ریپل ripple
معرفی ارزهای دیجیتال

ریپل (Ripple) چیست و چگونه کار می کند؟

ریپل (Ripple) چیست ؟

ریپل ارز دیجیتالی است که به اختصار (XRP) نامیده می شود و توسط شرکت Ripple Labs ایجاد شده و پشتیبانی می شود. ریپل در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده و متن‌باز است که هنوز نسخه‌ی بتای خود را تجربه می‌کند. ریپل نفاوتی بزرگی با دیگر ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و لایت کوین دارد.ripple تنها یک ارز دیجیتال نیست بلکه شرکت بزرگی است که در زمینه های زیادی از جمله ارزهای دیجیتال و همچنین سیستم های نوین پرداخت های بین بانکی (مانند شبکه سوئیف) فعالیت میکند.

ریپل

 

برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ رایان فوگر پس از کار بر روی یک سیستم معاملاتی مبادلات محلی در ونکوور، Ripple را مطرح نمود. پروتکل پرداخت Ripplepay بعداً توسط فوگر توسعه یافت. همزمان در ماه مه ۲۰۱۱، Jed McCaleb شروع به ایجاد یک سیستم ارز دیجیتال کرد که در آن معاملات با توافق بین اعضای شبکه تأیید می شد، نه به وسیله فرایند استخراج که توسط شبکه بیت کوین استفاده می شد.

شبکه پرداخت را (RippleNet) و ارز دیجیتال را (Ripple XRP) می نامند که در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند. ریپل نت به بانک ها و موسسات بزرگ متصل می ‌شود و انتقال پول یا سایر دارایی ها را می توان در بستر شبکه انجام داد. تمام تراکنش ها در دفترغیرمترکز ریپل (XRP Ledger) ثبت می شوند.

در سپتامبر ۲۰۱۲، کریس لارسن و جید مک کالب شرکت OpenCoin را تاسیس کردند. OpenCoin شروع به ساخت یک پروتکل پرداخت جدید به نام پروتکل (Ripple Transaction Protocol (RTXP بر اساس مفاهیم رایان فوگر کرد. در سپتامبر ۲۰۱۳، OpenCoin رسماً نام خود را به Ripple Labs, Inc تغییر داد.

ریپل ارز مورد استفاده برای انجام تراکنش ها در شبکه خود است. ripple به منظور تسهیل پرداخت های آنلاین به وجود آمد. هر تراکنش در ریپل حداکثر پس از فقط چهار ثانیه انجام می شود. برای مقایسه، بهتر می توان سرعت تراکنش ها را با شبکه اتریوم و بیت کوین مقایسه کرد. در اتریوم انجام یک تراکنش حداقل دو دقیقه طول می‌کشد. در بیت کوین این زمان ممکن است نسبت به ترافیک شبکه تا بیش از پنج ساعت هم برسد.

 

یک پاسخ به “ریپل (Ripple) چیست و چگونه کار می کند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *