قابلیت استیکینگ
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال

قابلیت استیکینگ (Staking) در ارزهای دیجیتال چیست؟به همراه جدول مقایسه سود استیکینگ در بایننس

ارزهای دیجیتال مختلف دارای سیستم‌های اجماع متفاوت هستند. دو سیستم اجماع مشهور، الگوی اثبات کار (PoW) و الگوی اثبات سهام (PoS) هستند. در سیستم‌های PoW شما می‌توانید از طریق ماینینگ و با استفاده از دستگاه‌های ماینر، ارز مربوط به آن شبکه را استخراج و بدست بیاورید. اما در سیستم‌های PoS و قابلیت استیکینگ شما صرفا با نگهداری مقداری از ارز مورد نظر، در دوره‌های زمانی مختلف و با توجه به مقدار موجودی شما از آن ارز، مقدار مشخصی از همان ارز به حساب شما واریز خواهد شد.

پروتکل اثبات کار و اثبات سهام

صرافی بایننس مدتی است که اقدام به اضافه کردن امکان استیک کردن ارزهایی که بر مبنای سیستم PoS فعالیت می‌کنند کرده است. در این حالت شما بعد از فعال کردن قابلیت استیکینگ قادر به ترید کردن با ارزی که آن را استیک کرده‌اید نخواهید بود.

این روش کاملاً شبیه به نحوه دریافت سود سپرده برای نگهداری پول در یک حساب بانکی است.

در حال حاضر امکان استیک 24 ارز دیجیتال مختلف در صرافی بایننس وجود دارد. برای هر کدام از ارزها، سود متفواتی در نظر گفته شده است. همچنین برای شرکت در استیکینگ هر ارز، نیاز است که شما حداقل مقدار قابل قبول از ان ارز را در حساب خود داشته باشید. به طور مثال شما برای اینکه بتوانید در برنامه استیکینگ ترون شرکت کنید و سود سالانه 7 تا 9 درصدی به شما تعلق بگیرد (پرداخت به صورت ماهانه است)، نیاز است که حداقل 5 ارز ترون را نگهداری نمایید.

در جدول زیر، مقدار سوددهی استیکینگ ارزهای دیجیتال مختلف در صرافی بایننس به همراه سایر جزئیات نشان داده شده است:

مزیت استیکینگ:

مهمترین مزیت استیکینگ این است که نیاز به خرید سخت افزار گران را از بین می برد.این سیستم یک درآمد تضمینی و قابل پیش بینی برای سرمایه گذاران دارد.

در ساز و کار اجماع اثبات کار، شما نیاز به خرید سخت افزار قوی برای استخراج ارز دیجیتال دارید، اما در اجماع سهام و قابلیت استیکینگ شما فقط نیاز به خریداری، نگه داری و فعال کردن حالت استیکینگ دارید تا در نهایت به سود برسید.

ارزش دارایی های ذخیره شده از طریق PoS در سیستمهای استیکینگ بر خلاف ASIC و سایر سخت افزارهای استخراج با زمان کاهش نمی یابد. ارزش سهام فقط می تواند تحت تأثیر نوسانات قیمت ارز باشد.

خطرات استیکینگ

استیکینگ ارزهای دیجیتال در یک کیف پول یک اشکال جزئی دارد. برای استیکینگ و دریافت پاداش آن، باید مدت زیادی یک ارز دیجیتال را درکیف پول قفل کنید و نمی توانید آن ها را بفروشید با با آن ترید کنید.

اگر قیمت آن ارز دیجیتال به مرور افزایش یابد که به نفع شماست. اما اگر قیمت ارز دیجیتال روند نزولی را در پیش گیرد، شما به مرور ضرر خواهید کرد.

منبع: ارزمانیتور

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6559

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *