فورک بیت کوین fork bitcoin چیست ؟
آموزش بلاک چین

فورک چیست

فورک چیست :

اگر با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، احتمالا تا به حال عبارت بیت کوین فورک (Bitcoin fork) را شنیده‌اید؛ اما فورک چیست و چگونه بر آینده و پیشرفت یک ارز رمزپایه اثر می‌گذارد؟

فورک (fork) فورک از لحاظ لغوی به معنی چنگال و اصطلاحاً به انشعاب یا شاخه ای از یک ارز رمزپایه گفته می شود. فورک (Fork) وضعیتی است که در آن یک Blockchain به طور موقت یا دائمی به دو زنجیر مجزا تقسیم می شود.فورک می‌تواند از دو طریق متفاوت ایجاد شود. سافت فورک(soft forks)­ و هارد فورک(hard forks).

فورک بیت کوین

 

«soft forks» زمانی رخ می‌دهد که بروز رسانی‌های سکه سازگاری نداشته باشند. افرادی که از نسخه‌های مختلف نرم‌افزار استفاده می‌کنند، می‌توانند دو دفتر کل متفاوت ایجاد کنند که یکی از نسخه قدیمی و دیگری از نسخه‌ی جدیدتر است. در این شرایط، برنامه‌نویس سکه باید ایراداتی که موجب ناسازگاری در شبکه می‌شود را حذف کرده و تصمیم بگیرد که چگونه دو بلاک چین متفاوت را با هم ادغام کند سافت فورک­ ها، فورک ­های سازگار با قبل هستند یعنی گره ­های(nodes) ارتقاء داده شده می­توانند از ویژگی­های جدید استفاده کنند در حالی که گره­ های قدیمی هنوز هم کار می­ کنند اما قابلیت های جدیدی ندارند .

«hard forks» زمانی ایجاد می‌شوند که برخی از استخراج کنندگان تصمیم به استخراج طبق مجموعه قوانین جدید میگیرند و برخی دیگر طبق همان قوانین قدیمی ادامه کار میدهند در این حالت هر بلاکی که طبق قوانین جدید ساخته شود طبق قوانین قدیمی معتبر نیست و یا برعکس این حالت اتریوم و اتر کلاسیک یک نمونه از این فورک هستند.

اتفاق دیگری که باعث ایجاد هاردفورک در یک ارز می شود این است که برنامه‌نویسان آن ارز تصمیم بگیرند تغییراتی را در برنامه‌نویسی سکه ایجاد کنند که این تغییرات باعث ایجاد ناسازگاری بین نسخه قدیمی و جدید می‌شود. وقتی تغییرات اعمال می‌شود، تمام کاربران آن سکه باید داوطلبانه تمام اپلیکیشن‌ها را بروز رسانی کنند تا بتوانند آن نوع سکه را به درستی استفاده کنند.

پیشنهاد می شود تا پایان فورک ها هیچ تراکنشی انجام ندهید.زیرا وقتی دو بلاک چین متفاوت وجود داشته باشد، در نهایت فقط یکی از آن‌ها می‌تواند صحیح باشد. بنابراین احتمال اینکه تراکنش‌های آن سکه در بلاک چین اشتباه، حذف شوند یا از بین بروند وجود خواهد داشت.

(معمولا بعد از هارد فورک به دارندگان سکه ای که هارد فورک شده است به همان اندازه ، از سکه جدید تولید شده داده میشود)مانند فورک های بیت کوین که به دارندگان بیت کوین بعد از فورک بیت کوین کش و در فورک بعدی بیت کوین گلد داده شد.

یک پاسخ به “فورک چیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *