شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست
آموزش بلاک چین

شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست

شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست و چگونه کار می کند

شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست و چگونه کار می کند؟ شبکه لایتنینگ را می توان یکی از بهترین ایده هایی دانست که برای حل مشکل مقیاس پذیری بلاک چین تلاش می کند.هر چیزی که بتواند مشکل مقیاس پذیری بلاکچین ها را حل کند، ارزش تلاش و وقت گزاشتن را دارد. Lightning Network (لینک) یکی از این ایده هاست.شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت لایه دوم است که روی بلاک چین عمل می کند. این شبکه امکان انجام تراکنش های ارزان و سریع بین گره ها را امکان پذیر می سازد و یک راه حل پیشنهادی برای مسئله مقیاس پذیری بیت کوین است. این شبکه از یک سیستم همتا به همتا جهت انجام معاملات دو طرفه بهره می برد.

ایده ی نهفته شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست

ایده ی نهفته در پس Lightning Network این است که نیازی نیست تمام تراکنش ها در بلاک چین ، ثبت شوند.
تصور کنید من و شما چندین بار میان خودمان داد و ستد داشته ایم. در چنین موردی، می توانیم از ثبت تراکنش ها بر روی بلاکچین صرف نظر کرده  و آن ها را خارج از زنجیره انجام دهیم.

بدون لایتنینگ نتورک هر تراکنشی که در شبکه انجام می شود باید ثبت و تایید شوند که این کار توسط ماینرها انجام می شود و ماینرها، یعنی کامپیوترهایی که در حال کار در شبکه ی بلاکچین هستند، باید تصمیم بگیرند که کدام یک از تراکنش های موجود، باید در بلوک فعلی قرار گیرند. آن ها برای تصمیم گیری بهتر، نگاه می کنند ببینند کدام یک از تراکنش ها انعام بیشتری می پردازند، یعنی تراکنش های با کارمزد بالاتر، اول انجام می شوند و اگر تراکنش هایی با کارمزد بالاتر از کارمزدی که شما پرداخت می کنید وجود داشته باشد به اندازه ای که بلوک را پر کند، تراکنش شما در صف در حالت انتظار می ماند. این انتظار ممکن است از حداقل چند دقیقه باشد تا چندین ساعت، و در برخی مواقع، چندین روز. هرچه کارمزد بیشتری بپردازید، تراکنش شما سریعتر پردازش می شود.اینجاست که شبکه لایتنینگ نتورک به کمک بلاک چین می آید.

شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست

در شبکه لایتنینگ، با ایجاد کانال های پرداخت می توان بدون کند شدن شبکه (کندی به علت ایجاد بلوک های جدید)، تعداد تراکنش ها را افزایش داد. این تراکنش ها اصطلاحاً Off-Chain نامیده می شوند؛ زیرا خارج از زنجیره اصلی بلاک چین انجام می شوند. کانال های پرداخت به مشارکت کنندگان اجازه می دهند تا پول را به یکدیگر انتقال دهند؛ بدون آنکه الزاماً معاملات خود را در بلاک چین عمومی آن ارز ثبت کنند.به بیان ساده تر، نحوه ی کار بدین صورت است که ما یک کانال پرداخت(payment channel) میان خودمان باز می کنیم و بازگشایی کانال را در بلاکچین ، ثبت می کنیم. اکنون، من و شما می توانیم هر چند بار که بخواهیم از طریق این کانال پرداخت، با هم داد و ستد کنیم. این کانال ها مانند یک گاوصندوق هستند که دو نفر مبلغ یکسانی را در آن گذاشته اند و هر کدام یک قفل به آن می زنند.

شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست

نسخه آلفا لایتنینگ در تاریخ 10 ژانویه 2017 ساخته شد. نسخه نامزد (Release candidate) پروتکل لایتنینگ در تاریخ 6 دسامبر 2017 منتشر شد.

یک پاسخ به “شبکه لایتنینگ Lightning Network چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *