فناوری بلاک‌چین
اخبار ارز دیجیتال

فیسبوک به دنبال استفاده از فناوری بلاک‌چین

فیس بوک درنظر دارد با خریداری استارتاپ‌های مربوطه به طور رسمی وارد
فناوری بلاک‌چین شود.

فناوری بلاک‌چین که یکی از جدیدترین فناوری‌های مدرن و نوینی به شمار می‌آید که مورد استقبال زیادی از سوی دولت‌های مختلف و شرکت‌های تکنولوژی قرار گرفته است و در صنایع و حوزه‌های مختلفی همچون بانکداری و شهرهای هوشمند به کار گرفته می شود.

اگر بخواهیم فناوری بلاک چین را تعریف کنیم، باید بگوییم که بلاک‌چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های هم شکل طبقه بندی می‌شوند.

اگر واضح‌تر بخواهیم تفاوت اصلی وعمده این نوع خاص از شبکه بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد. این بدان معناست که اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند که توسط هکرها و نهادهای ذی‌ربط قابل دسترسی و ردیابی هستند این در حالیست که اطلاعات منتقل شده از طریق فناوری بلاک‌چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد و یا فرد حقیقی و حقوقی نمی‌دهد.

فناوری بلاک‌چین Blockchain چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده بسیاری همچون بیت‌کوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری برخوردار شده و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول‌های خود به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده هستند؛ چراکه این روزها بسیاری از افراد با خرید و استخراج این ارز توانسته‌اند به ثروت زیادی دست پیدا کنند.

بیت کوین از سال ۲۰۰۹ میلادی معرفی شد و به تدریج به مشهورترین ارز دیجیتال در سراسر جهان تبدیل شد که ارزش بسیار بالایی دارد. گفته می‌شود ارزهای دیجیتال رمز پایه غیرقابل هک هستند و باید به صورت ناشناس و با استفاده از سخت افزارهای قدرتمندی از پلتفرم‌های مخصوص استخراج این نوع ارزهای مجازی، استخراج یا به اصطلاح ماینینگ شوند. در واقع باید گفت که ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده بر پایه فناوری بلاک چین (Blockchain) هستند که حقیقتاً نقش یک پایگاه داده را برای رمزنگاری، ثبت و ایمن سازی تراکنش‌های دیجیتالی بازی می‌کنند.

فناوری بلاک‌چین

حال به تازگی گزارش‌های منتشر شده در وب سایت blockonomi حاکی از آن است که فیس‌بوک به عنوان یکی از بزرگترین غول‌های تکنولوژی و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری تصمیم گرفته است که با خریداری سهام استار تاپ‌های مربوط به حوزه بلاک چین، ورود خود را به این صنعت اعلام کرده و بدین ترتیب بلندپروازی‌های خود در عصر دیجیتال را به رخ سایر رقبای قدرتمند خود بکشد.

برخی از این شرکت‌هایی که فیس‌بوک قصد خریداری و تصاحب آنها را دارد، می‌توان به شرکت‌های الگورند، بیسیس و کی‌بیس اشاره کرد.

البته لازم به ذکر است که هنوز مذاکرات میان فیس‌بوک و شرکت‌های مذکور به نتایج مثبتی نرسیده و معلوم نیست که این غول تکنولوژی بتواند در تصاحب استارتاپ‌های مبتنی بر بلاک چین موفق شود یا خیر. اما به گفته برخی از تحلیلگران چیزی که واضح است، آن است که فیس‌بوک به منظور جبران رسوایی‌های امنیتی و اطلاعاتی خود در طول یک سال گذشته درصدد است تا با روی آوردن به سمت و سوی فناوری‌های نوین و جدید، نظر و توجه کاربران و حتی منتقدانش را به خود جلب کند و بدین ترتیب از رسوایی نام و آوازه خود جلوگیری به عمل بیاورد.

بر اساس تازه‌ترین پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان و تحلیلگران فعال در مؤسسه گارتنر، مجموع ارزش کل کسب و کارهای مبتنی بر فناوری بلاک‌چین تا سال ۲۰۲۶ میلادی به عددی بیش از ۳۶۰ میلیارد دلار می‌رسد و تا پایان سال ۲۰۳۰ میلادی یعنی یک دهه آینده نیز به رقمی معادل ۱.۳ تریلیون دلار خواهد رسید. بر اساس گزارش وب سایت coindesk ، نتایج پژوهش‌های مؤسسه تحقیقاتی اکسنچر (Accenture) نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۵ سال شکوفایی و به اوج رسیدن فناوری بلاک‌چین و سرمایه‌گذاری دولت و شرکت‌های مختلف بوده است و به همین دلیل توجه سرمایه گذاران و مؤسسات فراوانی در سال‌های بعد از آن یعنی ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی به سمت و سوی بلاک چین سوق داده شد. این کارشناسان همچنین پیش بینی کرده‌اند که سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴ میلادی این فناوری از توجه بیشتری برخوردار خواهد شد به گونه‌ای که آنها برآورد کرده‌اند مجموع ارزش کسب و کارهای مبتنی بر فناوری بلاک‌چین تا سال ۲۰۳۰ میلادی یعنی یک دهه آینده به عدد ۱.۳ تریلیون خواهد رسید که این عدد خود نشان‌دهنده شکوفایی فناوری بلاک چین در سال‌های آتی در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *