خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد- بیت کوین -بانک مرکزی ایران
اخبار ارز دیجیتال سرمایه گذاری مقالات

خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد ( بیت کوین )

خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد ( بیت کوین ) :

خبری که توسط روابط عمومی بانک مرکزی از مصوبه ی شورای عالی مبارزه با پولشویی اعلام شد .

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی که در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ برگذار شد ، بکارگیری ابزار بیت کوین و سایر رمز ارز ها در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد.

از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.

از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافی ها باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین لازم به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.‏

خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد- بیت کوین

لازم به ذکر است که تراکنش‌های بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال قابل رهگیری بوده و پیش از این در بعضی کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن، پول‌شویی در این حوزه به خوبی کنترل شده است.

هر چند در گذشته نیز ممنوعیت خرید و فروش ارز های دیجیتال در کلیه ی بانک ها ، موسسات مالی و صرافی های مجوز دار وجود داشت لاکن تا کنون بخشنامه رسمی در این زمینه صادر نشده بود .

بر این اساس ، صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین به صورت رسمی منع شده اند اما مبادله گران آزاد ارزها در ایران از نظر بانک مرکزی صرافی محسوب نمی‌شوند.

همین چندی پیش بود که پست بانک علاقه مندی خود را برای ورود به این عرصه اعلام کرده بود .

پس از اظهارت آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پست توییتر خود ، پست بانک ایران از فعالان و متخصصان حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال دعوت به همکاری کرده است .

پست بانک ایران در نظر دارد با همکاری فعالان و نخبگان حوزه ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی، نسبت به طراحی و راه اندازی زیست بوم ارزهای دیجیتالی در کشور اقدام نماید.
براین اساس؛ از تمامی اشخاص حقیقی و یا حقوقی و نخبگان که در ارتباط با ابعاد فنی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فقهی و طراحی مدل‌های کارکردی، فناورانه مربوط به ارزهای دیجیتال دارای سوابق تحقیقی و یا اجرائی هستند دعوت بعمل می‌آید اطلاعات و درخواست همکاری خود را در چهاربخش ذیل ارسال نمایند.

لازم به ذکر است که این بخشنامه اولین بخشنامه و به طور کلی اولین اظهار نظر رسمی بانک مرکزی در حوزه ی ارز های دیجیتال می باشد ، در شرایطی که آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دفعات از ورود به حوزه ی بیت کوین و ارزهای دیجیتال سخن گفته اند باید دید که این بخشنامه ی بانک مرکزی مانعی در این راه خواهد شد یا از این بخشنامه این را استنباط کنیم که بانک مرکزی و به طور کل دولت در صدد ایجاد آمادگی برای ورود منطقی و هر چند دیر در این حوزه است .

از طرفی علاوه بر اینکه این راه برای جلوگیری از پول شویی مناسب نیست، کفه ی ترازوی فرصت‌های ارزهای دیجیتال، مخصوصا برای کشور ایران که زیر فشار تحریم‌های ظالمانه قراردارد، به تهدید‌های آن سنگینی می‌کند.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد

2 پاسخ به “خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شد ( بیت کوین )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *