ای سی او چیست
مقالات

عرضه اولیه توکن توسط صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

عرضه اولیه توکن توسط صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

شاید در جایی عبارت IEO را دیده باشید و ندانید IEO چیست. در این مقاله سعی کردیم با توضیحی کوتاه و کامل به این سؤال «IEO چیست» پاسخ دهیم و نحوه‌ کار با آن و دیگر موارد را بیان کنیم.

در اواخر سال 2017 جذب سرمایه از طریق ICO در چین ممنوع شد. این موضوع باعث شد شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به دنبال راه‌های جایگزین جذب سرمایه بروند. یکی از این راه‌های جایگزین، فرایند عرضه اولیه صرافی ها یا IEO بود. این روش خلاقانه این قدرت را به استارت‌آپ‌ها می‌داد که بدون ترس از قوانین و حکومت، برای پروژه‌های خود سرمایه موردنیاز را جمع‌آوری کنند. اما بیایید ببینیم IEO چیست.

IEO چیست؟

IEO یا عرضه اولیه توسط صرافی، همانطور که از نامش نیز پیداست، جذب سرمایه اولیه به کمک یک صرافی رمز ارز است. در مقایسه با عرضه اولیه سکه (ICO)، فرایند IEO توسط صرافی رمز ارز مدیریت و نظارت می‌شود و استارت‌آپ‌هایی که می‌خواهند برای پروژه‌های خود سرمایه جذب کنند، می‌توانند توکن‌های خود را در این صرافی‌ها به فروش بگذارند.

نحوه‌ی کار IEO یا عرضه اولیه صرافی بدین صورت است که تیم پروژه برنامه‌ی فروش توکن‌های خود را به صرافی موردنظر اعلام می‌کند. بعد از آن، خریداران به صرافی وارد می‌شوند و از طریق آن پلتفرم محافظت شده توکن‌های عرضه شده توسط تیم پروژه را خریداری می‌کنند. هر IEO یک زمان مشخصی دارد و پس از آن که استارت‌آپ موردنظر توکن‌های خود را به‌فروش رساند، IEO مخصوص آن‌ها بسته خواهد شد. البته در عرضه اولیه صرافی، شرکت‌های صرافی نیز سود مشخصی در کنار فروش توکن‌ها برای خود درنظر می‌گیرند، ولی در حقیقت هدف از این کار کمک صرافی‌ها به تسهیل انجام معاملات می‌باشد.

کسانی که در عرضه اولیه صرافی شرکت می‌کنند، باید ابتدا در صرافی موردنظر یک حساب کاربری ایجاد کنند. بعد از عضویت، تیم پروژه توکن و سکه‌های موردنیاز خود را از صرافی خریداری می‌کند و در کیف پول خود نگه می‌دارد. اتفاقی که در اینجا می‌افتد بدین صورت است که نقدینگی صرافی بالا می‌رود و از طرفی، صرافی مشتریان زیادی را وارد این تجارت می‌کند و تیم‌های پروژه می‌توانند از طریق این خریدو‌فروش‌ها سرمایه‌ی خود را بدست آورند.

IEO هایی که اخیراً فعالیت داشته‌اند

صرافی‌هایی که از پلتفرم IEO (عرضه اولیه صرافی) استفاده می‌کنند

روزبه‌روز بر تعداد صرافی‌های رمز ارز اضافه می‌شود، و در مقابل صرافی‌های بیشتری مایل به استفاده از عرضه اولیه صرافی می‌شوند. در ابتدا، صرافی بایننس در این زمینه پیشگام بود و پلتفرم IEO خود را راه‌اندازی کرد. در ماه ژانویه امسال، صرافی بیت تورنت (که توسط ترون خریداری شده است) توکن مخصوصی به بایننس ارائه کرد و توانست در کمتر از 15 دقیقه، 2/7 میلیون دلار جمع‌آوری کند که واقعاً مبلغ چشمگیری بود.

شاید فکر کنید رسیدن به چنین سرمایه‌ای در 15 دقیقه بسیار عالی است و استارت‌آپ‌ها تنها می‌توانند خوابش را ببینند. اما دومین IEO یا عرضه اولیه صرافی که در بایننس رخ داد از این نیز خارق‌العاده‌تر بود. شرکت Fetch.Al در این فروش جمعی توانست 6 میلیون دلار در 22 ثانیه جمع‌اوری کند.

بعد از انتشار این اخبار و فعالیت موفقیت‌آمیز این پلتفرم بایننس، صرافی‌های دیگر نیز وارد میدان شدند و خبر راه‌اندازی پلتفرم‌های مخصوص IEO خود را اعلام کردند. از میان صرافی‌هایی که پلتفرم IEO خود را راه‌اندازی کرده‌اند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: Bitmax، Bittrex IEO، OK Jumpstart (OKEx)، Kucoin Spotlight، و Huobi Prime.

عرضه اولیه صرافی (IEO) و عرضه اولیه سکه (ICO) چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

در جدول زیر تفاوت‌های عمده میان IEO و ICO را می‌توانید ببینید:


ICO
IEO
محل جمع‌اوری سرمایهدر وبسایت شخصی ارائه‌دهنده‌ی توکندر پلتفرم مخصوص صرافی
مسئولان راه‌اندازی فروش جمعیبرنامه‌نویسان پروژهصرافی رمز ارز
مدیریت تدوین قراردادهامدیریت فروش توکن‌ها بر عهده استارت‌آپ است.بر عهده‌ی صرافی رمز ارز است.
الزام داشتن مقررات AML(مبارزه با پول‌شویی) و KYC(شناخت مشتری) برای صاحب توکنبله، و با توجه به ماهیت شرکت‌ها و پروژه‌ها ممکن است متفاوت باشد.لزوماً به این قوانین نیازی ندارد. چرا که صرافی‌ها به‌طور خودکار این قوانین را برای کاربران خود اجرا می‌کنند.
بودجه بازاریابی موردنیاز برای جذب سرمایهبسیار بالا است. شرکت‌ها برای آنکه بتوانند توجه عموم مردم را بدست آورند باید منابع بسیاری برای تبلیغات هزینه کنند.چندان زیاد نیست. صرافی‌ها با وجود داشتن کاربران بالفعل می‌توانند توکن‌های شرکت‌ها را به‌فروش برسانند.
نظارت و بررسی موردنیاز پیش از راه‌اندازی برنامه‌ی فروش جمعیندارد. هر فرد یا استارت‌آپی می‌تواند یک ICO راه‌اندازی کند (در کشورهایی که منع قانونی نداشته باشد)دارد. پیش از آنکه استارت‌آپی بتواند از طریق پلتفرم صرافی عملیات جذب سرمایه را انجام دهد، صرافی موردنظر شرکت و پروژه‌ی آن‌ها را بررسی می‌کند.
لیست‌بندی خودکار توکن‌ها بعد از فروش جمعیندارد. استارت‌آپ‌ها برای آنکه لیست توکن‌های خود را بدست آورند باید به صرافی مراجعه کنند.دارد. صرافی لیست توکن‌ها را دارد.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4613

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *