پاداش استخراج
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال

تحلیل رشد قیمت بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش استخراج در سال آینده

بیت کوین بعد از رویداد نصف شدن پاداش استخراج در ۲۰۱۶ شاهد رشد عظیمی بود.

در ۲۰ می سال ۲۰۲۰ سومین رویداد نصف شدن پاداش استخراج یا تکمیل بلاک بیت کوین روی می دهد. در این حالت، تعداد بیت کوین هایی که هر ۱۰ دقیقه ایجاد می شوند ۵۰ درصد کمتر خواهد شد و این می تواند ارزش بیت کوین را برای همیشه تغییر دهد.

این فرآیند به عنوان نصف شدن شناخته شده است و قبلا دو بار روی داده است که هر بار قیمت این ارز را حداقل ۱۰ برابر افزایش داده است. علی الرغم افزایش آگاهی در مورد بیت کوین، به نظر نمی رسد که افراد زیادی در مورد این مطلب صحبت کنند.

این مقاله به توضیح رویداد هالوینگ (نصف شدان پاداش تکمیل بلاک) در بیت کوین می پردازد و در مورد نحوه تاثیر این رویداد بر قیمت بیت کوین و آنچه که باید انتظار داشت، بحث می کند.

یک پول ضد تورمی 

بیت کوین بر اساس یک مدل ضد تورمی عمل می کند. این بدان معناست که بیت کوین های کمتری در طول زمان ساخته می شوند و در نهایت عرضه قطع خواهد شد. پس از پایان استخراج آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰، عرضه بیت کوین به پایان خواهد رسید. عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون کوین است و این چیزی است که در الگوریتم آن ساخته شده است و بیش از آن مقدار نمی تواند موجود باشد.

این با ارز های فیات متفاوت است، ارز های فیات از یک مدل تورمی استفاده می کنند. تورم مدلی است که بانک های مرکزی می توانند واحد های پول اضافی به دلخواه خود چاپ کنند.

غیر تورمی بودن بیت کوین آن را کمیاب می کند وهمانطور که می دانیم وقتی که چیزی کمیاب باشد ارزش آن بیشتر خواهد شد.

پاداش های بلاک

بیت کوین ها زمانی ایجاد می شوند که یک بلاک از تراکنش ها توسط ماینر ها حل شوند و به بلاک چین بیت کوین اضافه گردند. این فرآیند پر هزینه ای است و نیاز به تجهیزات خاص و برق زیادی دارد.

در عوض برای حل بلاک ها، ماینر ها با بیت کوین جدید پاداش می گیرند. این بیت کوین ها توسط الگوریتم بیت کوین اهدا می شوند و به عنوان پاداش بلاک شناخته می شوند.

فرآیند تکمیل بلاک هر 10 دقیقه روی می دهد. پس به طور خلاصه هر ۱۰ دقیقه بیت کوین های جدیدی ایجاد می شوند.

پاداش استخراج

اولین پاداش تکمیل بلاک بیت کوین ۵۰ عدد بود. این یعنی هر ۱۰ دقیقه یک ماینر  ۵۰ بیت کوین داشت که برای تایید یک تراکنش به کیف پول او فرستاده می شد.

این پاداش در روز های اوایل عمر بیت کوین بود که قیمت بیت کوین کمتر از یک دلار بود و هر کس با یک لپ تاپ یا کامپیوتر می توانست به استخراج آن بپردازد. امروزه ماینر ها مانند آن روز ها پاداش دریافت نمی کنند.

پاداش فعلی تکمیل بلاک تنها ۱۲.۵ بیت کوین است و این به این خاطر است که فرآیند نصف شدن تا به حال دو بار روی داده است. این ویژگی در شبکه بیت کوین برنامه ریزی شده است و هر ۴ سال روی می دهد (۲۱۰۰۰۰ بلاک).

این فرآیند ادامه خواهد یافت تا زمانی که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

پاداش استخراج

نصف شدن بعدی قرار است تقریبا ۱۰ ماه دیگر اتفاق بیافتد و این پاداش تکمیل بلاک را به ۶.۲۵ در هر ۱۰ دقیقه کاهش خواهد داد. نصف شدن بعدی می تواند قیمت بیت کوین را برای همیشه تغییر دهد، مانند نصف شدن های قبلی که آنها را تجربه کرده ایم.

قبل از اینکه بحث را ادامه دهیم، اجازه دهید به تأثیر فاکتورهایی خوایم پرداخت که می توانند ارزش بیت کوین را تحت تاثیر قرار دهند و می توانند فرآیند نصف شدن را تقویت کنند.

سختی استخراج و استخر های استخراج 

نصف شدن پاداش تکمیل بلاک تنها عاملی نیست که کمیابی بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهد.

حل کردن بلاک ها و ایجاد بیت کوین در حال حاضر سخت تر از گذشته است. این به دلیل سختی بیشتر شبکه بیت کوین است. در واقع هر چه ماینر های بیشتری به شبکه ملحق می شوند، سختی استخراج نیز افزایش پیدا می کند. افزایش سختی استخراج بدین معنی است که ماینر ها به سخت افزار قدرتمند تری نیاز دارند تا الگوریتم های رمزنگاری را حل کنند.

افزایش سختی باعث می شود که ماینر ها از استخر های استخراج استفاده کنند تا به طور گروهی به حل بلاک ها بپردازند و پاداش بلاک را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند.

یک استخر استخراج به شبکه ای از ماینر ها گفته می شود که قدرت پردازش خود را به اشتراک می گذارند و پاداش بلاک را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند.

پاداش بلاک بر طبق توان پردازشی (هش در ثانبه) که هر ماینر در پیدا کردن و حل بلاک به اشتراک گذاشته است، تقسیم خواهد شد.

پاداش استخراج

به عنوان مثال اجازه دهید استخر Slushpool را در نظر بگیریم که در حال حاضر ۱۵۷۰۰ کاربر فعال دارد و اگر یک بلاک را پیدا کنند، ۱۲.۵ بیت کوین را تقسیم خواهند کرد.

(BTC Price: $11,450 x 12.5 = $143,125)

در این مثال اگر فکر کنیم که همه ماینرها دقیقا به طور یکسان و یک مقدار از قدرت پردازش را به اشتراک گذاشته اند. در نتیجه هر کاربر ۹.۵ دلار یا ۰.۰۰۰۸۳ بیت کوین برای هر بلاک ماین شده به طور خالص دریافت می کند.

برای پیدا کردن پاداش هر کاربر باید قیمت بیت کوین را بر تعداد کل کاربران که در این مثال ۱۵۷۰۰ نفر هستند تقسیم کنیم. ($143,125/15,700 = $9.11)

یا اگر بخواهیم آن را بر حسب بیت کوین بدست بیاوریم باید پاداش استخراج یعنی ۱۲.۵ در حال حاضر را بر تعداد کاربران تقسیم کنیم. (12.5/15700 = 0.00079 BTC)

نصف شدن های بیت کوین و قیمت بیت کوین

نصف شدن پاداش بلاک تاثیرات دراز مدت مثبتی بر قیمت بیت کوین داشته است. نظریه های زیادی وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد اما ساده ترین دلیل عرضه و تقاضا است.

وقتی کوین های کمتری ایجاد شوند، کمیابی افزایش پیدا می کند و ارزش بیت کوین بیشتر می شود. بعد از نصف شدن بعدی، پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش می یابد.

همان مثال قبلی را از بخش سختی استخراج و استخر های استخراج در اینجا نیز دوباره مورد استفاده قرار می دهیم. اجازه دهید یک استخر که دارای ۱۵۷۰۰ ماینر است را در نظر بگیریم که در زمان پیدا شدن هر بلاک، پاداش ۶.۲۵ بیت کوین را تقسیم می کنند.

BTC Price: $11450 * 6.25= $71562.5

در این مثال چنین فرض می کنیم که هر worker قدرت پردازش یکسانی را به اشتراک گذاشته است. این درآمد هر کاربر را به ۰.۰۰۰۳۹ بیت کوین برای هر بلاک استخراج شده می رساند که اگر پاداش بلاک را بر تعداد کاربران تقسیم کنیم، این رقم بدست می آید.

این استخر استخراج ۱۵۷۰۰ کاربری با توجه به قیمت امروز بیت کوین برای هر بلاک که حل می شود تقریبا درآمد زیر ۵ دلار را برای کاربران خود فراهم می کند. این در صورتی است که منابع به صورت مساوی به اشتراک گذاشته شده باشد. این تقریبا نصف ۱۰ دلار مثال قبل است.

چگونه نصف شدن بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

بعد از نصف شدن، ماینر هایی که دیگر آن را سودآور نمی بینند از کار دست می کشند. اکثر ماینر ها به استخراج ادامه می دهند و بیت کوین های خود را تنها با قیمت سودآور می فروشند، در نتیجه قیمت خرید بیت کوین افزایش پیدا می کند.

اگر به نصف شدن های قبلی توجه کنیم، خواهیم دید که قیمت بیت کوین تحت تاثیر قرار گرفته است.

اولین نصف شدن

اولین نصف شدن در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ روی داد که در آن زمان قیمت بیت کوین حدود ۱۱ دلار بود. یک سال بعد قیمت این ارز به طور شگفت انگیزی به ۱۱۰۰ دلار رسید.

تنها یک سال بعد از نصف شدن، قیمت بیت کوین ۱۰۰ برابر رشد کرد. قیمت بیت کوین در نهایت به حدود ۲۲۰ دلار رسید و برای چند سال بعد زیر ۱۰۰۰ دلار باقی ماند. حتی در کف قیمت نیز بیت کوین هنوز ۲۰ برابر قیمت قبل از نصف شدن را داشت.

دومین نصف شدن

دومین نصف شدن در جولای ۲۰۱۶ روی داد. بیت کوین قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار را قبل از رسیدن به ۲۰۰۰۰ دلار در بازار صعودی بزرگ ۲۰۱۷ حفظ کرد. بیت کوین ۳۳ برابر قیمت قبل از نصف شدن رشد کرد و به نسبت اولین نصف شدن ۱۸۱۸ برابر رشد را تجربه کرد. جدول زیر قیمت دقیق بیت کوین را قبل و بعد از هر نصف شدن نمایش می دهد.

پاداش استخراج

سومین نصف شدن و آنچه که انتظار داریم

با روی دادن نصف شدن بعدی در حدود ۱۰ ماه دیگر، چه انتظاری در مورد قیمت بیت کوین می توان داشت؟ من معتقدم که مانند روند های قبلی یک سال بعد شاهد قله جدیدی خواهیم بود. بیت کوین احتمالا ۱۰ برابر خواهد شد و بنابراین ۱۰۰ هزار دلار برای من ممکن به نظر می رسد.

مدیر عامل صرافی Kraken خوش بین است که بیت کوین بعد از نصف شدن به ۱۰۰ هزار دلار برسد. وی معتقد است که بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار یا یک میلیون دلار خواهد رسید.

وقتی می شنوم که مردم در مورد اصلاح بیت کوین صحبت می کنند، من به ۱۰۰ هزار دلار یا شاید یک میلیون دلار می اندیشم. این چیزی است که درست است.

Anthony Pompliano یکی از بنیان گذاران Morgan Creek Digital Assets نیز بر این باور است که بیت کوین می تواند در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد. او در این باره می گوید:

اقتصاد عرضه و تقاضا معتبر باقی می ماند. این روشی عالی برای تعیین قیمت بازار است.اگر تقاضا برای یک دارایی با ارزش ثابت افزایش پیدا کند، افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.  یکی از بزرگترین محرک های آن، تقاضا یا افزایش کمیابی بعد از نصف شدن سال ۲۰۲۰خواهد بود که به نظر من لحظه بزرگی خواهد بود.

پیش بینی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری توسط این دو نفر در سال ۲۰۲۱ برای من بعید به نظر نمی رسد. زیرا این تنها ۵ برابر بزرگترین قله بیت کوین یعنی ۲۰۰۰۰ دلار است.

با این حال باید منتظر باشیم و ببینیم که بازار کریپتو بعد از نصف شدن چه واکنشی نشان می دهد. این ماجرا را به خاطر بسپارید (بوکمارک کنید) و در ۲۰۲۱ دوباره آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار را تجربه کرده است یا نه.

افزایش آگاهی عموم نیز ممکن است به ترس از دست دادن موقعیت دامن زند و قیمت بیت کوین بالاتر هم برود. بلاک چین های نسل سوم سبب افزایش علاقه به ارز های دیجیتال خواهند شد. این می تواند باعث ایجاد ثروت با انتقال از طریق آلت کوین های مختلف شود.

احتمالا ما شاهد افزایش عظیمی در قیمت بیت کوین یک سال بعد از نصف شدن ۲۰۲۱ خواهیم بود. ارز های دیجیتال دیگر هم به زودی از پادشاه کریپتو پیروی می کنند و قله های جدیدی را ایجاد می کنند.

نکته: رویداد هالوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) برای لایت کوین نیز در تاریخ August 7 سال جاری یعنی کمتر از 15 روز دیگر اتفاق خواهد افتاد.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5127

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *