دستگاه های استخراج بیت کوین
استخراج ارز

دستگاه های استخراج بیت کوین و قدرت هرکدام از آنها

دستگاه های استخراج بیت کوین شرکت بیت ماین و قدرت هرکدام از آنها در مقایسه با یکدیگر

به بررسی عملکرد سه مدل دستگاه های استخراج بیت کوین Antminer.S15 –  Antminer.s11 –  Antminer.s9 می پردازیم تا یک مقایسه کلی از دستگاه های ماینر بیت کوین داشته باشیم. در ادامه به معرفی این سه دستگاه استخراج بیت کوین که از معروف ترین محصولات bitmain  هستند می پردازیم و در آخر به فاکتور هایی برای انتخاب دستگاه ماینر مناسب و با صرفه می پردازیم.

ابتدا نگاهی به مشخصات فنی سه محصول پرطرفدار bitmain در ایران می پردازیم.

برای مقایسه بهتر این سه محصول، مشخصات فنی این سه را در جدویل زیر با هم مقایسه می کنیم.

انت ماینرS9S11S15
نرخ ماینینگ Thash/s۱۴.۵۲۰۲۸
توان برق مصرفی watt۱۳۵۰۱۶۰۰۱۶۰۰
جریان الکتریکی A۶.۱۵۷.۲۵۷.۲۵
تعداد آی سی asic۱۸۹۲۵۲۲۸۸
تعداد هش برد۳۳۴
میزان تولید نویز صدا dBA۷۶۷۶۷۶
میزان استخراج در روز BTC۰.۰۰۰۶۲۳۰.۰۰۰۸۶۰۰.۰۰۱۲۰۴
بهای برق مصرفی ماهینه با احتساب تعرفه برق صنعتی (تومان)۷۵۰۰۰۹۰۰۰۰۹۰۰۰۰
قیمت۳۹۲ $۵۱۲ $۱۲۵۰ $
نسبت استخراج به قیمت۱.۵۹۱.۶۷۰.۹
نسبت استخراج به مصرف برق۰.۴۶۰.۵۳۰.۷۵

باتوجه به جدول بالا به نقاط ضعف و قوت هر کدام می پردازیم.

دستگاه های استخراج بیت کوین و قدرت هرکدام از آنها

مدل antminer s9

دستگاه های استخراج بیت کوین

بی شک یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین محصولات این شرکت و نیز متداول ترین دستگاه های ماینر در ایران است. از نقاط قوت این محصول قیمت پایین تر نسبت به بقیه محصولات است. این محصول همچنین حساسیت کمتری نسبت به دما دارد. چرا که سیستم خنک کننده تعبیه شده به خوبی جوابگوی گرمای تولیدی است. البته ماینینگ و درامد کمتر ازنقاط ضعف این دستگاه است.

یکی از پرطرفدارترن دستگاه های ماینینگ بیت کوین در حال حاضر ANTMiner S9 میباشد، سال 2017 با معرفی سری i بسیاری از ماینرها را به خود جذب نمود  و در سال 2018 سری J معرفی شد ( Antminer S9j 14.5Th ) که برای خریدارانی که قصد دارند جدیداً خرید کنند با توجه به بهینه سازی فوق العاده ای که بر روی این ماینر انجام شده و قیمت یکسان با سری قبل s9 گزینه ی به مراتب بهتری میباشد.

دستگاه های استخراج بیت کوین و قدرت هرکدام از آنها

مدل antminer s11

دستگاه های استخراج بیت کوین

این مدل در اواخر سال ۲۰۱۸ معرفی و عرضه شد. با توجه به قیمت منطقی این دستگاه، سریع ترین بازگشت سرمایه را دارد و بالاترین میزان استخراج نسبت به قیمت دستگاه را دارد. این دستگاه نیاز به توجه بیشتری به شرایط نگهداری دارد. چرا که نسبت به مدل قبلی، حساسیت بیشتری به دمای محیط دارد.

شرکت بیت مین قبل از شروع سال 2019 با یک ماینر جدید کاربران خود را غافلگیر کرد ، انت ماینر S11 با قدرت پردازش 20.5 تراهش آمده تا مابین s9 و S15 قرار بگیرد ،

بعد از افت بیت کوین در دسامبر 2018 و همچنین توقف تولید دستگاه های S9 ، شرکت بیت مین نیز خود را با این شرایط جدید تطبیق داده و دستگاه قدرتمندی را روانه ی بازار کرده که هم مصرف برق معقولی دارد و هم با قدرت پردازش 20.5 تراهش / ثانیه میتواند درآمد نسبتاً خوبی برای شما به ارمغان بیاورد.

در دستگاه ماینر S11 حالت ذخیره انرژی نیز فعال میباشد ، یعنی در حالت نرمال این ماینر 1440 وات برق مصرف میکند و زمانی که در بخش تنظیمات ماینر گزینه ی Power Saver را فعال نمایید این توان مصرفی به 1024 وات میرسد! البته در حالت ذخیره انرژی توان پردازشی به 16 تا 17.5 تراهش کاهش می یابد.

همچون دستگاه های سری جدید بیت مین  ، ماینر S11 نیز از طراحی جدید که پاور به دستگاه متصل است استفاده میکند که  این طراحی جدید بدنه باعث شده Antminer S11 خنک کنندگی بهتری نسبت به نسل های قبلی نظیر S9 داشته باشد.

در مجموع دستگاه انت ماینر S11 گزینه ی بسیار خوب و به صرفه ای از جهت کارایی و قیمت دستگاه میباشد و قابلیت جایگزین شدن دستگاه های قدیمی تر و حتی جدیدتر  شرکت Bitmain را دارد! چرا که این دستگاه 500 دلار از ماینر S15 تازه وارد ، ارزان تر است اما فقط 7.5 تراهش از آن کمتر دارد ، در نتیجه ماینرها میتوانند با هزینه ی یکعدد دستگاه S15 دو عدد S11 دریافت کرده و 41 تراهش در مقابل 28 تراهش قدرت پردازش بدست بیاورند!

نام مدل Antminer S11 (20.5Th)
تاریخ تولید November 2018
اندازه 176 x 221 x 279mm
وزن 10kg
فناوری ساخت 16nm
میزان صدا 76db
تعداد فن ها 2
پاور 1530W
ولتاژ 12V
رابط اینترنت Ethernet
دمای دستگاه 5 – 45 °C
میزان رطوبت 5 – 95 %

دستگاه های استخراج بیت کوین و قدرت هرکدام از آنها

مدل antminer s15

دستگاه های استخراج بیت کوین

این مدل در اواخر سال ۲۰۱۸ عرضه شد. البته این محصول در سایر کشور ها بیشتر طرفدار دارد. چرا که در طراحی این محصول، بهینه سازی در مصرف برق اولیت اصلی بوده است. همین امر موجب تفاوت قیمت بسیار بالای آن با سایر محصولات است.

در واقع در تولید انت ماینر S15، شرکت Bitmain، با توجه به روند افزایش سختی استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، تصمیم گرفته که خود را بیش از پیش با این شرایط تطابق دهد و با افزایش قدرت hash rate در Antminer S15  این وعده را به ماینرهای بیت کوین داد که بتوانند میزان استخراج بیش‏تری در ماینینگ بدست آورند.

دستگاه ماینر Antminer S15 ،دارای قدرت hash rate ی برابر با 28 ترا هش بر ثانیه می باشد که داشتن این میزان از قدرت پردازش در دستگاه‏های ماینر موجود در بازار (در مقایسه با قیمت و مصرف انرژی)  بی‏نظیر می‏باشد. با استفاده از این مقدار  قدرت hash rate، ماینرها میتوانند تولیدات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در عین حال میزان مصرف انرژی دستگاه استخراج Antminer s15 نیز در حدود 1596 وات می‏باشد که این دستگاه با دارا بودن این مقدار پایینی از مصرف انرژی، باعث ایجاد بهینگی در کل عمل استخراج خواهد شد به طوری که به میزان قابل توجهی از هزینه‏ های انرژی مورد نیاز برای استخراج کاسته میشود.

همچنین طراحی فن ها و هیت سینک های دستگاه به صورتی پیاده سازی شده که دمای این ماینر در بالاترین حالت به 40 درجه سانتی گراد میرسد!! این دمای پایین حاصل استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز در S15 میباشد.

پردازنده های 7 نانومتری انت ماینر S15

دستگاه های استخراج بیت کوین

در دنیای پردازنده ها هرچه فناوری ساخت کوچکتر باشد یعنی دستگاه خنک تر و بهینه تر کار میکند (تعداد ترانزیستورهای بیشتر در فضای کوچکتری قرار میگیرد) ، در ساختار طراحی پردازنده های Antminer s15 ، از تکنولوژی 7nm   استفاده شده است. نسل قبلی دستگاه های شرکت بیت مین (نظیر دستگاه S9 ) از فناوری 16 نانومتر استفاده شده بود ، با استفاده از این تکنولوژی جدیدتر تولیدکنندگان بیت کوین کش نیز قادر خواهند بود که حتی بعد از hard fork پیش‏بینی شده برای این ارز دیجیتال، بتوانند میزان تولیدات خود را در حد قابل توجهی داشته باشند. توجه داشته باشید که شرکت Bitmain توانسته است که بعد از مطالعات و تلاش‏های فراوان با وارد کردن تکنولوژی 7 nm در دل دستگاه استخراج Antminer s15 ، آن را با قدرت وارد بازار مصرف نماید.

Antminer S15 و معرفی حالت ذخیره انرژی

دستگاه ماینینگ Antminer S15 در ابداعی جدید از دو حالت استخراج متفاوت پشتیبانی می‏نماید.

1 – حالت مصرف انرژی بالا :

در حالت مصرف انرژی بالا، این دستگاه استخراج به مقدار 1596 وات برق مصرف خواهد نمود که قدرت پردازشی برابر با 28 تراهش خواهد داشت ، این مقدار مصرف انرژی در مقابل قدرت استخراجی که برای تولیدکنندگان فراهم می‏آرود، بسیار ناچیز بوده و به راحتی از طریق افزایش میزان تولیدات، قابل جبران خواهد بود.

2 – حالت ذخیره انرژی :

در حالت ذخیره انرژی (Power Saver) قادر خواهد بود که به مقدار 850 وات مصرف انرژی داشته باشد که قدرت پردازش 17 تراهش میشود و باز هم رقم قابل توجهیست. این قابلیت، Antminer S15 را به عنوان یکی از گزینه‏ های محبوب در استفاده برای استخراج در شرایط خانه تبدیل خواهد نمود. از جمله دلایل استفاده از حالت ذخیره انرژی، می‏توان بهکاهش دمای دستگاه استخراج و کاهش میزان صدا اشاره نمود.

Antminer S15 و پاور متصل به دستگاه

در طراحی جدید این ماینر پاور دستگاه به آن چسبیده است که کار حمل و نقل را راحت کرده و دردسرهای اتصال کابل های پاور به دستگاه را دیگر نخواهد داشت ، البته برای کسانی که قصد داشته باشند این ماینر را در استخر روغن قرار دهند خبر آن چنان خوشایندی نیست چرا که این کار را کمی سخت تر میکند.

در مورد دستگاه استخراج Antminer S15 همچنین باید گفت که این دستگاه از تمامی ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم استخراج SHA 256  (مانند بیت کوین، بیت کوین کش، تراکوین و …) استفاده می‏کنند، پشتیبانی خواهد نمود.. همچنین تولید کنندگان می‏توانند از طریق اتصال سیستم انت ماینر اس 15  به استخرهای استخراجی مانند antpool، slushpool و … میزان تولیدات خود را به نسبت قابل توجهی افزایش دهند.

برخی از ویژگی‏های دستگاه ماینر Antminer s15

  • نام : Antminer s15
  • قدرت hash rate : 28 تراهش بر ثانیه و 17 تراهش بر ثانیه
  • تاریخ عرضه به بازار : دسامبر 2018
  • اندازه : 279*221*176 mm
  • وزن : 7 کیلوگرم
  • تعداد فن‏های خنک کننده : 2
  • مصرف انرژی : 1596 وات در حالت مصرف انرژی بالا و 700 وات در مصرف پایین

کدام دستگاه ماینر را انتخاب کنیم؟

برای کسانی که به تازگی با صنعت ماینینگ آشنا شده اند و تمایل دارند برای شروع سرمایه ی کمتری را صرف کنند بهترین انتخاب مدل antminer s9 است. البته باید در نظر داشت که هزینه ی برق مصرفی این مدل به نسبت استخراج آن در رتبه ی سوم قرار می گیرد.

 به همین خاطر برای کسانی به اندازه کافی با ماینینگ آشنا و به آن امیدوار هستند، بهترین گزینه مدل antminer s 11 است. چرا که بازگشت سرمایه سریع تری دارد و نیز با توجه به محدودیت جریان الکتریکی در کنتور ها، با این مدل میتوان نهایت استفاده از ظرفیت برق را برد. با توجه به قیمت مناسبی که دارد یکی از پیشنهاد های خوب است برای استخراج در ایران.

 در بسیاری از کشور ها که انرژی بهای قابل توجهی دارد، مدل antminer s15 بهینه ترین گزینه است. با توجه به تعرفه مصرف برق و قیمت ارز در ایران، این مدل کارایی کمتری دارد.

دستگاه های استخراج بیت کوین و قدرت هرکدام از آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *