نصف شدن پاداش استخراج
اخبار ارز دیجیتال

تاثیر نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین بر مارکت آن و ماینرها

آیا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین می تواند یک شتاب دهنده برای افزایش قیمت این رمزارز باشد؟

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در سال آینده می‌تواند از یک‌ سو بر قیمت این رمز ارز اثرگذار باشد و از سوی دیگر ماینرهای کوچک را از بازار حذف کند.

پاداش‌استخراج بیت‌کوین در ماه می 2020 از 12/5 بیت کوین به 6/25 بیت کوین برای تکمیل هر بلاک خواهد رسید و با اینکه برخی تصور می‌کنند این اتفاق باعث افزایش قیمت می‌شود گروهی با این پیش بینی موافق نیستند.

بیت کوین تا کنون دو رویداد هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) را در سال های 2012 و 2016 پشت سر گذاشته است و قیمت این رمز ارز بعد از هر بار نصف شدن پاداش استخراج توانسته در یک حالت صعودی قرار بگیرد. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا این بار نیز بعد از هاوینگ شاهد بازار صعودی خواهیم بود؟و اگر چنین است این روند صعودی تا چه اندازه خواهد بود؟

هفته گذشته ماینرها در نشست ماینینگ دیجیتال جهانی ماینرها به بحث و گفتگو درباره این موضوع پرداختند.

تاثیر کاهش پاداش استخراج‌ روی قیمت بیت کوین

Jihan Wu بنیانگذار شرکت ماینینگ بیت مین در این نشست اعلام کرد نسبت به افزایش قیمت بیت کوین بعد از کاهش پاداش‌استخراج خوش‌بین نیست.

وی با اشاره به نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین و نداشتن تأثیر مثبت بر روی قیمت این رمز ارز گفت:

ارزش لایت کوین در نیمه اول سال میلادی از 31 به 135 دلار رسید ، اما سپس در ماه ژوئیه ، درست قبل از نصف شدن پاداش استخراج شروع به کاهش کرد به طوریکه اکنون با قیمتی حدود 52 دلار معامله می شود.

Jihan Wu گفت:

ممکن است مانند اتفاقی که برای لایت کوین افتاد برای بیت کوین نیز رقم بخورد.

وی در ادامه اینگونه توضیح داد که:

در زمان هاوینگ اول و دوم ، مردم نمی دانستند که چه انتظاری باید بعد از این رویداد از بیت کوین داشته باشند اما اکنون مردم انتظار افزایش قیمت را دارند. از این رو مردم با توجه به هاوینگ های قبل شروع به خرید و ذخیره بیت کوین کرده اند و همه منتظر سود و بالارفتن قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2020 هستند.(دقیقا شبیه وقایعی که در لایت کوین اتفاق افتاد)

برای درک بهتر تصیه می شود لینک بررسی نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین را مطالیه کنید.

اما Matthew Roszak مدیرعامل شرکت Bloq نظری مخالف آقای Jihan Wu دارد و افزایش نرخ پذیرش این رمزارز در میان کسب و کارهای مختلف را دلیلی بر افزایش قیمت آن حتی بعد از کاهش پاداش استخراج می‌داند.

Matthew Roszak انتظار دارد قیمت بیت کوین به عددی بین 15000 تا 100000 دلار برسد.

حذف ماینرهای کوچک

صرف‌ نظر نظر از اینکه افراد چه نظری درباره قیمت این رمزارز بعد از کاهش‌ پاداش استخراج دارند، این اتفاق برای همه ماینرها در جهان مهم است. با کاهش پاداش ، سودآوری نیز کاهش می یابد ، حداقل در کوتاه مدت. بنابراین نسخه های قدیمی اسیک ماینرها سود دهی بسیار کمتری در مقایسه با قبل از هاوینگ دارند و کار با آنها به صرفه نیست.

برای نمونه دو دستگاه انت ماینر S9 و آوالون A851 با وضعیت فعلی هش ریت بیت کوین فقط 50 درصد سودآوری دارند و بعد از کاهش پاداش استخراج احتمالاً دیگر استفاده از آن‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود.

استرنگ مدیرعامل شرکت جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) نیز درباره افزایش قیمت بیت کوین می‌گوید: این یک رویداد روانی است و در طی آن تمایل به افزایش قیمت به وجود می‌آید. تجربه من می گوید، بسیاری از ماینرها منتظر این افزایش هستند و در نتیجه میزان فروش را کاهش می‌دهند و این فشار فروش در بازار را کاهش می‌دهد.

به گفته استرنگ ، اثر اصلی نصف شدن پاداش‌استخراج بیت کوین حذف ماینرهای کوچک و غیر صنعتی از بازار است که در حال حاضر 20 درصد از جمعیت ماینرها را تشکیل می‌دهند.

Alexander Gavrik بنیان‌گذار شرکت آنماینرز (Unminers) هم در این رابطه معتقد است با وارد شدن بازیگران بزرگ‌تر به این بازار،افزایش تمایل به استخراج در مقیاس صنعتی ثبات بیشتری پیدا خواهد کرد. وی تاکید کرد که: “بازار به سمت استخراج صنعتی در حال پیشروی است.

منبع:coindesk

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5792

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *