بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF
اخبار ارز دیجیتال

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

آیا بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

مقاله ای از cryptocomes

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF: طلا به عنوان یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش همواره در رشد و صعود بوده است. اما در طول مسیر خود درگیر تغییرات بزرگی همچون پذیرش ورود به صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بوده است.

صندوق معامله در بورس ETF ، نوعی از صندوق سرمایه‌گذاری است که در آن قیمت دارایی‌هایی مثل طلا، نفت و سهام بازار بورس را می‌توان یافت و در صرافی این دارایی‌ها را به یکدیگر تبدیل کرد.

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

از آنجایی که تنظیم کنندگان مقررات بر این باور بودند بیت‌کوین به عنوان یک دارایی با ارزش ثابت نیست هیچوقت از آن برای این بازار استفاده نکردند؛ ولی این روز‌ها خیلی چیز‌ها تغییر کرده است.

مقایسه‌ی نمودار قیمت طلا و بیت‌کوین قبل از پذیرش توسط ETF و بعد از پذیرش طلا در ETF

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

در نمودار رشد طلا چند تغییر بزرگ رخ داده است؛ یکی مربوط به دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون بوده که با اقدام او تبدیل مستقیم دلار به طلا لغو شد. بعد از این اقدام بدیل افزایش تقاضا و عرضه قیمت طلا بسیار افزایش یافت و قیمت هر انس آن از 20 الی 30 دلار به چیزی حدود 600 دلار افزایش یافت. تا قبل از آن هر 35 دلار آمریکا پشتوانه‌ای معادل یک اونس طلا داشت.

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

دومین تغییر بزرگ در سال 2003 و با پذیرش طلا در ETF رخ داد؛ بعد از آنکه طلا مورد پذیرش ETF توسط بانک‌های روتشیلد و دویچه قرار گرفت، طلا وارد رالی صود قیمت شد که هر اونس آن معادل 1.300 دلار آمریکا مبادله شد. یعنی ارزش آن 300 درصد افزایش یافت.

بیت‌کوین نیز در حال حاضر، وضعیتی شبیه به طلا در آن سال ها را دارد و در لحظه‌ی آستانه‌ی ورود به ETF است.

در حال حاضر رئیس بازار بورس شیکاگو (CBOE) که در آینده‌ی بازار بیت‌کوین هم نقش دارد در حال ترغیبت کردن کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) است که این روش موجب سود ETF می‌شود.

در سال 2014، برادران دوقلوهای وینکلوس درخواست رسمی خود را برای ETF فرستادند؛ که سه سال بعد توسط ETF بررسی و رد شد. اما با توجه به رشد اخیر بیت‌کوین و باثبات شدن آن همچنین حجم عظیم پذیرش آن، برای ETF انکار آن سخت‌ تر و سخت‌ تر شد. همچنین کمیسیون بورس و اوراق بهادر آمریکا (SEC) به صورت مثبت‌تر نسبت به قبل از بیت‌کوین صحبت می‌کند که می‌تواند منجر به داغ شدن بازار آن شود.

در این میان برخی باور دارند که بیت‌کوین می‌تواند از طلا هم پیشه بگیرد و بازار طلا را تحت شعاع قرار دهد. گابور گورباس مدیر استراتژی‌های دارایی دیجیتال در MVIS می‌گوید:

بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF

امروزه طلا ارزشی حدود 7 تریلیون دلار دارد. که می‌توانیم 5 تا 10 درصد از دارایی‌های جهان را در نظر بگیریم که با محاسبات ریاضی می‌توانیم بگوییم بیت‌کوین همه‌ چیز را تغییر داده است. از بیت‌کوین به عنوان طلای دیجیتال استفاده می‌شود؛ حال اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری با ریسک سیستماتیک داشته باشد طلا را انتخاب می‌کند یا طلای دیجیتال.

به نظر می آید اکنون زمان مهمی است برای بیت کوین، برای یک بازگشت مثبت به بازر.اما همه اینا با تصمیم ETF برای تایید بیت کوین ره واقعیت تبدیل خواهند شد. تایید ETF می تواند این بازی را تغییر دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.