه هم اکنون مطابق با مصوبه شورای عالی مبارزه با پولشویی استفاده از رمزارزها در مبادلات داخلی ممنوع است و در همین راستا نیز به مردم و فعالان بخش خصوصی توصیه می‌کنیم تا اطلاع ثانوی از ورود به بازار رمزارزها باتوجه به کلاهبرداری یا نوساناتی که موجب خسارت می‌شود، خودداری کنند.

پورابراهیمی درخصوص ماینینگ افزود: باتوجه به عدم بررسی موضوع از سوی دولت تا حدود یک ماه گذشته ایران برای ماینرهای داخلی و خارجی به مانند بهشت بود. چراکه فعالین این صنعت می‌توانستند از منابع یارانه‌ای و ارزان برای سودآوری کلان ارزی استفاده کنند. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته دلیل اصلی این موضوع برق ارزان، نبود قوانین مالیاتی و  عدم نیاز به پروانه فعالیت بود که این دسته از موضوعات باعث شد تا سرمایه گذاری‌هایی کلان برای سودآوری سریع و گسترده در کشور انجام شود اما حالا کشور ضوابطی دارد که باید از سوی فعالان بخش خصوصی رعایت شود.

وی افزود: باتوجه به این که دولت فرآیند قانون‎گذاری را انجام داده و قرار است تا برق با قیمت صادراتی به این صنعت اختصاص پیدا کند، ضرورت دارد تا علاوه بر تسهیل شرایط دریافت مجوز، نظارت‌ در زمینه فعالیت ماینرها به‎صورت جدی وجود داشته باشد تا فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی با استفاده از منابع یارانه‌ای همچون برق ارزان صنعتی یا خانگی انجام نشود چراکه این موضوع همچون پدیده قاچاق برای کشور خطراتی جدی در حوزه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

پورابراهیمی در آخر با اشاره به ادامه ضوابط فقهی و شرعی رمزارزها تاکید کرد: یکی از ماموریت‌های مهم کمیته فقهی بانک مرکزی و کمیته فقهی سازمان بورس بررسی و پیگیری ضوابط فقهی و شرعی رمزارزها به‎خصوص در حوزه کارکرد آن‌ها و معاملات است که تا به امروز نتایج مناسبی حاصل شده هر چند که موافقان و مخالفانی وجود دارند اما نیاز است تا به‎صورت جدی بررسی این دسته از موضوعات ادامه داشته باشد و نتیجه به دولت و مجلس ابلاغ شود تا برای تصمیم‎گیری در مورد رمزارزها در زمینه معاملات استفاده شود.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5188

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *