صنعت ماینینگ در حال خاموشی
اخبار ارز دیجیتال

صنعت ماینینگ در حال خاموشی

صنعت ماینینگ در حال خاموشی

در دو هفته اخیر بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه ماینر توقف فعالیت داشته و هش‌ریت بیت‌کوین از ۴۷ میلیون به ۴۱ میلیون تراهش کاهش یافته است.

طبق مصاحبه‌ای که بنیانگذار استخر ماینینگ F2pool انجام داده است، وی ادعا کرد که طبق برآورد‌های انجام شده، دستگاه‌های قدیمی‌ که قدرت هش کمتری دارند در حال حاضر برای سودآوری با مشکل مواجه شده‌اند و این امر باعث کاهش هش‌ریت (Hashrate) کلی شبکه شده است. وی اعلام کرده است که به دلیل کاهش قیمت‌ ارزهای دیجیتال در مارکت، از اواسط ماه نوامبر تا کنون بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار ماینر بیت‌کوین فعالیت‌های ماینینگ خود را متوقف کرده‌اند.

طبق داده‌هایی که از وب‌سایت blockchain.info بدست آمده است، هش‌ریت کل شبکه‌ی بیت‌کوین با ۱۳ درصد کاهش از ۴۷ میلیون تراهش در ثانیه(TH/s) در ۱۰ام نوامبر، به عدد ۴۱ میلیون تراهش در روز ۲۴ام نوامبر کاهش یافته است.

(صنعت ماینینگ در حال خاموشی)

آقای شیژینگ توضیح داد بیشتر ماینر‌هایی که فعالیت‌های ماینینگ خود را متوقف کرده‌اند، احمالا از دستگاه‌های قدیمی‌ همانند Antminer T9 از تولیدات شرکت Bitmain و یا از دستگاه‌های AvalonMiner 741 از تولیدات کمپانی Canaan Creative استفاده می‌کنند. براساس آمار ارائه شده توسط شاخص درآمد ماینر‌های F2Pool، این دستگاه‌های ماینینگ، قدرت ۱۰ تراهش بر ثانیه را ارائه می‌کنند و تخمین زده می‌شود که در حال حاضر توانایی سوددهی ندارند.

در حقیقت، هش‌ریت بیت‌کوین در استخر F2Pool که حدود ۱۱/۴ درصد از هش‌ریت کل شبکه را تشکیل می‌دهد، طی هفته‌های گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است.

بنیانگذار استخر ماینینگ F2pool در ادامه گفت : محاسبه‌ی تعداد دقیق ماینر‌هایی که به استخر ما متصل بوده‌اند و اکنون دستگاه‌های ماینینگ خود را خاموش کرده‌اند، بسیار سخت است؛ اما طبق مکالماتی که به دیگر استخر‌های بزرگ ماینینگ داشته‌ایم، شاهد آن هستیم که طی روز‌های گذشته بیش از ده هزار نفر اقدام به توقف فعالیت‌های ماینینگ خود کرده‌اند. این مورد بیشتر در رابطه با ماینر‌های چینی رخ داده است.

(صنعت ماینینگ در حال خاموشی)

آقای شیژینگ برای توضیح بیشتر این مشکل گفت که فاکتور‌های متعددی از جمله کاهش شدید قیمت رمزارزها بعد از عرضه‌ی هاردفورک بیت‌کوین کش، باعث ایجاد چنین مشکلاتی برای ماینرها شده است. وی همچنین افزود که افزایش هزینه‌های مربوط به تامین انرژی و برق در چین از یک سو، و از سوی دیگر مسابقه‌ی بین تولید کنندگان دستگاه‌های ماینینگ چینی برای ارتقاء محصولات جدید‌تر، باعث شده دستگاه‌های قدیمی‌ به شکل فزاینده‌ای غیرقابل رقابت باشند و همه‌ی این عوامل هم اکنون دست به دست هم داده‌اند و منجر به حوادث اخیر شده‌اند.

(صنعت ماینینگ در حال خاموشی)

از آنجایی که هزینه‌های مربوط به تامین برق در چین نسبت به تابستان سال جاری دو برابر شده است، مشکلات ماینر‌ها نیز به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

آقای شیژینگ در تابستان اعلام کرده بود هزینه‌ برق در منطقه‌ی کوهستانی جنوب غربی چین که تعداد زیادی فارم ماینینگ وجود دارد، چیزی در حدود ۰/۲ یوان(معادل تقریبی ۰/۰۲۹ دلار) برای هر کیلوات ساعت است. این درحالیست که قیمت برق در حال حاضر بیش از ۰/۳ یوان(معادل تقریبی ۰/۰۴۳) دلار می‌باشد، که با رسیدن قیمت بیت‌کوین به ۴ هزار دلار و پایین‌ترین حد خود طی ۱۳ ماه گذشته، فارم‌های ماینینگی که از دستگاه‌های تولید سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ استفاده می‌کنند و بهره‌وری کمتری دارند، در حال حاضر حتی نمی‌توانند هزینه‌های جاری را تامین کنند. البته باید یادآور شد که توقف فعالیت برخی فارم‌های ماینینگ به این معنا نیست که آن‌ها کلا از صنعت خارج شده‌اند.

(صنعت ماینینگ در حال خاموشی)

ارز مانیتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *