بلاک چین Cosmos
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال معرفی ارزهای دیجیتال

راهنمای بلاک چین Cosmos و توکن Atom

راهنمای جامع بلاک چین Cosmos. زمانی که ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد، انقلابی در جهان ایجاد شد. از میان چیز های زیادی که بیت کوین به جهان معرفی کرد، مهمترین آن فناوری بلاک چین بود. از آن زمان تا کنون هجوم آغاز شد و فناوری بلاک چین توسط برخی از بزرگترین شرکت های جهان پذیرفته شد. اتریوم تطبیق پذیری فناوری بلاک چین را به جهان نشان داد.

با این حال، با پذیرش سریع این تکنولوژی مشکلاتی نیز به وجود می آید. مشکلاتی در زمینه مقیاس پذیری و قابلیت همکاری. بلاک چین Cosmos به دنبال راه حلی برای این مشکلات و ارتقا دادن بلاک چین است. قبل از آشنایی با Cosmos، نیاز است نگاه دقیق تری به مشکلات مقیاس پذیری و قابلیت همکاری داشته باشیم.

مشکل مقیاس پذیری و قابلیت همکاری

مشکل شماره 1: مقیاس پذیری

برای اینکه بیت کوین و اتریوم بتوانند با سیستم های رایج و اصلی مانند Visa و پی پال رقابت کنند، لازم است در جهت کم کردن زمان تراکنش گام بردارند. در حالی که پی پال ۱۹۳ تراکنش در ثانیه را مدیریت می کند و Visa نیز ۱۶۶۷ تراکنش در ثانیه را مدیریت می کند، اتریوم تنها ۲۰ تراکنش در ثانیه را مدیریت می کند و از آن بدتر بیت کوین تنها ۷ تراکنش را در ثانیه مدیریت می کند. تنها راهی که می توان این اعداد را با آن بهبود بخشید، کار بر روی مقیاس پذیری این ارزهای دیجیتال است.

در حال حاضر از راه حل های زیادی که برای این مشکل پیشنهاد شده است می توان موارد زیر را نام برد:

با این حال که این دو روش می توانند مفید باشند اما با این وجود معایب خود را نیز دارند.

سگویت (Segwit) یک راه حل مقیاس عمودی است به این معنی که بسیار وابسته به قابلیت های فیزیکی یک دستگاه واحد است. از طرف دیگر، شبکه لایتنینگ یک سیستم پرداخت درخشان است با این حال در حال حاضر تنها می تواند تراکنش های خرد (microtransactions)‌ را مدیریت کند.

مشکل شماره 2: قابلیت همکاری

بیایید نگاهی به اکوسیستم فعلی نگاه کنیم. در فضای کریپتو، ما ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده مختلفی داریم مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین وغیره. به طور مشابه در جهان مالی مرسوم، سیستم هایی مانند بانک های داریم که از SWIFT، ACH و غیره استفاده می کنند.

مشکل این است که این نهادهای فردی برای برقراری ارتباط با یکدیگر بسیار مشکل دارند. برای بیت کوین سخت است که بداند در اتریوم چه خبر است و برعکس. در اغلب موارد بلاک چین ها تبدیل به انبار هایی می شوند که به ندرت اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. با این وجود ما راه حل هایی مانند مبادله بین زنجیره ای اتمی (Atomic Swap) داریم که قابلیت همکاری واقعی نیستند.

زمانی که بانک ها بخواهند با کریپتو ها ارتباط برقرار کنند این مشکل بیشتر می شود.

به همین دلیل صرافی های ارز دیجیتال که یک پورتال بین کریپتو ها و بانک ها فراهم می کنند از اهمیت و قدرت بالایی برخوردارند. اما این در اصل خود ناردست است. صرافی ها یک نهاد غیر متمرکز نیستند و شدیدا آسیب پذیر هستند.

 • آنها ممکن است هک شوند
 • آنها ممکن است برای ارتقای سیستم خود برای مدتی طولانی خاموش باشند

علاوه بر این، یک حوزه دیگر نیز وجود دارد که در آن اختلال در ارتباط بین جهان سنتی و جهان کریپتو می تواند منجر به نتایج فاجعه باری شود و این حوزه ICO نام دارد.

در ICO، یک موسسه یا شخص میلیون ها دلار در عوض توکن های خود دریافت می کند اما ذخیره آن پول در حساب های بانکی می تواند دشوار باشد. واضح است که بانک ها می خواهند بدانند این حجم از پول از کجا می آید و همچنین می خواهند بدانند که این پول ها توسط چه افرادی پرداخت شده؛ و این چیزی است تقریبا غیر ممکن که این درخواست ها از سوی بانک از طرف مدیران ICO ها جوابی داشته باشد.

بلاک چین Cosmos راه حل این مشکلات

بلاک چین Cosmos

هدف Cosmos این است که تبدیل به اینترنت بلاک چین ها شود و این مشکلات را برای همیشه حل کند. معماری Cosmos متشکل از چندین بلاک چین مستقل است که Zones نامیده می شوند و به یک بلاک چین مرکزی بنام Hub متصل هستند.

بر طبق وایت پیپر : “Zone ها قدرت خود را از Tendermint Core می گیرند که یک موتور اجماع با کارایی بالا، با ثبات و چیزی شبیه به PBFT ایمن را فراهم می آورد. در حالی که با توجه به سخت گیری هایی که در زمینه فورک وجود دارد، این سیستم رفتارهای مخرب بدخواهان را به تاخیر می اندازد. الگوریتم اجماع Tendermint Core`s BFT به خوبی با مقیاس گذاری بلاک چین های گواه اثبات سهام عمومی تناسب دارد.

قبل از وارد شدن به جزئیات بیشتر با اعضای تیم آشنا شویم،تیم پشت بلاک چین Cosmos

بلاک چین Cosmos

Cosmos توسط (Interchain Foundation (ICF پشتیبانی می شود. ICF برای توسعه با تیم Tendermint قرارداد بسته است.

Tendermint و به بیان گسترده تر Cosmos تیم برجسته ای در پشت خود دارد. بیایید با اعضای اصلی آشنا شویم.

Jae Kwon: او مدیر عامل و بنیان گذار Tendermint است. او قبلا یک اپلیکیشن بهره وری تیم ها را با نام I done this بنیان گذاری کرده بود. او همچنین مشارکت های زیادی با پروژه های متعددی مانند Scramble.io، Flywheel networks و Yelp داشته است.

Ethan Buchman: او مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیان گذاران، دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه Guelph و بیش از ۲ سال تجربه کار به عنوان دانشمند تحقیقاتی است. اولین کار او در فضای بلاک چین با صنایع Eris Industries در سال ۲۰۱۴ بود.

Peng Zhong: رئیس بخش طراحی است. او به توصیف خودش خود آموخته ای با بیش از ۷ سال تجربه کاری به عنوان توسعه دهنده کل بسته JavaScript برای Nylira یک شرکت توسعه وب می باشد.

Tendermint قدرت محرک بلاک چین Cosmos

Tendermint جایگزینی برای PBFT یعنی Practical Byzantine Fault Tolerance می باشد. سیستم BFT نوعی سیستم است که مشکل Byzantine General را به طور موفقیت آمیز پاسخ داده است.

مشکل ژنرال های بیزانس (Byzantine Generals) چیست؟

بلاک چین Cosmos

تصور کنید که یک گروه از ژنرال های بیزانس وجود دارند و می خواهند به یک شهر حمله کنند. آنها با دو مشکل مجزا روبرو هستند:

۱- ژنرال ها وارتش هایشان خیلی از هم دور هستند و بنابراین تمرکز قدرت غیر ممکن است که باعث می شود حمله هماهنگ خیلی مشکل باشد.

۲- این شهر یک ارتش عظیم دارد و تنها روش برای برنده شدن این است که همه آنها همزمان حمله کنند.

به منظور هماهنگی موفقیت آمیز، ارتش سمت چپ قلعه پیامی را به ارتش سمت راست قلعه می فرستد و در آن پیام می گوید که “چهارشنبه حمله کنید” با این حال فرض کنید ارتش سمت راست برای حمله اماده نیست و می گوید نه، عقب نشینی و این پیام را از طریق پیام رسان به ارتش سمت چپ می فرستد.و پیام رسان از میان شهر به نیرو های سمت چپ برگردانده می شود. در اینجاست که با مشکل مواجه می شویم.

این جایی است که ما با یک مشکل مواجه هستیم.

اتفاقاتی ممکن است برای پیام رسان روی دهد،مانند دستگیر یا کشته شدن. پیام رسان توسط اعضای این شهر با فرد دیگری جایگزین شود. این امر باعث می شود اطلاعات دستکاری شده را در اختیار ارتش مقابل قرار دهند که ممکن است به یک حمله غیر منتطره و شکست تبدیل شود.

این مثال به وضوح برای بلاک چین هم کاربرد دارد. این زنجیره، شبکه بزرگی می باشد. چگونه می توان به آن اعتماد کرد؟ اگر کسی چهار اتر را از کیف پول خود برای فردی ارسال کند، چطور مطمئن شود که فردی در شبکه مداخله نمی کند و ۴ اتر را به ۴۰ اتر تغییر نمی دهد؟

آنچه که این ژنرال ها نیاز دارند مکانیزم اجماع می باشد که می تواند ارتش آنها را مطمئن کند که با وجود همه موانع به صورت دسته جمعی حمله خواهند کرد. Tendermint یکی از این مکانیزم های اجماع می باشد.

یک ویژگی دیگر Tendermint که آن را تبدیل به یک الگوریتم خوب BFT می کند، مسئولیت پذیری در برابر فورک می باشد. سیستم های حال حاضر بیت کوین و اتریوم خیلی در برابر فورک مسئولیت پذیر نیستند. فورک ها باز هم می توانند در بیت کوین روی دهند همچنان که بیت کوین کش به وجود آمد و همچنین همه ما انشعاب اتریوم و اتریوم کلاسیک را دیده ایم.

داشتن یک سیستم پاسخگو در برابر فورک، این اطمینان را ایجاد می کند که عوامل مخرب از طریق اقدامات خود قادر به ایجاد فورک و نهایتا شکاف در سیستم نخواهند بود. این همچنین احتمال حمله خرج شدن دوباره را کاهش می دهد.

تعریف برخی از اصطلاحات در Tendermint

Tendermint یک مکانیزم اجماع BFT ساده است که دارای عملکرد بالا و مسئولیت پذبر در برابر فورک است.

با تعدادی از اصطلاحات مورد استفاده در این حوزه آشنا شویم:

 • یک شبکه متشکل از تعداد زیادی node می باشد. نود هایی که به یک نود خاص متصل هستند، همتا های آن نود خاص نامیده می شوند.
 • فرآیند اجماع در ارتفاع یک بلاک خاص روی می دهد. روند تعیین بلاک بعدی متشکل از دور های متعدد است.
 • یک دور متشکل از مراحل زیادی است که شامل NewHight، Propose، Prevote، Precommit و Commit می باشند. هر مرحله یک Roundstep یا فقط یک Step نامیده می شود.
 • یک نود گفته می شود که در فلان ارتفاع، دور و Step قرار دارد که گاها Step آن را حذف می کنند و تنها ارتفاع و دور را ذکر می کنند.
 • Prevote یا Precommit به معنی از قبل رای دادن برای چیزی است.
 • وقتی یک بلاک بزرگتر از 3/2 Prevote ها در (H,R) می شود، آن را گواه اثبات تغییر قفل (PoLC) می نامند.

ماشین مرحله ای چیست؟

ماشین مرحله ای (State Machine) موتور پروتکل Tendermint است. نمودار زیر تصور خوبی را در مورد آن به شما خواهد داد:

بلاک چین Cosmos

حال بیایید ببینیم که در این ماشین چه اتفاقی می افتد.

مراحلی را که هر دور از آنها می گذرد به یاد دارید؟ که شامل NewHight، Propose، Prevote، Precommit و Commit بودند.

در میان این مراحل، Propose، Prevote و Precommit متشکل از یک دور هستند، در حالی که دو مرحله دیگر متشکل از دو دور مخصوص هستند. در حالت ایده آل، انتقال مراحل به این صورت عمل می کند:

NewHeight -> (Propose -> Prevote -> Precommit)+ -> Commit -> NewHeight ->…

با این حال این مکانیزم همیشه به این صورت کار نخواهد کرد. قبل از اینکه بلاک متعهد شود، ممکن است دورهای زیادی مورد نیاز باشد. دورهای متعدد بنا به دلایل زیر ممکن است لازم باشند:

 • پیشنهاد دهنده (Proposer) تعیین شده ممکن است غایب باشد.
 • بلاک پیشنهاد شده (Proposed) ممکن است نامعتبر باشد.
 • بلاک ممکن است به موقع گسترش پیدا نکرده باشد.
 • ۲/۳ از Prevote ها به موقع توسط نود های اعتبار بخش دریافت نشده اند.
 • اگرچه ۲/۳ + از Prevote ها برای پیشرفت به مرحله بعدی ضروری هستند، حداقل یک اعتبار بخش ممکن است رای <nil> داده باشد و یا به هدف خرابکاری برای چیز دیگری رای داده باشد.
 • کمتر از ۲/۳ از Precommit ها برای بلاک دریافت نشده اند، هرچند ممکن است Prevote ها هم دریافت شده باشند.

در هر مرحله چه روی می دهد؟

خب حالا اجازه دهید نگاهی به هر مرحله بیاندازیم و ببینیم چطور همه چیز در کنار هم قرار می گیرند.

Propose

در این مرحله، پیشنهاد دهنده تعیین شده یعنی نود انتخاب شده یک بلاک را برای اضافه شدن در ارتفاع و دور خاصی پیشنهاد می دهد. این مرحله به یکی از دو روش زیر به پایان می رسد:

 • بلاک مورد نظر انتخاب شده و وارد مرحله Prevote می شود.
 • زمان پیشنهاد دهنده برای انتخاب بلاک منقضی شده و این بلاک به هر حال وارد مرحله Prevote می شود.

Prevote

حالا وارد مرحله Prevote می شویم. در این مرحله هر اعتبار سنج لازم است که تصمیم گیری کند.

اگر به هر دلیلی اعتبار بخش در بلاک پیشنهادی از دور قبلی قفل شده باشد، آعتبار سنج به صورت خودکار این بلاک را امضا و منتشر می کند.

اگر اعتبار سنج پیشنهاد قابل پذیرشی برای دور کنونی دریافت کرده باشد، پس از آن Prevote امضا شده و برای بلاک پیشنهادی منتشر می شود.

اما اگر چیز مشکوکی در رابطه با پیشنهاد پیدا شود و یا اصلا هیچ پیشنهادی دریافت نشود (مثلا اگر زمان پیشنهاد دهنده به پایان رسیده باشد)، در این حالت Prevote به صورت nil (صفر) امضا خواهد شد.

هیچ گونه محبوس شدن بلاکی در طول این مرحله روی نمی دهد.

در طول این مرحله، تمام نود ها اقدام به انتشار Prevote ها در سراسر سیستم می کنند که این کار از طریق پروتکل gossip انجام می شود.

Precommit

اکنون به مرحله آخر دور می رسیم که Precommit نام دارد. پس از ورود به این مرحله، اعتبار سنج ها با انتشار Prevote های خود شروع به پیاده سازی تصمیمات خود می کنند که در این حالت یکی از سه سناریوی زیر ممکن است رخ دهد:

 • اگر اعتبار سنج بیش از ۲/۳ از Prevote ها را برای بلاک های قابل پذیرش خاصی دریافت کند، سپس اعتبار سنج منقضی شده و Precommit خود را به بلاک انتشار می دهد. آنها همچنین آن بلاک خاص را تعقیب می کنند که یک اعتبار سنج در یک زمان تنها می تواند یک بلاک را تعقیب کند.
 • اما اگر اعتبار سنج بیش از ۲/۳ از Prevote های NUL دریافت کند، آزاد شده و Precommit ها تبدیل به NIL می شوند.
 • در نهایت اگر آنها اکثریت ۲/۳ را اصلا دریافت نکنند، انها منقضی نمی شوند و به تعقیب چیزی نمی پردازند.

در سراسر این مرحله، نود ها مرتبا به برقراری ارتباط در مورد Precommit ها از طریق شبکه می پردازند.

در نهایت، اگر بلاک پیشنهاد شده بیش از ۲/۳ Precommit ها را دریافت کند، به مرحله Commit می رسیم. اما اگر آنها به آن مرحله نرسند، پس آنها وارد مرحله Propose دور بعدی خواهند شد.

Commit

مرحله Commit در واقع بخشی از دور نیست. این مرحله همراه با NewHeight، یکی از دو دور مخصوص می باشد. در خلال مرحله Commit، دو وضعیت موازی بررسی می شود تا ببینند که آیا آنها انجام خواهند شد یا خیر.

ابتدا اعتبار بخش ها باید بلاکی را که توسط شبکه Precommit شده دریافت کنند. زمانی که این امر انجام شد، آنها به کار خود پایان داده و مسئولیت خود را برای انتشار انجام می دهند.

دوما آنها باید منتظر شوند تا حداقل ۲/۳  Precommit ها را برای بلاک دریافت کنند.

زمانی که چنین کاری انجام شد، بلاک مورد نظر به شبکه متعهد می گردد.

NewHeight

به سادگی ارتفاع بلاک به یک افزایش پیدا می کند و این نمایان گر این خواهد بود که بلاک اضافه شده است.

انتخاب اعتبار بخش ها

 حتما تا الان متوجه شده اید، انتخاب مجموعه ای اولیه از اعتبار بخش ها برای عملکرد Cosmos حیاتی است. اما این اعتبار بخش ها چگونه انتخاب می شوند؟

بر خلاف بیت کوین که هر فردی در هر زمان می تواند ماینر شود، اعتبار بخش ها تنها به تعدادی خواهند بود که سیستم Tendermint می تواند پذیرش نماید. از آنجا که اعتبار بخش ها به تنهایی لازم است که عملکرد های زیادی را انجام دهند، افزایش شمار اعتبار بخش ها می تواند منجر به تاخیر شود.

به همین خاطر است که Cosmos تصمیم گرفت که در روز جمع آوری وجوه تنها ۱۰۰ اعتبار بخش را انتخاب کند. تعداد این اعتبار بخش ها تا ۱۰ سال هر ساله ۱۳ درصد افزایش پیدا می کند و وقتی این تعداد به ۳۰۰ رسید دیگر بر آن افزوده نخواهد شد.

آیا Tendermint هیچ منفعتی دارد؟

همچنان که در وایت پیپر Cosmos گفته شده:

Tendermint نوعی عملکرد استثنایی را فراهم می کند. در معیار های ۶۴ نود توزیع شده در ۷ مرکز داده در ۵ قاره، در نمونه های ابر کالا، اجماع Tendermint می تواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند که تقریبا یک یا دو ثانیه تاخیر خواهد داشت. به طور قابل توجه ای این عملکرد خوب برای پردازش بیش از هزار تراکنش در ثانیه حتی در شدید ترین شرایط رقابتی هم حفظ می شود که اعتبار بخش ها یا به برخورد با رای های خرابکارانه می پردازند و یا آنها را انتشار می دهند.

نمودار زیر این ادعا ها را تایید می کند:

بلاک چین Cosmos

منافع Tendermint

Tendermint می تواند حجم تراکنشی با نرخ ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را برای تراکنش های ۲۵۰ بایت مدیریت کند.

وجود کلاینت سبک و ساده با امنیت بهتر، Tendermint را برای موبایل و استفاده های اینترنت اشیا ایده آل می کند. بر عکس، کلاینت سبک بیت کوین نیازمند کار خیلی بیشتری است و نیازمندی های بیشتری دارد که آن را در مواردی خاص غیر کاربردی می سازد.

Tendermint به نسبت فورک پاسخگو است که این حملاتی مانند خرج کردن دوباره long-range-nothing-at-stake و سانسور را متوقف می کند.

Tendermint از طریق Tendermint Core پیاده می شود که یک موتور اجماع سازگار با انواع برنامه هاست که آن اساسا می تواند هر برنامه جعبه سیاه قطعی را به یک بلاک چین دوباره ایجاد شده توزیعی تبدیل کند.

Tendermint Core از طریق یک واسطه بلاک چینی اپلیکیشن (ABCI) به برنامه های بلاک چینی متصل می شود.

مفهوم Hub و Zones، قلب بلاک چین Cosmos

بلاک چین Cosmos

همچنان که قبلا بیان شد، معماری Cosmos از روش Hub و Zones دنباله روی می کند. در این روش چندین بلاک چین متوازی به یک بلاک چین Hub مرکزی متصل خواهد بود. خورشید و منظومه شمسی را در نظر بگیرید. مرکز فعالیت یا Hub برای Cosmos یک دفتر کل توزیع شده است که در آنجا کاربران فردی یا Zone ها خودشان، قادر به نگهداری توکن های خود هستند. این Zone ها می توانند از طریق Hub و با استفاده از ارتباط IBC یا Inter Blockchain با یکدیگر تعامل داشته باشند.

واضح است که به دلیل نقش مهمی که Hub در سیستم بلاک چین Cosmos بازی می کند، امنیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به این دلیل امنیت آن توسط گروهی از اعتبار بخش های غیر متمرکز جهانی تامین می شود. این چیدمان باعث مقاومت در برابر حملات شدیدی مانند پارتیشن شبکه قاره ای و حملات حمایت شده حکومتی می شود.

همچنان که گفته شد، Zone ها به Hub متصل هستند. Zone ها با استفاده از بسته های IBC با Hub تعامل دارند. اعتبار بخش های Zone ها باید مقدار معینی از توکن های Atom را در داخل Hub ها نگه دارند. اگر در این حالت، Zone شروع به اقدام بدکارانه کند، توکن های گرو گذاشته شده آنها کاهش می یابد.

حال که با مفاهیم Hub و Zone آشنا شدیم، بیایید نحوه تعامل آنها با یکدیگر با استفاده از IBC را مورد بررسی قرار دهیم.

IBC در Cosmos چگونه کار می کند؟ 

بلاک چین Cosmos

به منظور درک بهتر نحوه کار ارتباط Inter Blockchain در Cosmos، به این مثال کاربردی توجه کنید. فرض کنید شما سه بلاک چین دارید و این سه بلاک چین Hub، Zone 1 و Zone 2 می باشند. فرض کنید Zone 1 می خواهد با Zone 2 از طریق Hub و با ارسال پیامی که یک بسته نامیده می شود، تعامل داشته باشد. این قضیه در نهایت چگونه حل خواهد شد؟

مدرکی در Zone 2 یعنی زنجیره دریافت کننده ارسال می شود که نشان می دهد که Zone 1 یعنی زنجیره ارسالی در حال ارسال بسته ای به Zone 2 می باشد.

برای اینکه Zone 2 قادر باشد که آن مدرک را دریافت کند، باید بتواند در ارتباط با هدر بلاک های Zone 1 باقی بماند.

IBC در دو تراکنش تقسیم می شود که یکی از آنها تراکنش IBCBlockCommitTx می باشد که بلاک چین را قادر می کند تا به هر مشاهده گری جدید ترین هش بلاک خود را ثابت کند.

تراکنش دوم IBCPacketTx می باشد.  این تراکنش باعث می شود که بلاک چین اثبات کند که بسته مورد نظر در واقع توسط زنجیره در حال ارسال و از طریق Merkle-Proof به هش بلاک اخیر ارسال شده است.

چرا این کار انجام می شود؟ چرا IBC به دو بخش منشعب می شود؟ در Cosmos، Zone ها مدل های توکنی، اقتصاد و سیستم مدیریتی مستقلی دارند. این خیلی جالب است اما ارتباطش با این قضیه چیست؟

تقسیم کردن IBC به دو بخش به مکانیزم native-fee-market در Zone 2 اجازه می دهد که بسته های اعزامی را بدون تحمیل هیچ محدودیتی بر Zone 1 تعیین کند و مشخص شود که آنها چه تعداد بسته را می توانند بفرستند.

یک معامله بین دو کشور را در نظر بگیرید. فرض کنید کشور اول در حال فرستادن مقداری آهن، زغال سنگ و طلا به کشور دوم است. کشور اول خبر ندارد که کشور دوم زغال سنگ را ممنوع کرده است. فرض کنید از طریق یک کشور سوم، کشور اول می تواند هر چه را که بخواهد ارسال نماید و کشور دوم هم بتواند هر چیز را که بخواهد دریافت نماید.

توکن Atom

توکن بومی مورد استفاده در بلاک چین Cosmos، Atom نام دارد. Atom طراحی نشده تا واسطه مبادله و یا ذخیره ارزش باشد. این توکن صرفا برای پول گرو گذاشتن در بلاک چین Cosmos مورد استفاده قرار می گیرد.

بنا بر اظهارات Smith+Crown، توکن های Atom بعد از فروش عمومی فورا نقد نخواهند شد. زمانی که این توکن ها ایجاد شدند، در خلال دو سال با یک نرخ ثابت در ساعت واگذار خواهند شد. با وجود این نرخ واگذاری برای دو سال، اگر در فروش ۵ میلیون دلار جمع شود و تقریبا ۶۲۵۰۰۰ توکن ایجاد شود، آنها با نرخ ۳۵.۶ توکن Atom در ساعت واگذار خواهند شد.

Cosmos در ۶ آپریل ۲۰۱۷ اقدام به جمع آوری پول کرد و ۴.۸۷ هزار بیت کوین و همچنین ۲۴۶.۸۹ هزار اتریوم را جمع آوری نمود. در نهایت تعداد ۱۶۸۴۷۵۹۶۳ توکن Atom صادر شد.

در خلال این فرآیند جمع آوری پول، توکن ها به شیوه زیر توزیع شدند:

 • ICF ده درصد
 • AIB ده درصد
 • اهدا کنندگان اولیه پنج درصد
 • اهدا کنندگان قبل از جمع آوری پول و اهدا کنندگان بعد از جمع آوری پول ۷۵درصد
بلاک چین Cosmos

کارمزد های تراکنش در Cosmos

از آنجا که Zone ها می توانند توکن بومی خود را داشته باشند، اعتبار بخشان Hub می توانند هر توکنی را و یا هر ترکیب توکنی را که بخواهند به عنوان کارمزد تراکنش قبول کنند. نرخ مبادله بستگی به اعتبار بخش ها دارد و می توانند آن را خودشان تنظیم کنند اما نباید از محدوده gas بلاک بیشتر شود. ۲ درصد از کارمزد های جمع آوری شده به یک استخر ذخیره می رود، در حالی که باقیمانده در میان اعتبار بخش ها با توجه به سهمی که داشته اند، توزیع خواهد شد.

مدیریت بلاک چین Cosmos

می توانید تصور کنید که با سیستمی مانند Cosmos، داشتن یک مدل مدیریتی سخت گیرانه کاملا اساسی است. اعتبار بخش ها در نهایت مسئول سلامت و موفقیت سیستم می باشند. تغییرات در اکوسیستم Cosmos از طریق رای گیری توسط اعتبار بخش ها انجام می شود. قبل از اینکه رای گیری صورت بگیرد، شرایط خاصی لازم است که محقق شود:

اعتبار بخش ها باید مقدار معینی توکن را در گرو نگه دارند که می تواند Atom و یا ترکیبی از توکن های مختلف باشد.

اگر اعتبار بخش ها به موقع برای یک پیشنهاد رای ندهند، مجازات آنها غیر فعال شدن برای مدت زمانی خاص خواهد بود.

برای هر پیشنهاد، رای دهندگان ممکن است یکی از رای های زیر را بدهند:

(بله) – (بله با اجبار) – (خیر) – (خیر با اجبار) – (امتناع)

بر اساس رای های بالا، سناریو های زیر امکان پذیر است:

اگر اکثریت به پیشنهاد رای بله یا بله با اجبار بدهند، پیشنهاد تصویب می شود.

اگر اکثریت به پیشنهاد رای خیر یا خیر با اجبار بدهند، پیشنهاد رد خواهد شد.

در ضمن کمتر از ۱/۳ رای دهندگان می توانند تصمیم اکثریت را با اجبار وتو کنند.

اگر اکثریت قاطع وتو شود، همه افراد مشارکت کننده با از دست دادن یک روز کارمزد بلاک مجازات خواهند شد. علاوه بر آن، طرفی که تصمیم اکثریت را وتو کرده است با از دست دادن ۰.۱ درصد از توکن های Atom خود مجازات خواهند شد.

کاربرد های بلاک چین Cosmos

Cosmos کاربرد های بسیار جالبی دارد:

صرافی غیر متمرکز: از آنجا که بلاک چین Cosmos بلاک چین های زیادی را با یکدیگر ارتباط می دهد، به راحتی می تواند باعث تعامل اکوسیستم های مختلف با یکدیگر شود. این چیدمانی عالی برای یک صرافی غیر متمرکز است.

تراکنش های بین زنجیره ای (Atomic swap): به طور مشابه، یک Zone می تواند از خدمات Zone دیگر از طریق Hub در Cosmos نفع ببرد.

مقیاس پذیری اتریوم: این یکی از مهمترین کاربرد ها می باشد. هر Zone مبتنی بر EVM که به Hub متصل است، با توجه به این معماری نیروی محرکه خود را از سیستم اجماع Tendermint می گیرد. این باعث می شود که Zone ها سریعتر توسعه پیدا کنند.

Cosmos و Tendermint هر دو از جالب ترین پروژه های موجود هستند. آنها سطح جدیدی از مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را برای بلاک چین ها به ارمغان می آورند، چیزی که در حال حاضر به شدت مورد نیاز است. فقط زمان مشخص می کند که این پروژه از لحاظ قابلیت همکاری در چه سطحی نسبت به رقبای خود مانند کاردانو، AION، ICON و غیره قرار خواهد داشت.

اما این فناوری کاملا جذاب است و به نظر می رسد که تیم مشتاق و وفاداری در پشت آن باشد. امیدواریم که آنها همه اهداف خود را پیاده کنند. برای پذیرش سریعتر ارز های دیجیتال مسائلی مانند مقیاس پذیری و قابلیت همکاری باید حل شوند. شاید بلاک چین Cosmos راه را برای انجام این مهم باز کند.

منبع:blockgeeks

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4826

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *