بلاک چین نسل سوم
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال مقالات

تکنولوژی بلاک چین نسل سوم

بلاک چین نسل سوم بر اساس تکنولوژی DAG و بدون اتکا به ماینرها، برای مرتفع نمودن برخی مشکلات دو نسل قبلی به وجود امد.

بلاک چین نسل سوم ، پله بعدی در تکامل ارز دیجیتال و کاربرد بلاک چین است. با سرعت بالایی که پیشرفت ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مرتبط دارند، در آینده نزدیک شاهد نسل‌های جدیدتر و کاربردهای وسیع‌تر این پدیده جدید خواهیم بود. جای تعجب ندارد که بیت کوین چگونه با کمک اثر شبکه‌ای توانست در بستر اینترنت که کل دنیا را به هم متصل کرده است به سرعت منتشر شود. پس با فراهم بودن بستر پیشرفت و هزاران واسطه‌ای که امور زندگی را کنترل و مدیریت می‌کنند، بلاک چین به سرعت کاربردی خواهد شد.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

هم‌زمان با گذر از وب نسل اول به وب نسل دوم که حدود ۱۰ سال به طول انجامید، اینترنت از صفحات استاتیک HTML به وبسایت‌های تعاملی و انواع اپلیکیشن مبتنی بر وب رسید. اینترنت امروزی که از آن استفاده می‌کنیم از نظر زیرساخت و نرم‌افزار متفاوت از چیزی است که ۱۵ سال قبل وجود داشت، فناوری بلاک چین نیز از این روند مستثنی نیست و هر روز در حال رشد است. کاربردهای بلاک چین نسل دوم، یعنی کاربردهایی غیر از ارز دیجیتال به تازگی در حال اجرا هستند. بلاک چین نسل دوم قابلیت توزیع غیرمتمرکز مالکیت توسط ذخیره، انتقال و پردازش اطلاعات برنامه‌ریزی شده را دارد. با این نسل جدید بلاک چین، توسعه دهندگان می‌توانند واسطه‌ها را از بخش‌های مختلف اقتصادی حذف کنند.

بلاک چین نسل سوم کاربردی فراتر از امور مالی و مالکیت خواهد داشت. بلاک چین نسل سوم به طور خلاصه اقتصاد جمعی را شکل خواهد داد. در بلاک چین نسل سوم مبادله اطلاعات، کالا و حتی ایده‌ها در یک شبکه غیر متمرکز اتفاق خواهد افتاد. این نوع جدید کاربرد بلاک چین هنوز عملی نشده است اما ایده‌های اولیه آن در حال شکل‌گیری است. با توجه به فراهم بودن بستر توسعه و سرعت بالای گسترش عمومی ارزهای دیجیتال، زمان زیادی طول نخواهد کشید که بلاک چین نسل سوم بر جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌ تاثیر گذارد.

اگر چه استفاده از بلاکچین خصوصی  و سازمانی برای استفاده از مزایای بلاکچین و در عین حال حفاظت از امنیت داده‌ها و حریم شخصی ضروری است. اما این به معنای غیرمتمرکز بودن و عدم وجود مکانیسم اجماع نیست. مهمترین ویژگی بلاکچین غیرمتمرکز بودن و پیاده سازی مکانیسم اجماع است. در بلاکچین خصوصی فقط اعضای دارای مجوز می‌توانند در شبکه و مکانیسم اجرا مشارکت داشته باشند و غیرمتمرکز بودن، همچنان پابرجاست. پیاده‌سازی یک سیستم متمرکز بدون اجماع، همان مبحث لیست‌های مرتبط(Linked List)   در ساختار داده‌ها است که درسال ۱۹۵۵ مطرح شده است و  همه دانشجویان مهندسی نرم افزار در درس ساختمان داده ها با آن آشنا شده اند. لیست‌های مرتبط یک ساختار داده است که متشکل از مجموعه ای از گره ها است که با هم یک توالی را نشان می‌دهند. در ابتدایی ترین فرم، هر گره حاوی داده ها و یک مرجع (به عبارت دیگر، یک لینک) به گره بعدی در دنباله است و دارای نقاط ضعفی از قبیل زمان دسترسی خطی است. در این حالت دسترسی سریعتر، مانند دسترسی تصادفی، امکان پذیر نیست و آرایه‌ها نسبت به لیست های مرتبط در این مورد محل ذخیره سازی بهتری هستند.

مقایسه بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

بنابراین بلاکچین بدون اجماع معنی ندارد. اما بلاکچین های نسل سوم بدون اتکا به ماینر ها مطرح شده اند. نسل اول بلاکچین با بیت کوین و رمز ارزها مطرح شد و در نسل دوم اتریوم و قرارداد هوشمند مطرح شد. اما اهدافی چون مقیاس پذیری بالا، قابلیت همکاری، پایداری، حریم خصوصی و خود حاکمیتی مطرح است که نسل یک و دو هیچکدام به تنهایی تمام چهار ویژگی فوق را پوشش نمی‌دهند. به همین دلیل نسل سوم با نوآوری های خود، برای ترکیب این ویژگی‌ها در حال ظهور است، تا بتواند با خواسته های در حال تغییر این فضا، سازگار باشد.

در نسل سوم بلاکچین، ارتباط بین بلاکچین های مختلف جهت مبادله جریان اطلاعات مطرح است و لایه‌های مختلف برای مدیریت توافقات، انجام تراکنش‌ها و ارتباط با دیگر بلاکچین‌ها تعریف می‌شوند. در این نسل عملکرد لایه ای به افزایش امنیت و کاهش سرعت بلاکچین کمک می‌کند. بنابراین ارتباط بلاکچین های سازمانی یا خصوصی مطرح می‌شود.

نسل سوم بلاکچین مانند ARK، Lisk، Bitshares‌ و Steem ضمن حل مشکل قابلیت همکاری و مقیاس پذیرس، خود حاکمیتی را نیز افزایش می‌دهند. در مقابل بلاکچین‌های نسل دوم مانند اتریوم که راه حل‌ها و پیشنهاداتِ پروژه‌های جانبی مانند Sharding، Plasma و شبکه رایدن را جهت حل مشکلات نسل یک ارائه می‌کنند، برخی از پروژه‌های بلاک‌چین نسل سوم، مانند کاردانو و  EOS از زاویه‌ای دیگر به توسعه و حل مسائل و مشکلات موجود در پلتفرم های فعلی می‌پردازند. کاردانو از پروتکل Ouroboros POS استفاده می‌کند که ادعا می‌شود تنها پروتکل اثبات سهام با امنیت ریاضی ثابت شده است. کاردانو در دو لایه توسعه یافته است. لایه تسویه ([۱]CSL) و لایه رایانشی (CCL[۲]). لایه تسویه به عنوان تراز دفترکل عمل کرده و با هدف بهبود مقیاس پذیری به وجود آمده است و با استفاده از یک الگوریتم اثبات سهام، موجب ایجاد بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها شده و مسئولیت انتقال ارزش و تعادل حسابداری را دارد. لایه رایانشی از لایه تسویه جدا شده و شامل اطلاعاتی در مورد محاسبات و چگونگی انجام تراکنش است و مسئول قراردادهای هوشمند و کنترل قانونی است. این تفکیک باعث افزایش حریم خصوصی، انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم و امکان سفارشی سازی قراردادها می‌شود.

COTI نیز از نسل سوم بلاکچین است که بر اساس پروتکل گراف غیردوار جهت دار DAG[۳] عمل می‌کند و منابع مالی کاربر را در کیف‌های آفلاین (سرد) ذخیره می کند، که در برابر حملات سایبری مصونیت بیشتری دارند. COTI قادر به پردازش ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه است که این رقم با تعداد تراکنش های بیت کوین و اتریوم که این نرخ به ترتیب، ۳ الی ۵ تراکنش در ثانیه و ۱۵ تراکنش در ثانیه است غیرقابل مقایسه است. بنابراین انتظار می‌رود استفاده از رمزارزها به شدت افزایش یابد.

به طور خلاصه می‌توان گفت بلاکچین نسل سوم بر اساس تکنولوژی DAG در حال گسترش است که برای نگهداری شبکه به ماینر ها متکی نیست و در تلاش برای بهبود مقیاس پذیری، پایداری، حریم خصوصی، خود حاکمیتی و قابلیت همکاری است.

مقیاس پذیری یکی از مهم ترین مشکالت نسل دوم بالکچین بود. مقیاس پذیری توکن را می توان با بهبود سه زمینه اصلی تعداد تراکنش در دقیقه، تخصیص منابع و مقیاس داده مرتفع نمود.

نسل سوم به بلاکچین های مختلف امکان می دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند،این نسل امکان تعریف لایه های مختلف برای مدیریت توافقات، انجام تراکنش ها و ارتباط با دیگر بلاکچین ها را فراهم می نماید.عملکرد لایه ای موجب افزایش امنیت، جلوگیری از کاهش سرعت و به خطر افتادن عملکرد بالکچین می شود، که از مهم ترین مشکالت بلاکچین اتریوم در زمان راه اندازی توکن جدید به شمار می رود.

نسل سوم بلاکچین نسلی است که می تواند به تعداد بالایی از افراد خدمات ارائه داده و خود حاکمیتی را گسترش دهد.

شبکه عظیم بیت کوین موجب شده است تا به قوی ترین، امن ترین و غیر متمرکز ترین شبکه تبدیل شود ، اما با این حال، زمانی که این شبکه با هجوم حجم بالایی از تراکنش ها مواجه می شود مشکل مقیاس پذیری آن به وضوح قابل مشاهده است. همچنین رشد هر چه بیشتر شبکه بیت کوین موجب غیر متمرکز تر شدن آن نیز شده که این موضوع دستیابی به اجماع برای مسائل پیش رو را سخت کرده است. این نسل اصطالح مقیاس پذیری را تعبیر کرده و دستیابی به اجماع را تسهیل می کند.

پایداری به عنوان یکی دیگر از ویژگی های نسل سوم شامل سه مؤلفه اصلی است:

  • کاربران چگونه هزینه نگهداری شبکه را پرداخت می کنند
  • چگونه تمام جنبه های توسعه شبکه را اولویت بندی می کنند
  • چگونگی تصمیم گیری های زیربنایی

غلبه بر این مشکالت یکی از بزرگ ترین مسائل پیش روی فناوری بلاک چین بود که توسط پروژه هایی مانند کاردانو حل شده است. کاردانو یکی از پروژه های نسل سوم است که به عنوان یک پلت فرم از قابلیت اجرای اپلیکیشن های مالی مورد استفاده افراد، سازمان ها و دولت ها در سراسر جهان برخوردار می باشد.این پلت فرم در چندین لایه ساخته شده است که موجب حفظ انعطاف پذیری سیستم و تسهیل ارتقا آن از طریق انشعاب نرم (Soft Fork) می شود.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4453

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *