بیت کوین
آموزش بلاک چین معرفی ارزهای دیجیتال

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟ راهنمای مبتدی

جهان بیت کوین(Bitcoin) پر از هیجان و کنجکاوی است و فرصت برای رشد اقتصادی. بسیاری از افراد موفقیت این ارز را پیشبینی میکنند.

از انتشار این ارز دیجیتال 8 سال پر هیا هوی می گذرد و قابل ذکر است که بسیاری از افرادی که بیت کوین را اوایل انتشار این ارز دیجیتال خریداری کردند, تبدیل به میلیونر های معروف شده اند. با پتانسیل بسیار بالای ارز های دیجیتالی جدید, توجه ما جلب بیت کوین میشود و پتانسیل دیگر ارز های دیجیتالی که Bitcoin نمونه ای از آن است.

بیت کوین چیست؟

منتشر شده در سال 2009, Bitcoin به عنوان اولین ارز دیجیتال در جهان و ارز دیجیتالی که فقط به صورت الکترونیکی وجود دارد شناخته می شود.

بیت کوین یک ارز غیر دولتی است, یعنی هیچ گونه سازمان سیاسی یا حکومتی که تعداد گردش آن را کنترل کند پشت آن نیست. فرایند این ارز دیجیتال بسیار ساده و سازمان یافته است: دارندگان بیت کوین توانایی انتقال این ارز را در شبکه ی P2P یا شبکه نظیر به نظیر دارند. این انتقالات از طریق شبکه ی “بلاک چین” که یک جور پایگاه داده ی عظیم است انجام میشود.

این پایگاه داده, هر تراکنش بیت کوین که تا به حال انجام شده است را ثبت میکند. هر “بلاک” در بلاک چین از یک ساختار الگوریتمی پیشرفته ساخته شده است که برای شناسایی فایل های خراب کارآمد است. اگر حتی یک فایل در بلاک چین خراب باشد, بلاک چین از آسیب رساندن آن فایل به دیگر فایل های بلاک چین جلوگیری میکند.

به جای اینکه بر دولت ها برای چاپ ارز جدید تکیه شود, برنامه نویسی اختصاصی بلاک چین بیت کوین زمان و تعداد عرضه این ارز دیجیتالی را مدیریت میکند. بلاک چین همچنین جای ارز ها را ردیابی میکند و از دقیق بودن تراکنش ها تضمین میکند.

در حال حاضر حدود 17 میلیون بیت کوین در حال گردش است. هیچ دولت یا مرکز نظارتی عرضه این ارز دیجیتال را مدیریت نمیکند. عرضه کل بیت کوین هایی که قرار است ساخته شود حدود 21 میلیون است.

نحوه کار کرد بیت کوین

یکی از جالب ترین ویژگی های این ارز دیجیتال روند تایید تراکنش های آن است که احتمال کلاهبرداری را کاهش میدهد. از آنجایی که این ارز دیجیتالی غیر متمرکز است, داوطلبان- که به عنوان “ماینرها” ها نیز شناخته می شوند- مدام بلاک چین را تایید و بروز رسانی میکنند. هنگامی که تعداد مشخصی تراکنش تایید شود, یک بلوک دیگر به بلاک چین اضافه میشود و تجارت روند معمول خود را دنبال میکند.

“استخراج بیت کوین” چیست؟

استخراج بیت کوین

به عبارت ساده: معدنچی ها یا استخراج کنندگان با یک معادله ریاضیاتی پیچیده رو به رو میشوند و شخص اولی که این معادله را حل کند, بلاک تایید شده ی تراکنش ها را به پایگاه داده اضافه میکند. این محاسبات بر اساس الگوریتم اثبات کار یا POW انجام میشود, این کار را خود شخص انجام نمی دهد بلکه با استفاده از دستگاه های مخصوص اقدام به این کار می کنند و برای انجام این کار، حداقل یک مقدار انرژی برای رسیدن به جواب درست صرف شده است. سیستم بیت کوین سپس برای استخراج کنندگان, ارز دیجیتال بیت کوین را برای محاسباتی که انجام شده به عنوان پاداش در نظر میگیرد و این پاداش طی زمان تغییر میکند.

تعریفی کامل از پروتکل اثبات کار و اثبات سهام

تراکنش های بیت کوین چگونه کار میکنند؟

برای نگهداری ارز دیجیتال Bitcoin از کیف پول مخصوص به خود استفاده می شود. یک کیف پول یا والت, کلکسیونی از آدرس ها است و کلید های خصوصی که توسط نرم افزار مدیریت میشود. یک آدرس بیت کوین ساخته شده از 34 حروف و شماره بزرگ و کوچک است. برای مثال: 1FfmbHfnpaZjKFvyi1okTjJJusN455paPH

آدرس شما یک همچین عبارتی خواهد بود که از آن برای دریافت و ارسال ارز دیجیتال مورد نظر استفاده خواهید کرد. شما برای دریافت یک آدرس و کیف پول خصوصی می توانید از کیف پول های آفلاین یا آنلاین قابل اعتماد استفاده کنید. کیف پول آنلاین, ارز شما را در اینترنت ذخیره میکند و کیف پول آفلاین اطلاعات را در کامپیوتر به صورت آفلاین ذخیره میکند. هر کدام از این کیف پول ها مزیت ها و بدی های خود را دارند. با کیف پول آنلاین شما ارز دیجیتال خود را در سرور سایت های آنلاین که این کار را انجام میدهند ذخیره میکنید و باید مراقب اطلاعات خود باشید (نام کاربری, رمز عبور). با کیف پول آفلاین شما اطلاعات خود را در رایانه ذخیره می کنید و باید مراقب باشید که اطلاعات حساب شما پاک نشوند و فایل ها را بک آپ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *