مدیر بیت کانکنت دستگیر شد
اخبار ارز دیجیتال

مدیر بیت کانکنت دستگیر شد

مدیر بیت کانکنت دستگیر شد : دیویش دارجی(Divyesh Darji)، سردسته‌ی تیم آسیایی پروژه‌ی BitConnect، روز شنبه 18 آگوست 2018 توسط اداره‌ی تحقیقات جنایی گُجَرات هند(CID) در فرودگاه دهلی دستگیر شد. با همکاری ماموران اداره‌ی مهاجرت، دارجی پس از ترک محل اقامت خود در دبی و در هنگام ورود به فرودگاه دهلی دستگیر شد.

عده زیادی از منتقدین و صاحب‌نظران جامعه ارز دیجیتال، از پلتفرم سرمایه‌گذاری بیت کانکت به عنوان یک طرح پانزی یاد می‌کنند. به نقل از خبرگزاری‌های محلی در هند؛ روز یکشنبه، زمانی که هواپیمای دبی به زمین نشست و سرنشینان آن پیاده شدند، پلیس موفق به دستگیری دیویش دارجی در فرودگاه دهلی شد.

Divyesh Darji مدیر بیت کانکنت دستگیر شد

Divyesh Darji در هند و دیگر کشور‌ها سمینار و گرهمایی برگزار می‌کرد و با پیشنهاد سود بالا به مردم آن‌‎ها را جذب این پروژه می‌کرده است. ارزش هر سکه‌ی BitConnect در 16 ژانویه‌ی 2018 (زمانی که این طرح تعطیل شد) 362 دلار بوده است.»

بر اساس گزارش اداره‌ی تحقیقات جنایی هند در این موضوع ادعا شده است که در زمان تعطیل شدن این پلتفرم، BitConnect تقریبا 14.5 میلیون دلار، از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری نموده است. یک هفته پیش از تعطیل شدن وب سایت این پروژه، ارزش هر سکه‌ی BitConnect یا BCC به حداکثر مقدار تاریخی یعنی 472 دلار رسیده بود. یک هفته پس از این‌که پلتفرم سرویس‌رسانی خود را به کاربران متوقف کرد، قیمت هر BCC به کمتر از 15 دلار رسید. هم اکنون نیز BitConnect Coin با ارزش 0.67 دلار برای هر سکه، هیچ بازار فعالی ندارد.

از زمان آغاز فعالیت آن در سال 2016، شعبه‌ی این شرکت در انگلیس ، به عنوان سرویس سوددهی فعالیت کرده و با استفاده از یک سیستم بازاریابی وعده سود 60 درصد در هر ماه، اقدام به جذب سرمایه‌گذار می‌کردند.. همچنین پلتفرم BitConnect  نقش کیف پول و صرافی را نیز ایفا می‌کرده است.

در ماه ژانویه 2018، تیم BitConnect پیش از این‌که ناپدید شوند و موجب پایان این پروژه شوند، به سرمایه‌گذاران اعلام کردند که آن‌ها سرویس کیف پول را با وجود تعطیل کردن صرافی و پلتفرم سوددهی فعال نگاه می‌دارند.

بعلاوه، تمامی بیت‌کوین‌های سرمایه‌گذاری شده در پلتفرم سوددهی با نرخ تبدیل 363.62 دلار به BCC تبدیل و به سرمایه‌گذاران بازگشت داده شده است. با توجه به کاهش ارزش BCC در نتیجه‌ی تعطیل شدن این پروژه، وجوه ناشی از فروش BCC‌ها مبلغ اصلی سرمایه‌گذاری کاربران را پوشش نداده و باعث خسارت و زیان عظیمی شده است.

تیم BitConnect در پست وبلاگی که بعدا حذف گردیده است، دلیل تعطیل کردن این پلتفرم را نشریات و فشاری که از سوی دولت‌های جهانی به آن‌ها اعمال می‌شده عنوان کرده‌اند. دستور العمل توقف و تعطیلی از سوی مقامات انگلیس، کارولینای جنوبی و تگزاس در آغاز سال 2018 شروع شد. به نظر می‌رسد این اطلاعیه بدگمانی اعضای جامعه‌ی رمزارزها همانند ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) و چارلی لی(Charlie Lee) را که اصرار داشتند این سرویس یک طرح هرمی است را تایید می‌کند.

توقف این پروژه، بدگمانی‌ها در این زمینه را تایید کرده و پس از آن، فعالیت‌هایی به منظور جبران خسارت وارده صورت گرفته است.

(مدیر بیت کانکنت دستگیر شد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *