حمله ۵۱ درصدی
آموزش بلاک چین

حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال

مفهوم حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال

مفهوم حمله ۵۱ درصدی (لینک) به معنای حمله‌ای است که به بلاک چین ارز مورد نظر صورت می‌گیرد و در آن گروهی از استخراج‌کنندگان کنترل بیش از ۵۰٪ از توان پردازشی شبکه را در دست می‌گیرند. در این صورت، آنها می‌توانند جلوی تایید تراکنش‌های جدید را گرفته و پرداخت‌های بین برخی از کاربران و یا همه آنها را متوقف کنند. مهاجمان همچنین می‌توانند تراکنش‌های صورت گرفته را باطل کنند و به این ترتیب، سکه‌های خود را دوباره و در جایی دیگر خرج کنند.

البته افرادی که در این حمله ۵۱ درصدی شرکت دارند نمی‌توانند سکه‌های جدید تولید کرده و یا بلوک‌های قدیمی‌تر را تغییر دهند و به همین دلیل چنین حمله‌ای نمی‌تواند بیت‌کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را از بین ببرد.

حمله ۵۱ درصدی

هدف از حمله ۵۱ درصدی

در حالت عادی شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که بر فناوری بلاک چین تکیه دارند همه تراکنش‌های صورت گرفته را در شبکه ثبت کرده و تمام کاربران نیز می‌توانند آن را مشاهده کنند. به این ترتیب امکان دوباره خرج کردن یک سکه وجود ندارد. و امکان کلاهبرداری از این طریق یه صفر می رسد. اما در یک حمله 51 درصدی مهاجم یا گروهی از مهاجمان با کنترل بخش قابل توجهی از توان پردازشی شبکه می‌تواند در فرآیند پردازش بلوک‌های جدید اختلال ایجاد کند. مهاجمان می‌توانند مانع از تکمیل بلوک‌ها توسط ماینرها شده و پاداش‌های مربوطه را به صورت انحصاری به دست آورند. مهاجمان می‌توانند در روند تراکنش سایر کاربران نیز خلل وارد کنند. برای نمونه آنها می‌توانند یک خرید با بیت کوین انجام داده و سپس آن را باطل کنند و با همان سکه ها خریدی دیگر را انجام دهند. این مشکل را خرج دوباره (Double-spending) می‌نامند که اساسا هدف از طراحی بلاک چین حل همین مشکل بود. در صورت بروز این مساله، اعتماد کاربران به این سیستم به شدت کم خواهد شد.

دو مورد از حمله ۵۱ درصدی

از نمونه های حمله 51 درصدی می توان به دو ارز دیجیتال کریپتون (Krypton) و شیفت (Shift) که هر دو از شبکه بلاک چین اتریوم استفاده می کنند نام برد، این دو شبکه در آگوست ۲۰۱۶ مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفتند.

2 پاسخ به “حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *