بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

فقط ۱۰ صرافی بیت کوین حجم معاملات واقعی دارند

تحقیقات جدیدی که توسط شرکت مدیریت دارایی Bitwise به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه شد، مدعی است که ۹۵ درصد از حجم معاملات بیت کوین گذارش شده در صرافی‌ها غیرواقعی هستند. طبق گفته Bitwise فقط ۱۰ صرافی حجم معاملات واقعی را به نمایش می‌گذارند. اما این خبر نمی‌تواند زیاد هم بد باشد، دلیل آن را در ادامه خواهید خواند.

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به همراه حجم معاملات روزانه آنها

۹۵ درصد از حجم معاملات بیت کوین تقلبی هستند

ادعاها درباره تجارت شستشو (wash trading) و حجم معاملات تقلبی، چیزی جدید نیست. گروه‌هایی مانند موسسه شفاف‌سازی بلاکچین (Blockchain Transparency Institute) گزارشات دقیق تری را در مورد این موضوع منتشر کرده اند، اما اینکه ۹۵ درصد حجم معاملات غیر واقعی هستند، می‌تواند مسئله مهمی باشد. مهمترین دلیلی که یک صرافی را ترغیب به نمایش حجم معاملات غیرواقعی می‌کند، احتمالا افزایش کارمزد لیست کردن کوین‌ها است.

بر اساس این تحقیق تنها ۱۰ صرافی که به طور میانگین حجم معاملات روزانه بیش از ۱ میلیون دلاری دارند، آمار معتبر ارائه می‌دهند. این صرافی‌ها عبارتند از: Binance, Bitfinex, Kraken, Bitstamp, Coinbase, BitFlyer, Gemini, itBit, Bittrex, و Poloniex. این گزارش نام صرافی‌های کره‌ای و cex.io را از این لیست حذف کرده است، با اینکه این صرافی‌ها معتبر هستند ولی حجم معاملات روزانه آنها کمتر از یک میلیون دلار است.

این گزارش، مقایسه ای خوب برای تشخیص یک صرافی واقعی با یک صرافی مشکوک را در اختیار ما می‌گذارد. وقتی این دو نوع صرافی را کنار یکدیگر مقایسه می کنیم جعلی بودن حجم صرافیهای غیرمعتبر کاملا به چشم می‌خورد.

در یک صرافی واقعی، توزیع معاملات بین خرید و فروش تصادفی خواهد بود، مقدارها بزرگ و کوچک هستند و تعداد قابل توجهی از اعداد بخش پذیر به چشم می‌خورد. حجم معاملات در طول دوره های شلوغ و آرام نوسان دارد و تفاوت بین قیمت خرید و فروش معمولا فقط چند سنت است.

از طرف دیگر صرافی‌های مشکوک معاملاتی دارند که به طور همزمان سفارشات خرید و فروش در آن صورت می‌گیرد (یک خرید یک فروش). چنین الگویی در معاملات واقعی تقریبا غیرممکن است. معاملات در صرافی‌های غیر معتبر، با مقدارهای یکسان، بدون وجود معاملات کوچک و بدون اعداد رند (معمولا یک انسان واقعی در هنگام سفارش اعداد رند را وارد می‌کند)، صورت می‌گیرند.

صرافی های مشکوک با وجود میزان حجم معاملات بالا (تقلبی)، اختلاف قیمت بالایی دارند. حجم معاملات تقریبا در طول یک دوره، ثابت باقی می‌ماند، یا ممکن است برای چند ساعت یا حتی چند روز به شدت سقوط کند.

کمک به پذیرش ETF بیت کوین

بنابراین شرکت بیت وایز با انتشار این گزارش به ما یک خبر خوب داده است. ولی در واقع این بیشتر برای آنها مثبت است تا برای کل فعالان بازار. از انجا که این تحقیقات به منظور تسهیل دریافت مجوز ETF بیت کوین به کمیسون بورس آمریکا ارائه شده بود. خبر خوب این است که علی رغم ادعای جعلی بودن 95 درصد از حجم معاملات بیت کوین:

بازار واقعی بیت کوین به طور قابل توجهی کوچک‌تر، منظم‌تر و قانونی‌تر از آنچیزی است که معمولا مطرح است.

اما خبر بد این که صرافی‌های متقلب نیز خوب می‌دانند که چگونه ربات‌هایشان را به منظور غیر قابل تشخیص بودن پیچیده‌تر کنند.

منبع:bitcoinist

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4657

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *