حباب بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

حباب بیت کوین در حال شکل گیری است

دلایل رشد سریع بیت کوین و شکل گیری حباب بیت کوین

شاید بتوان گفت دلایلی که افزایش قیمت بیت کوین را بتوان بتوان به آن ربط داد، موضعات جاری در مورد ایران و جنگ تجاری آمریکا و چین دانست، برخی نیز بر این باورند که فعالیت های اخیر فیسبوک و پروژه لیبرای فیسبوک، دلیل این افزایش قیمت بیت کوین است. هرچند هردوی این دیدگاه‌ها ممکن است درست باشند.

اما به هر دلیلی که باشد، صعود بیت کوین با سرعت زیاد در حال افزایش است و به سطوح پیش بینی شده می رسد اما ما انتظار این سرعت رشد را نداشتیم.

این حرکت حالا به سطحی رسیده است که انتظار می‌رود یک وقفه و چند دوره معاملات یک‌سویه داشته باشیم، اما بازار به حرف کسی گوش نمی‌کند.

اگر رشد قیمت بیت کوین به سمت بالا همین‌طور سرعتش را حفظ کند، رسیدن به مرحله حباب بیت کوین پیش‌ازموعد را ممکن می کند. این بدین معنی است که به یک اصلاح زودهنگام می رسیم. این امر شاید برای معامله‌گران که از نوسانات سود خواهند برد خوب است، اما برای سرمایه‌گذاران که از چنین حرکت‌های دیوانه‌واری بیزارند خیلی خوب نیست.

انتظار می‌رود قیمت های جدید بعدی بالای ۲۰ هزار دلار اتفاق بیفتد، اما واقعا بهتر است چند ماه طول بکشد؛ نه فقط در طی چند روز که یکی دو ساعت بیشتر دوام نیاورد.

تنظیمات تکنیکال فوق‌العاده به‌نظر می‌رسند. می‌توانید یک حرکت سهمی‌وار را در آن مشاهده و مقایسه کنید:

این واقعا یک حرکت دیوانه‌ وار است. اگر روزهای آینده با همین وضع پیش برویم، بهتر است قیمت خروج را تنظیم کنید یا اگر می‌خواهید هودل کنید و سال‌ها ارزتان را نگه دارید، دیگر به آن نگاه نکنید و از قضایا دور بمانید.

نکته ای که هست، نمی توان مانند دفعه قبل شکل گیری حباب بیت کوین را ناشی از فومو (ترس از دست دادن) دانست. این حرکت به‌دلیل موارد استفاده از ارز دیجیتال و پذیرش احتمالی آن از سوی جریان اصلی بازار است که به‌ بعد از حرکت فیسبوک و پروژه لیبرا راه افتاده است.

ما در اینجا انتظار یک وقفه را داشتیم اما این افزایش قیمت ظاهرا به‌شکل عمودی در حال پیشرفت است. محرک‌های این حرکت در حال آشکار شدند و ما در میانه یک قیمت‌گذاری مجدد در نتیجه این حرکت هستیم که ممکن است توقفی نداشته باشد. محرک‌های این حرکت به این زودی‌ها خیال فروکش‌کردن ندارند و حتی ممکن است به‌جای کمتر شدن افزایش پیدا کنند.

در حال حاضر برخی صرافی‌ها ممکن است از شیوه‌های کسری ذخایر مشابه بانک‌های مرکزی استفاده کنند. یعنی ممکن است به شما فقط در ظاهر بیت کوین‌هایی بدهند. خودتان می‌دانید که موجودی حساب در صرافی‌ها مانند بانک‌ها فقط یک سری اعداد هستند نه سکه‌ها و اسکناس‌هایی در کیف پول که بتوانید آنها را واقعا لمس کنید. بنابراین ممکن است لایت کوین یا دوج کوین‌هایی را که دارید به کیف پول‌تان در یک صرافی بفرستید و آنها را به بیت کوین تبدیل کنید و موجودی بیت کوین در کیف پولتان زیاد شود، اما هیچ بیت کوینی برای پوشش آن وجود نداشته باشد. چه زمانی متوجه این موضوع خواهید شد؟ درست زمانی‌که بخواهید آن را برداشت کنید. افراد و صرافی‌های مشکوک، نقطه‌ ضعف صنعت رمزنگاری هستند بنابراین  واقعا مراقب باشید.

به‌ دلیل این افزایش شدید ریسک، درصورتی‌که معاملات مارجین (معامله با وجوه قرضی) انجام می‌دهید، احتیاط کنید. مسلم است که برخی از صرافی‌ها تمام تلاششان را می‌کنند که با توقف ضرر، مشتریانشان را از جایگاهشان عقب برانند و پولشان را بالا بکشند.

در زیر مثالی از تفسیر متن بالا را می‌بینید که ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹اتفاق افتاده است:

حباب بیت کوین

در حالی که ممکن است این فرد یک آدم ثروتمند ابله بوده است که با نادانی دامپ کرده است، اما بیشتر احتمال دارد که یک صرافی باشد که قصد دارد با تحریک مشتریان به توقف ضرر (stop loss) آنها را وادار به فروش کند. به‌ ویژه اگر یک توقف ضرر خودکار تنظیم کرده باشید، این حرکت می‌تواند نوعی دستکاری باشد که به‌ راحتی پول‌هایتان را در حساب صاحب پلتفرم جاری کند. چنین صرافی خوب می‌داند ضررها کجا اتفاق می‌افتند، بنابراین چیزی را که باید به فروش برساند به مزایده می‌گذارد و سفارش‌هایش را در فهرست مزایده روی قیمت پایین تنظیم می‌کند. سپس دامپ را شروع می‌کند و افراد را به‌دلیل اینکه ممکن است ضرر کنند به فروش تحریک می‌کند. این کار سبب می‌شود افرادی که حد توقف ضرر تعیین کرده‌اند به‌سرعت ارزهایشان را به فروش برسانند. حال این صرافی ارز را با قیمت بالا فروخته و با قیمت پایین خریداری کرده است و در این میان فقط جیب مشتریان به‌ دلیل فروش جهت توقف ضرر خالی شده است.

نکاتی هستند که معامله‌گران در بازارهای نوسانی باید واقعا مراقب باشند و یک سری موارد را رعایت کنند تا جلو ضرر خود رابگیرند. از اهرم‌ها کمتر استفاده کنید و از  فشارهای روانی و نیز اعداد و ارقام و هشدارهای پلتفرم‌ها دور بمانید. این واقعیت تلخ را باور کنید که اهرم‌ها معامله‌گران را نابود می‌کنند و هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، این کار زودتر اتفاق خواهد افتاد.

در بازار ارزهای دیجیتال رعایت نکات امنیتی ضروری است. به‌جای اینکه به حرکت چرخشی قیمت بیت کوین فکر کنید، بهتر است به فکر امنیت ارزهای دیجیتال خود باشید.

منبع:forbes

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5058

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *