سوئیفت
اخبار ارز دیجیتال

سیستم پرداخت جدید سوئیفت

سوئیفت (SWIFT) یک سیستم پرداخت جدید را برای مقابله با شرکت های Fintech و Blockchain Tech مورد آزمایش قرار می دهد.

انجمن جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی سوئیفت (SWIFT) اعلام کرده که تصمیم دارد تا با هدف رقابت با تهدیدات روبه رشد راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های فناوری مالی و بلاک چین مانند ریپل (Ripple)، جی‌پی مورگان (JP Morgan) و ترنسفروایز (Transferwise)، یک سرویس آزمایشی پرداخت بین‌المللی (GPI) راه‌اندازی کند.

بلاک چین چیست

این سیستم آزمایشی که هنوز در مراحل ابتدایی به‌سر می‌برد، قصد ایجاد یک سرویس ارتباطی جدید و متمرکز را دارد که به‌صورت قابل‌توجهی، کارایی روند پرداخت را بهبود بخشیده و در نهایت برای 10 هزار بانک در سرتاسر شبکه سوئیفت، در دسترس خواهد بود.

 
با توجه به تهدیدهای به وجود آمده از سمت استارت‌آپ‌های فناوری مالی مبتنی بر بلاک چین، سوئیفت قصد دارد با استفاده از یک سرویس پرداخت جدید، به ارائه خدمات مشابه دیگر شرکت ها و درعین حال با قیمتی ارزانتر به کاربران خود خدمات ارائه دهد.

یکی از این پروژه‌ها که با محوریت بلاک چین فعالیت می‌کنند، شبکه اطلاعاتی بین‌بانکی جی‌پی مورگان (IIN) است. این سیستم که در ماه سپتامبر راه‌اندازی شد، در حال حاضر بیش از ۱۳۰ بانک از جمله ساتاندر و سوسیته ژنرال را تحت عضویت خود درآورده است.

سیستم IIN ادعا می‌کند که میزان اصطکاک در فرآیند پرداخت جهانی را به حداقل می رساند و باعث شده که پرداخت‌ها سریع‌تر و با طی مراحل کمتر به انجام برسند. این سیستم که در حال رشد است و شمار اعضای آن در حال افزایش می باشد، در قبال بانک‌ها متعهد شده که توانایی حل و فصل خطاها و مسائل مربوط به انطباق را با به اشتراک‌گذاری اطلاعات در یک دفتر کل توزیع‌شده متقابل فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر، سرویس آزمایشی پرداخت بین‌المللی سوئیفت از یک رابط برنامه‌نویسی (API) استفاده می‌کند که بانک‌ها را قادر می‌سازد تا قبل از تایید پرداخت، برای اعتبارسنجی اطلاعات حساب گیرنده، به اطلاعات یکدیگر دسترسی داشته باشند تا از خطاها و تأخیرهای احتمالی در فرآیند پرداخت اجتناب شود.

در خلاصه‌ای از بیانیه منتشرشده توسط سوئیفت نوشته شده است:

این سرویس زمان واقعی تعاملهای بین بانکی را با استفاده از API تسهیل می کند، پیش‌بینی و کارایی پرداخت‌های بین‌المللی را تسهیل می کند و به‌ تجزیه و تحلیل پیش‌ بینی ها کمک می کند. بعد از آن، این پروسه توسط تحقیقات پس از پرداخت و خدمات اصلاحی تکمیل‌شده، امکاناتی را فراهم خواهد ساخت که به حل و فصل فاکتورهای باقی‌مانده که معمولاً ناشی از انطباق یا الزامات قانونی بوده و می‌تواند به کند شدن روند پرداخت منجر شود، کمک کند.

سرویس آزمایشی پیش اعتبارسنجی GPI در اوایل سال 2019 و با مشارکت 15 بانک منتخب از جمله جی‌پی مورگان، Barclays، بانک چین، CitiGroup و چندین بانک دیگر،شروع به کار خواهد کرد. بنا بر اعلام سوئیفت، انتظار می‌رود که این سرویس شفافیت کامل پرداخت را برای ارسال‌کنندگان و گیرندگان آن مهیا کرده و هزینه‌ها، مسیرهای پرداخت و تحویل وجوه را در سطح بالایی قابل پیش‌بینی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *