توکن های صرافی محور
اخبار ارز دیجیتال مقالات

راهنمای کامل توکن های صرافی محور

مدتی است که نمونه هایی از ارزهای دیجیتال تحت عنوان توکن های صرافی محور به منظور یافتن راهی مناسب برای افزایش قابلیت نقدپذیری همراه با افزایش ارزش این توکن ها برای نگه دارندگان آن ها و همچنین اعمال تخفیف برای کارمزد تراکنش ها در این صرافی ها، بوجود آمده اند.

سال ۲۰۱۹  با وجود رکود بازار، به سالی پربازده برای توکن صرافی های اصلی که در چند ماه اخیر سودهای قابل توجهی کرده اند، تبدیل شده است.

ما در این مقاله نگاهی دقیق تر به برخی از توکن های صرافی محور انداخته ایم و به تحولات قیمتی آن ها، کاربرد و کاربری کلی آن ها می پردازیم.

توکن بایننس (BNB)

توکن صرافی محور بایننس یعنی BNB بدون شک محبوب ترین توکن صرافی محور است زیرا این صرافی از لحاظ حجم معاملات روزانه در جهان در رتبه نخست است.

مدیر عامل بایننس در این باره می گوید که هدفشان آن است که BNB را با حداکثر کاربردهای ممکن ادغام کنند.

کاربرد اولیه توکن BNB کاهش کارمزد مبادلات در صرافی بایننس است. به بیان دیگر کاربران این صرافی می توانند با پرداخت کارمزد تبادلاتشان با استفاده از توکن BNB شامل تخفیف شوند.

علاوه بر این، توکن BNB تنها روش شرکت در رویدادهای محبوب افزایش سرمایه ی لانچ پد بایننس است. به جز مواردی استثناء ، کسانی که می خواهند در عرضه های اولیه ی صرافی ها (IEO) شرکت کنند، تنها با استفاده از توکن BNB می توانند سکه هایی که به فروش میروند را خریداری کنند، که این امر باعث افزایش شدید تقاضای خرید برای توکن این صرافی یعنی BNB می گردد.

عرضه اولیه توکن توسط صرافی یا IEO چیست و چه تفاوتی با ICO دارد؟

از اغاز سال جاری میلادی، باینس لانچ پد (Binance Launchpad) شاهد پروژه های فروش توکن موفقی شامل BitTorent ، Fetch.AI و Celer Network بوده است که تاثیر خوبی بر تقاضای BNB داشته است. به تازگی باینانس برای دریافت حق مشارکت در IEO هایی که در آینده در لانچ پد انجام خواهند شد یک قرعه کشی به نام (lottery Draws) برگزار می کند.

چند نمونه از IEO هایی که در لانچ پد بایننس اجرا شده اند

توکن هیوبی (HT)،(Huobi)

توکن صرافی محور هیوبی

Huobi یکی دیگر از پیشتازان صرافی ارزهای دیجیتال است. طبق داده های سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، در زمان نگارش این مقاله دارای حجم مبادلات روزانه ای بالغ بر ۷۵۵ میلیون دلار است. این پلتفرم در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و به یکی از صرافی های پیشرو ارز دیجیتال در چین تبدیل شد. به نظر میرسد این صرافی جذب سرمایه هایی از شرکتهای VC مشهوری همچون Seqouia Capital داشته است.

همانطور که سایت Cryptopotato در اوایل سال جدید میلادی گزارش داده بود، این صرافی ارز دیجیتال با ثبات و قابل تعویض HUSD را نیز منتشر کرده است.

توکن (Huobi (HT توکن صرافی محور این اکسچنج با چند مورد استفاده ی جالب معرفی شد: یکی از آن موارد همانند BNB کاهش کارمزد مبادلات بر روی پلتفرم است. علاوه بر این، می توان آن را به عنوان سپرده امنیتی برای تبدیل شدن به یک تریدر تصدیق شده OTC بر روی این پلتفرم استفاده کرد. همچنین می تواند به عنوان یک ابزار رأی دهی در هنگام تصمیم گیری برای لیست شدن سکه های جدید در صرافی به کار رود.

Huobi اعلام کرده است که یک پروژه ی پلتفرم لانچینگ مشابه بلاکچین به نام Huobi Prime را عرضه خواهد کرد. Huobi Prime بر خلاف لانچ پد باینانس گفته است این پلتفرم یک معیار واجد شرایط بودن خواهد داشت، بدین صورت که علاقه مندان به سرمایه گذاری در رویدادهای جذب سرمایه نیاز است مبلغ HT ۵۰۰ را به مدت حداقل ۳۰ روز نگه داری کنند. حرکتی که بدون شک در راستای تشویق کردن به نگهداری HT بیشتر خواهد بود.

در حقیقت این پلتفرم تجربه ی موفق اولین فروش توکن را پشت سر گذاشته است. این پروژه Top Network نام داشت که موفق شد در عرض چند ثانیه به سقف Hard cap خود دست یابد. البته Huobi برای اولین فروش شرط نگه داری حداقل ۵۰۰ HT را اجرا نکرد.

توکن کوکوین (KCS)

توکن صرافی محور کوکوین

شاید یکی از دلایلی که باعث شد KuCoin در اوایل سال ۲۰۱۸ کشش عظیمی بدست آورد، لیست کردن رمزارز های کمتر شناخته شده و با مارکت کپ پایین بود که صرافی های بزرگ از لیست کردن آن ها امتناع می کردند.

با این وجود براساس گزارش سایت کوین مارکت کپ، این صرافی ارز دیجیتال حجم مبادلات روزانه ی ۱۵ میلیون دلار را در اختیار دارد.

این صرافی توکن های بومی خود را تحت عنوان KuCoin Shares منتشر کرده است. و همانطور که از نامش پیداست شامل تخصیص سهام هم می شود. این صرافی ۵۰ درصد از کارمزد مبادلات روزانه را بین نگهدارندگان توکن KCS توزیع میکند. از این رو تا حدودی شبیه یک طرح پرداخت سود سهام است.

جالب تر اینکه KuCoin اخیرا اعلام کرد که قصد دارد KuCoin Spotlight که یک پروژه ی بلاکچین پلتفرم لانچ همانند Binance و Huobi است را راه اندازی کند.

KuCoin Spotlight هم اولین فروش موفق خود را با پروژه ای تحت عنوان MultiVac داشته است.

توکن اوکی اکس(OKEx)،(OKB)

OKB نیز توکن بومی یکی دیگر از صرافی های ارزهای دیجیتال یعنی OKEx است. OKB توکن کاربردی است که توسط بنیاد Ok Blockchain صادر شده است. این توکن هیچ گونه ICO یا جذب سرمایه ی عمومی نداشت.

OKB یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 اتریوم است که در آینده به بلاکچین عمومی صرافی OKEx تحت عنوان OKChain منتقل و مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشید این است که OKEx یک سرویس اشتراک گذاری توکن ایجاد کرده است که 60 درصد از تمام توکن های OKB را به صورت رایگان بین کاربران صرافی OKEx توزیع می کند.

ویژگی اصلی توکن OKB از بین بردن موانع موجود بر سر راه ترکنش ها و همچنین افزایش بهره وری عملیاتی در اکوسیستم آن است.

با این حال یکی از چیزهایی که باید در نظر بگیرید این است که سرمایه گذارانی که بالغ بر ۵۰۰۰۰۰ OKB را درون یک قرارداد هوشمند قفل کرده باشند می توانند کاندیداهای احتمالی لیست شدن در صرافی ها را بررسی و تصدیق کنند که یک کاربرد خیلی خوب است.

همانند صرافی های نام برده شده OKEx نیز پلتفرم جذب سرمایه ی خود با عنوان OKEx Jumpstart را راه اندازی کرده است. که اولین پیش فروش آنها در این پروژه، توکن BlockCloud است.

توکن صرافی بیباکس(BIX)،(Bibox)

صرافی Bibox در میان بهترین صرافی ها از نظر حجم معاملات نیست، با این حال تمرکز اصلی آن روی بازار آسیا است.این پلتفرم در اوایل سال ۲۰۱۸ به واسطه ی لیست کردن توکن های آسیایی محبوب، شاهد مقداری رشد بود. همچنین این صرافی یکی از بزرگترین بازارها برای ارزدیجیتال با ثبات Dai است.

این پلتفرم هم کوین بومی خود را دارد که با نام BIX علامت گذاری شده است و چند مورد استفاده دارد. ابتدا اینکه نگهدارندگان BIX میتوانند از مزیت کاهش کارمزد مبادلات بهره مند شوند، مدلی که همانطور که دیدیم در تمام صرافی های دیگر نیز وجود دارد.

با ابن حال، علاوه بر این، مورد استفاده  بعدی این است که ۲۰ درصد از سود خالص صرافی به نگه دارندگان این توکن اختصاص می یابد. اخیرا این صرافی پلتفرم جذب سرمایه خود تحت عنوان Bibox Orbit را معرفی کرده است.

توکن بیتمکس(BitMax)،(BTMX)

BitMax یک پلتفرم مبادله ی ارزهای دیجیتال نسبتا کمتر شناخته شده است. اگرچه براساس آمار سایت Coinmarketcap، در زمان نگارش این مقاله، این صرافی دارای حجم مبادلات روزانه ی ۸۴ میلیون دلار است که آن را در جایگاه 47 ام بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال قرار می دهد.

توکن بومی این صرافی BitMax Token نام دارد که علامت انحصاری آن BTMX است.براساس بیانیه وایت پیپر پروژه BTMX به هیچ وجه نشان دهنده ی هیچگونه سهام، مشارکت، حق، مقام و سودی در کمپانی نیست. به علاوه اسناد تصریح می کنند که این توکن وعده ی هیچگونه کارمزد، سود سهام، درآمد و یا بازگشت سرمایه ای را نمی دهد.

ایده ی اصلی BTMX آن است که این توکن فقط واسطه ای برای تبادل و تسویه حساب بین شرکت کنندگانی که با اکوسیستم BitMax در تعامل هستند باشد.

دیگر توکن ها

در بالا لیستی از بهترین و شناخته شده ترین صرافی ها توکن های صرافی محور را ذکر کردیم اما بد نیست به دو صرافی تقریبا کمتر شناخته شده نیز اشاره کنیم.

COSS

یک صرافی ارزهای دیجیتال واقع در سنگاپور است با ایده جمع آوری تمام ویژگی های مورد نیاز در یک شبکه بلاک چین.طبق گزارش کوین مارکت کپ حجم معاملات این صرافی در حال حاضر 10 میلیون دلار در روز است.

توکن اختصاصی این صرافی نیز COSS نامیده می شود.از این توکن می توان برای کاهش هزینه های تراکنش ها استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردها برای دارندگان این توکن این است که این صرافی مقدار خاصی از هزینه های تراکنش ها را بین دارندگان این توکن توضیع می کند.

(Crypto Bridge (BCO

این صرافی تنها صرافی غیرمتمرکز در لیست صرافی های توکن محور بالاست که بر روی پلتفرم BitShares ساخته شده است. این صرافی بیشتر بر روی کوین های با حجم بازار کم و با الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) متمرکز شده است.

رمز ارز بومی این صرافی غیر متمرکز (Bridge Coin (BCO نام دارد که قابل استخراج است و ۵۰ درصد از کارمزدها را به نگه دارندگانش پرداخت می کند.

منبع:cryptopotato

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4675

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *