بهترین زبان های برنامه نویسی
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه بلاک چین

معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی بلاکچین، ما در حال حاضر با توسعه بلاک چین در میانه ی پیدایش صنعتی جدید و پرشور هستیم.

فناوری بلاک چین اکنون در مراحل ابتدایی رشد خود قرار دارد با این حال این فناوری توانسته است سراسر جهان را با خود همراه کند و رشد چشمگیری داشته است به صورتی که در سال های اخیر که رونق بیشتری داشته است.

با درنظر گرفتن اینکه بسیاری از پروژه ها تمایل به ایجاد شبکه بلاک چین خود و اجرای برنامه های غیرمتمرکز بر بستر آن را دارند، با کمبود قابل توجهی از توسعه دهندگان بلاک چین با مهارت و دانش کافی مواجه ایم.

با توجه به اینکه میلیاردها دلار سرمایه وارد این بازار شده است، تقاضا برای توسعه دهندگان بلاک چین با پروژه هایی که توان رقابت با دیگر پروژه ها را دارد افزایش داشته است و تلاش برای جذب بهترین استعدادهای بلاک چین که در بازار باقی مانده است، افزایش یافته است.

این عصر تازه که بی شباهت به عصر طلا نیست، توسعه دهندگان را به فکر وا داشته است که برای ورود به این صنعت چه چیزی نیاز است و از آن مهمتر اینکه چه زبان برنامه نویسی در این صنعت جدید بیشتر کاربرد دارد. تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی محبوب در صنعت بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال توسعه دهندگان باید این موضوع را در نظر بگیرند که بر روی چه نوع توسعه ای می‌خواهند کار کنند، زیرا زبان های برنامه نویسی مختلف برای برنامه ها و پروژه های بلاک چین خاصی استفاده می‌شوند.

در این جا خلاصه از بهترین زبان ها و پروزه ها را برای شما آورده ایم تا اطلاعات پایه ای را برای کسانی که می‌خواهند وارد این صنعت شوند فراهم کنیم.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

سالیدیتی (Solidity)

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی جدید و ساده ای است که در میان توسعه دهندگان اتریوم محبوب است زیرا زبان برنامه نویسی مورد استفاده در قراردادهای هوشمند اتریوم می‌باشد. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی کاملا منطبق بر قرارداد است و تعداد توسعه دهندگان بیش از ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) چیست

کاربرد Modifierها در Solidity

با شروع ویژگی قراردادهای هوشمند اتریوم، بسیاری از بلاک چین های جایگزین در صدد این هستند که مطابق با سالیدیتی (یا ERC-20) باشند. این امر به قراردادهای هوشمند امکان می‌دهد تا به آسانی از اتریوم به شبکه های بلاک چین جدید منتقل شوند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

اتریوم

بهترین زبان های برنامه نویسی

از لحاظ فنی اتریوم به عنوان ماشین مجازی اتریوم (EVM) و یک رایانه جهانی عمل می‌کند و از چندین زبان برنامه نویسی مانند ++C، پایتون، روبی (ruby) و GO و جاوا تشکیل شده است. جاوا اسکریپت به عنوان ستون اصلی اتریوم است زیرا به عنوان محیط اجرایی با اجرای اسکریپت ها عمل می‌کند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

جاوا

بهترین زبان های برنامه نویسی

جاوا زبان برنامه نویسی چند منظوره همزمان و شی گرا است و به گونه ای طراحی شده که برای پیاده سازی به وابستگی های بسیار کمی نیاز دارد. جاوا از زمان عرضه خود در سال ۱۹۹۵ تبدیل به یکی از ۳ زبان برنامه نویسی برتر شده است و تعداد توسعه دهندگان آن بیش از ۹ میلیون نفر است. شبکه بلاک چین اصلی بلاک چین ارز دیجیتال NEM نیز با جاوا نوشته شده است.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

سی شارپ #C

بهترین زبان های برنامه نویسی

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد برنامه های کاربردی پایداری ایجاد کنند که بر روی دات نت فریم ورک (Net Framework.) اجرا شوند. #C در سال ۲۰۰۰ توسعه یافته است و در حال حاضر در سراسر جهان بیش از ۲ میلیون توسعه دهنده دارد. #C از زمان پیدایش تبدیل به یکی از رایج ترین زبان برنامه نویسی برای ایجاد کدهای قوی بین پلتفرمی شده است که این کدها در سیستم عامل های مختلف نظیر ویندوز، مک، لینوکس و اندروید کار می‌کنند. پروژه های بلاک چینی که با #C نوشته شده اند عبارتند از:

  • استراتیس (Stratis): ارائه دهنده بلاک چین به عنوان سرویس که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود و به شرکت ها امکان می‌دهد تا سیستم های بلاک چین شخصی خود را ایجاد کنند.
  • بلاک چین NEO: بلاک چین NEO نیز با #C نوشته شده است، هرچند از زبان های برنامه نویسی مختلفی نظیر جاوا اسکریپت، جاوا، پایتون و Go پشتیبانی می‌کند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

جاوا اسکریپت

بهترین زبان های برنامه نویسی

اغلب اوقات به صورت JS نامیده می‌شود. جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی چند پارادایمی است که از شیوه های برنامه نویسی رویدادی، تابعی و امری (نظیر شی گرا و مبتنی بر نمونه) پشتیبانی می‌کند. جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است که توسط ۹.۷ میلیون توسعه دهنده استفاده می‌شود.

کیت توسعه (SDK) زنجیره جانبی لیسک با جاوا اسکریپت نوشته شده است و به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه هایی بر بستر بلاک چین لیسک ایجاد کنند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

SQL

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان ساختارمند پرسش ها یا SQL یکی از زبان های برنامه نویسی است که توسط IBM توسعه یافته است و برای ارتباط با دیتابیس هایی استفاده می‌شود که داده ها را ذخیره، تفسیر و دستکاری می‌کنند. SQL حدود ۷ میلیون توسعه دهنده دارد. دیتابیس های محبوب نظیر MySQL، PostgreSQL، SQL Server، DB2، اوراکل و چندین دیتابیس دیگر برای توسعه برنامه ها از SQL استفاده می‌کنند. پروژه های بلاک چینی که از SQL بهره می‌برد:

  • آئرگو (Aergo): راهکار بلاک چین شرکتی است که توسط شرکت بلاکو تحت فناوری کوین استک توسعه یافته است و از قراردادهای هوشمند SQL بهره می‌برد. زنجیره آئرگو شامل پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر SQL است که به شرکت ها امکان خواهد داد تا قراردادهای هوشمند پیشرفته در محیط تجاری ایجاد و اجرا کنند.

سی پلاس پلاس C++

بهترین زبان های برنامه نویسی

یک زبان های برنامه نویسی عمومی چند منظوره که حدود ۴.۴ میلیون توسعه دهنده دارد و بزرگترین نقطه قوت آن در قابلیت مقیاس پذیری برنامه هایی است که منابع زیادی مصرف می‌کنند و آنها را قادر می سازد تا با هم هماهنگ باشند. به این دلیل، زبان برنامه نویسی بسیار محبوبی برای بازی های رایانه ای است. پروژه های بلاک چینی که از ++C استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • بلاک چین EOS: زبان برنامه نویسی اصلی EOS، زبان ++C است. EOS زبان برنامه نویسی ++C را ترجیح داده است زیرا انعطاف پذیری بسیار خوبی در اجرای برنامه ها بر بستر بلاک چین دارد. EOS هم چنین از هر زبان برنامه نویسی که به وب اسمبلی (WASM) کامپایل می‌شود نیز پشتیبانی می‌کند.

شبکه اصلی بیت کوین نیز با زبان برنامه نویسی ++C نوشته شده است.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

Golang

بهترین زبان های برنامه نویسی

یک زبان برنامه نویسی عمومی متن باز است که بر اساس سینتکس زبان برنامه نویسی C می‌باشد. یادگیری گولنگ برای توسعه دهندگان و درک آن برای آزمایش کنندگان بسیار آسان است. در حال حاضر زبان برنامه نویسی گولنگ بیش از ۸۰۰ هزار توسعه دهنده دارد.

  • هایپرلجر فابریک: اکثر کدهای زنجیره (قراردادهای هوشمند ایجاد شده با استفاده از هایپرلجر فابریک) با گولنگ نوشته شده اند.

منبع:freecodecamp

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4965

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *