سختی استخراج بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

سختی استخراج بیت کوین رکوردی جدید ثبت کرد

سختی استخراج بیت کوین ۳.۶ درصد افزایش یافت و با رسیدن به ۱۷.۵۶ تریلیون رکورد جدیدی را ثبت کرد. با افزایش سختی استخراج و هش ریت شبکه Bitcoin ، ماینرها و استخراج کنندگانی که قدرت پردازش پایینی دارند شانس کمتری برای مشارکت در شبکه خواهند داشت.

الگوریتم شبکه بیت کوین به نحوی تنظیم شده تا عرضه آن در بازه‌های زمانی مشخصی انجام شود. به همین دلیل سختی شبکه تقریبا هر دو هفته یکبار بازتنظیم خواهد شد. اگر استخراج بیت کوین با سرعت بالایی انجام شود، سختی استخراج افزایش خواهد یافت و برعکس زمانی که ماین بیت کوین با سرعت پایینی انجام شود، سختی شبکه کاهش می‌یابد. این فرآیند به صورت خودکار انجام می‌شود.

الگوریتم استخراج بیت کوین برپایه روش اثبات کار استوار است. ماینرها برای مشارکت در فرایند استخراج باید یک عدد تصادفی موسوم به نانس را حدس بزنند. این کار به تولید رشته‌ای از اعداد یا هش منجر می‌شود که دارای تعداد مشخصی رقم صفر است.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
توییت پلن‌بی از رکوردشکنی نرخ هش

هرچه تعداد این صفرها بیشتر شود، حدس‌زدن نانس دشوارتر می‌شود. به بیان دیگر، شاخص سختی افزایش می‌يابد. با افزایش شاخص سختی، توان استخراجی موردنیاز شبکه بیشتر می‌شود. شایان ذکر است که اکنون بلاک چین بیت کوین، قدرتمندتر از همیشه است.

برای مقایسه شاخص سختی در گذشته و حال، کافیست نگاهی به چند سال پیش بیندازیم. در دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۹۶) همزمان با ثبت اوج تاریخی قیمت بیت کوین، سختی استخراج این ارز دیجیتال به عدد ۱.۹ تریلیون رسیده بود. این عدد ۹.۲۵ برابر، کمتر از شاخص کنونی سختی است.

چین، میزبان بزرگترین تأسیسات استخراج بیت کوین در جهان است. گفتنی است این کشور، در حال حاضر، با یکی از فجیع‌ترین فصول سیلابی خود طی چند دهه اخیر دست و پنجه نرم می‌کند.

هفته‌هاست که سد سه‌دره، بزرگترین سد چین و جهان در آستانه سرریزشدن قرار دارد. با ادامه بارش‌های سیلابی و طغیان رود یانگ‌تسه، ده‌ها فارم استخراج بیت کوین از مدار خارج خواهد شد.

هم‌اکنون نیز نرخ هش بیت کوین به‌دلیل این حوادث با افت ۲۰ درصدی مواجه شده است.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
افت نرخ هش در استخرهای استخراج چین

این اتفاقات می‌تواند احتمال وقوع یک روند صعودی را افزایش دهد. سختی استخراج بالاتر به‌معنای سودآوری کمتر برای بیت کوین و افزایش هزینه‌های استخراج آن است. اگر جاری‌شدن سیل در چین به توقف موقت بخشی از عملیات استخراج در این کشور منجر شود، روند عرضه بیت‌ کوین‌های تازه‌استخراج‌شده، آهسته‌تر خواهد شد.

ماینرها نیز برای آنکه بتوانند از پس هزینه‌های خود بربیایند، مجبو می‌شوند سخت‌افزارهای پیشرفته‌تری خریداری کنند. این رقابت فزاینده اما می‌تواند امنیت شبکه بیت کوین را تا حد بی‌سابقه‌ای افزایش دهد.

هرچه شبکه بیت کوین امن‌تر باشد، اقبال سرمایه‌گذاران سنتی و دانه‌درشت برای ورود به این حوزه بیشتر می‌شود. بنابراین تمایل فزاینده ماینرها برای سرمایه‌گذاری در سخت‌افزارهای پیشرفته، نشانه‌ای آشکار از احتمال وقوع یک روند صعودی در آینده است؛ چرا که تنها در این صورت، سودآوری ماینرها محقق می‌شود.

سختی استخراج بیت کوین بار دیگر رکورد زد
روند قیمتی بیت کوین با درنظر گرفتن عامل هاوینگ

مطابق با دیدگاه ساتوشی ناکاموتو که در وایت پیپر بیت کوین نیز به‌روشنی تشریح شده، قیمت باید از کم‌یابی تبعیت کند. انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی، اتفاقات جالبی برای بیت کوین رخ دهد.

منبع:beincrypto

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6742

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *