رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین

رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین در کمیسیون بورس آمریکا.

بر اساس سه دستور جداگانه‌ای که در روز ۲۲ آگوست توسط SEC منتشر شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا باری دیگر از تایید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین سر باز زد و طبق دستورات منتشر یافته، رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین از ۳ شرکت متقاضی را اعلام کرد.

همچنین بخوانید (تصمیمگیری درباره ETF بیت کوین)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) خبر رد پیشنهادهای صندوق قابل معامله بورس ETF بیت کوین شرکت های پروشیرز (ProShares)، دیرکسیون (Direxion) و گرانیت‌شیرز (GraniteShares) را اعلام کرد .

در حالی که انتظار می‌رفت SEC نظر نهاییش را درباره صندوق قابل معامله بیت کوین ProShares با همکاری NYSE Arca که یکی از بازارهای بورس نیویورک جهت معامله ETF ها می‌باشد را در تاریخ ۲۳ آگوست اعلام کند، یک روز زودتر از روز موعود نظر نهاییش را اعلام کرد.

رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین

با توجه به این سه دستور مختلف، علاوه بر رد شدن طرح پیشنهادی ProShares، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ۷ پیشنهاد دیگر را که ۵ طرح از این بین مربوط به شرکت Direxion برای اضافه شدن به NYSE Arca و ۲ طرح نیز مربوط به GraniteShares جهت اضافه شدن به CBOE بود را رد کرد.

در هر سه دستور جداگانه‌ منتشر شده از سوی SEC، متن زیر عنوان شده است:

کمیسیون این طرح پیشنهادی را رد می‌کند زیرا اکسچنج مورد نظر مدارک مستدلی ارائه نکرده است تا نشان دهد که پیشنهاد آن ها مطابق با ماده ۶ قانون بورس می‌باشد. این ماده بیان می‌کند که قوانین بورس و اوراق بهادار برای جلوگیری از کلاهبرداری و اقدامات کارشکنانه طراحی شده اند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تردیدهای خود را در این دستورات نسبت به شفاف‌سازی در «مقاومت در برابر دستکاری» در بازارهای مالی که بیت کوین در آن‌ها معامله می‌شود، به وضوح ابراز کرده است. همچنین در دو طرح رد شده ProShares و ۷ طرح پیشنهادی دیگر، SEC متن زیر را برای هر سه آن‌ها تکرار کرده است:

با این حال در این طرح پیشنهادی، مدرکی دال بر اینکه بازارهای آتی بیت کوین حجم عظیمی دارند، ارائه نشده است. عدم موفقیت صرافی در ارائه این مدرک قابل توجه است، زیرا همانطور که گفته شد صرافی ابزاری جهت جلوگیری از اعمال خرابکارنه و کلاهبرداری در این بازار که جهت تایید کافی باشد، نیز ارائه نکرده است. از این رو نظارت مشترک در یک بازار قانونی با حجم قابل توجه که در آن بیت کوین معامله شود، ضروری به نظر می‌رسد.

طبق بیانیه‌ای که از سوی SEC در مارس ۲۰۱۸ اعلام شد، شرکت مالی ProShares قصد ندارد که قراردادهای آتی بیت کوین را تا زمان تاریخ انقضای آن نگه‌داری کند بلکه علاقه‌مند است که این موقعیت‌ها را بسته یا به گردش درآورد. این جنبه از ETF پیشنهادی ProShares به علاوه نوسان‌های شدید و نقدینگی پایین مطرح شده درباره بیت کوین و بازارهای آن، به عنوان یک ریسک بزرگ مطرح شده است.

همچنین SEC در هر سه دستور اعلام کرده است که عدم تایید پیشنهاد‌های ETF به معنای ارزیابی ارزش یا کاربرد بیت کوین یا به صورت کلی فناوری بلاک چین، به عنوان یک ابداع یا سرمایه نیست.

رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

عدم تایید ETF از جانب SEC بیانگر این است که نگرانی‌های اولیه این کمیسیون که نخستین بار در رد شدن پیشنهاد ETF اول برادران وینکلوس در مارس سال ۲۰۱۷ شاهد آن بودیم، هنوز پا بر جاست:

هنگامی که بازار مورد نظر غیرقانونی است، باید مشتقات بازاری با حجم قابل توجه و قانون‌گذاری شده که پشتوانه آن سرمایه‌های اصلی است، وجود داشته باشند تا صرافی آن‌ها در نظارت مشترک بتواند وارد کند.

رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین

در ژولای سال جاری میلادی، SEC درخواست دوباره برادران وینکلوس را رد کرد. با این حال این دو برادر ادعا دارند که بازار ارزهای دیجیتال در برابر دستکاری‌ها مقاوم است اما نظر کمیسیون این است که مدارک چیز دیگری را نشان می‌دهد.

در اوایل آگوست، کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام نظرش را درباره برخی پیشنهادهای ETF بیت کوین – پیشنهاد مربوط به ون‌اِک (VanEck) که قصد راه‌اندازی در CBOE را داشت – به تاخیر انداخت. در مدل ون‌اِک به جای استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، از مدلی با پشتوانه فیزیکی استفاده شده است که احتمال دارد سوال‌های بیشتری را برای کمیسیون به وجود آورد.

علاوه بر این، رییس و مدیر اجرایی CFE اخیرا در نامه ای به کمیسیون تایید کرد که حجم معاملات فعلی قراردادهای آتی بیت کوین در بازار معاملات آتی CBOE و CME برای حمایت از ETP ها کافی و مناسب نیست.

مسئولان SEC در خصوص رد پیشنهاد ProShares بیان کردند، کمیسیون این موضوع را تایید می‌کند که معامله ETP بیت کوین در بورس اوراق بهادار ملی در مقایسه با معامله آن در بازارهای غیرقانونمند، محافظت بیشتری برای سرمایه گذاران به عمل می‌آورد، اما کمیسیون باید این مزیت بالقوه را در مقیاس و بافت بزرگتری در نظر بگیرد که این پیشنهاد مطابق با تمام مفاد اجرایی قانون بورس باشد.

(رد شدن 9 درخواست ETF بیت کوین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *