ارز دیجیتال
اخبار ارز دیجیتال

راه اندازی قریب الوقوع سامانه ارز دیجیتال در کشور

راه اندازی قریب الوقوع سامانه ارز دیجیتال در کشور ،ایران ارز دیجیتال خود را با پشتوانه حمایت‌های دولتی برای دور زدن تحریم آمریکا و همچنین ممنوعیت استفاده از سیستم تبادلات مالی سوئیفت، راه اندازی خواهد کرد.

رمزارز ملی در نیمه راه

بیت کوین و دیگر انواع ارز دیجیتال به صورت گسترده به خاطر قابلیت آنها برای  عبور موانع و ممنوعیت‌های مقامات رسمی و دولت‌ها شناخته شده‌اند. از سوی دیگر دولت ایالات متحده نیز در اعمال انواع تحریم‌ها بر ایران و سایر کشورهای غیر متحد، ید طولایی دارد. ظهور پدیده ارز دیجیتال برای ایران یک فرصت استثنایی است که با دور زدن تحریم‌ها گامی برای بهبود اوضاع اقتصادی مردم بردارد.

   بر اساس  گزارش الجزیره انگلیسی که در روز ۲۷ ژانویه منتشرشد، احتمال زیادی وجود دارد که ایران اواخر این هفته از ارز دیجیتالی جدید خود که از طرف دولت پشتیبانی و حمایت می شود، در خلال همایش بانکداری الکترونیک و سیستم‌های پرداخت ، رونمایی کند.

با در نظر گرفتن اعمال فشار‌های حداکثری به ایران و اجرایی شدن تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا از ماه نوامبر ۲۰۱۸، به نظر می رسد اجرای این کار از سوی ایران یک اقدام هوشمندانه باشد. در واقع ایران با این اقدام برنامه ریزی کرده از ارز دیجیتال به عنوان یک ابزار مالی مبتنی بر بلاک‌چین، برای دور زدن محدودیت‌های تحمیل شده به اقتصاد کشور استفاده کند.

ارز دیجیتال
راه اندازی قریب الوقوع سامانه ارز دیجیتال در کشور

البته تحریم‌های ایالات متحده تنها عاملی نیست که ایران را به سمت استفاده از ارزهای دیجیتال کشانده است.  در حقیقت، بزرگترین ضربه به اقتصاد ایران در ماه نوامبر جاری وارد شد. جایی که تعداد محدودی از بانک‌های ایرانی که مجاز بودند از طریق سیستم تبادل مالی سوئیفت در مبادلات پولی و مالی بین المللی مشارکت کنند، با شروع تحریم‌ها از این کار منع شدند.

انتظار می رود پروژه راه اندازی ارز دیجیتال ایران در چند فاز راه اندازی شود. در فاز اول یک واحد پولی با پشتیبانی ریال  ولی در قالب رمز دیجیتال ایجاد میشود. با استفاده از این ارز دیجیتالی مبتنی به ریال تراکنشهای محلی در داخل ایران تسهیل خواهد که شامل پرداخت‌های بین بانکی و موسسات مالی داخلی می شود. در گام بعدی این ارز دیجیتال می‌توانند در سطح عمومی برای پرداخت بهای کالا و خدمات در مبادلات روزانه مردم مورد استفاده قرار گیرند.

روی کاغذ بسیار ایده آل به نظر می آید ظاهراً تردیدهای جدی روش اجرایی شدن چنین برنامه ای در مقیاس بزرگ وجود دارد. در صورت اجرای موفق این پروژه ایران به چند کشوری می پیوندد که توانسته اند ارز دیجیتال متمرکز را راه‌اندازی کنند.

منیع:blockpublisher

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *