رمز ارز ملی
اخبار ارز دیجیتال

حجم روزانه معاملات بیت کوین در ایران

حجم روزانه معاملات بیت کوین در ایران ، ایرانی‌ها روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت‌کوین خرید و فروش می‌کنند.

با وجود اینکه شهروندان ایرانی روزانه ۱۶ میلیون دلار یا معادل ۲۴۰ میلیارد تومان تراکنش بیت‌کوین دارند تاکنون سیاست‌گذاران پولی کشور هیچ تصمیمی درباره آن نگرفته‌اند.

حجم روزانه معاملات بیت کوین در ایران

بر اساس آماری که سال گذشته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس داد تا انتهای سال ۹۶ ایرانی‌ها بیش از ۵/۲ میلیارد دلار در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به عبارت دیگر رقم معادل ۵/۲ میلیارد دلار ارز از کشور برای هدفی نامعلوم خارج شده است.

بتازگی سایت LocalBitcoins که یک استارت‌آپ خرید و فروش بیت‌کوین است، در آخرین گزارش خود اعلام کرده ایرانی‌ها در ۶ ماه نخست سال جاری روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت‌کوین خرید و فروش کرده‌اند و از لحاظ میزان تراکنش در رتبه ۲۹ جهانی قرار دارند.
باید توجه کرد که این آمار فقط برای بیت‌کوین است و دیگر ارزهای دیجیتال رایج مانند اتریوم، بیت‌کش یا مونروی محبوب بین ایرانی‌ها در آن لحاظ نشده است.

حجم روزانه معاملات بیت کوین در ایران

بر این اساس، اردیبهشت ماه سال جاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد.
این تصمیم در جلسه شورای‌عالی مبارزه با پولشویی گرفته شد و دلیل اصلی این ممنوعیت هم موضوع پولشویی احتمالی که امکان دارد توسط ارزهای دیجیتال رخ بدهد، اعلام شد اما با وجود این محدودیت فعالان ارز دیجیتال براحتی به خرید و فروش و فعالیت در این حوزه ادامه دادند، حتی سایت‌های ایرانی ارائه‌دهنده ارزهای دیجیتال در فضای مجازی ایجاد شده و گسترش پیدا کردند.

ارز دیجیتال برای نقل و انتقال پول مناسب است

محمدرضا قدوسی، کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال و بنیانگذار چند شرکت بر مبنای بلاکچین درباره تحریم‌های جدیدی که ایالات متحده آمریکا روی کاربری شهروندان و آی‌پی‌های ایرانی در ۲ صرافی Bitrex و bitfinex اعمال کرده است، گفت: این موضوع اتفاق افتاده است و اگر ایرانی‌ها می‌خواهند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند باید سراغ صرافی‌های کوچک دیگر بروند.
وی افزود: مسلما برای تراکنش‌های با حجم بالا چنین محدودیت‌هایی وجود دارد اما صرافی‌های دیگر بدون دریافت اطلاعات هویتی که بتوان بر مبنای آن تحریم کرد، تراکنش‌های کوچک را انجام می‌دهند.

قدوسی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان با استفاده از ظرفیت ارزهای دیجیتال، تحریم‌های نفتی و شبکه انتقال پولی موجود را دور زد؟ گفت: ارزهای دیجیتال یک ابزار هستند و تبدیل کردن آن به یک استراتژی بلندمدت برای دور زدن تحریم‌ها کار غیرممکنی است.

این کارشناس گفت: من این ارزها را برای دور زدن تحریم‌های خاص پیشنهاد نمی‌کنم اما می‌توان از این ظرفیت برای نقل و انتقال پول تجار با حجم‌های کوچک استفاده کرد. هم‌اکنون بخشی از تجار به این سمت حرکت کرده‌ و توانسته‌اند نتیجه‌های مناسبی بگیرند.

ظرفیتی که با تحریم‌های داخلی از بین می‌رود

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در حال حاضر مانع فعالیت بازرگانان با ارزهای دیجیتال است، مشکل قانون اجباری بودن تحویل ارز پس از صادرات است. بر اساس پیمان‌سپاری ارزی که از اردیبهشت ماه سال جاری برای تمام بازرگانان اجباری شده است، بازرگانان باید عین رقم صادراتی خود را به صورت حواله در اختیار وارد‌کنندگان قرار دهند که اگر این عملیات نقل و انتقال با ارزهای دیجیتال صورت گیرد عملا قانون پیمان‌سپاری ارز غیرقابل اجراست.

موضوع بعدی اینجاست که به دلیل غیرقانونی اعلام شدن خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ظاهر اشخاصی که می‌خواهند در داخل کشور آن را نقد کنند به همین بهانه ارزش کمتری برای ارزهای دیجیتال پرداخت می‌کنند. آخرین دلیلی که باعث می‌شود نتوان از ارزهای دیجیتال در ایران استفاده کرد نپذیرفتن این ارزها در اسناد گمرکی و ترخیص است، این یعنی اگر پیش‌فاکتور با ارز دیجیتال باشد عملا هیچ تعریفی در عملیات‌های بازرگانی ایران ندارد.

(حجم روزانه معاملات بیت کوین در ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *