مجوز استخراج رمز ارز
اخبار ارز دیجیتال

فرایند دریافت مجوز استخراج رمز ارز

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات روز گذشته در مصاحبه‌ای توضیحات مهم و جدیدی در مورد فرایند دریافت مجوز استخراج رمز ارز و فعالیت در این زمینه ارائه داده که با هم به بررسی آنها می‌پردازیم.

به گزارش ایلنا، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات روز گذشته در خصوص موارد مربوط به مجوز استخراج رمز ارز توضیحات جدیدی را ارائه نموده است. با توجه به این صحبت‌ها باید گفت که به نظر وزارت ICT با بسیاری از بندهای مصوبه هیئت وزیران مخالف است که مهمترین آنها نحوه تعیین قیمت برق مصرفی است.

آیین‌نامه استخراج رمز ارز

مجوز استخراج رمز ارز

ناظمی در این مورد می‌گوید که باید قیمت برق در این صنعت را فرآیند عرضه و تقاضا مشخص کند و نباید دولت برای آن قیمتی تصویب کرده و بر آن پافشاری کرد. البته اینکه نباید در ساعات پیک مصرف از برق شهری برای ماینینگ استفاده کرد نیز اصلی است که وزارت ارتباطات به آن تأکید دارد.

نکته مهم این است که در کشور و در طول کل زمان یک سال تنها 200 ساعت پیک مصرف وجود دارد و ناظمی معتقد است که محدودسازی ماینرها فقط باید برای این ساعت‌ها صورت گیرد.

علاوه بر این مورد ناظمی اعلام نموده که طرحی دیگر از سوی وزارت ICT به هیئت دولت ارسال شده که در آن در سایر ساعات به شرط اینکه صادرات برق انجام نشود، شرایط استخراج رمزارز فراهم شود. ناظمی در این مورد می‌گوید:

اگر دولت یا توانیر، توان صادرات برق در سایر ساعات (غیر پیک) را دارد اقدام به صادرات کند، اگر این امکان را ندارد اجازه استفاده و خرید و فروش آن در بازار داخلی و در بازار ثانویه را دهد.

البته به نظر این طرح با استقبال هیئت دولت روبرو نشده و مغایر با قوانین مدونی است که برای استخراج رمزارزها تدوین و قرار است طی چند روز آینده اعلام شود.

اما همانطور که می‌دانید قرار است استخراج رمزارز به صورت یک صنعت شناخته شود و صدور پروانه فعالیت آن نیز توسط وزارت صمت صورت گیرد. از طرفی وزارت نیرو و ارتباطات نیز در این میان باید استانداردهای مربوطه را تنظیم کنند که بخش انرژی بر عهده وزارت نیرو بوده و استاندارد فنی و تکنولوژیکی را نیز وزارت ICT تدوین خواهد کرد.

نکته بسیار مهم این است که تنها افراد خاصی خواهند توانست فرایند استخراج رمزارز را پیاده سازی کنند. ناظمی در این مورد می‌گوید:

اگر دولت یا توانیر، توان صادرات برق در سایر ساعات (غیر پیک) را دارد اقدام به صادرات کند، اگر این امکان را ندارد اجازه استفاده و خرید و فروش آن در بازار داخلی و در بازار ثانویه را دهد. به این معنی که اجازه استخراج رمزارز به صورت جزئی و کوچک داده نمی‌شود، ضمن اینکه فارم‌ها باید مستقل باشند و از یک حداقلی برای امکان استخراج رمز ارز برخوردار باشند.

در انتها ناظمی به این مورد نیز اشاره کرده که وزارت صمت در اواخر هفته آینده می‌تواند صدور مجوز برای استخراج رمزارز را عملی کند و از طرفی هر دو وزارت‌خانه نیرو و ارتباطات نیز برای عملی شدن صدور مجوزها اعلام آمادگی کرده‌اند و داوطلبان باید در این زمینه به وزارت صمت مراجعه نموده و فرایند درخواست صدور مجوز خود را آغاز نمایند.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5223

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *