بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی
آموزش بلاک چین

بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی : شباهت و تفاوت بلاکچین عمومی و خصوصی

بسیاری از مفاهیم بلاکچین در سالهای اخیر تغییر کرده و این اصطلاح گاهی به غلط تعبیر می‌شود. دلیل این است که بلاکچین عمومی و خصوصی شباهت‌های زیادی با هم دارند.

شباهت های بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

  • هر دو شبکه‌ای همتا به همتا و غیرمتمرکز هستند که هر شرکت کننده یک کپی از یک دفتر کل فقط قابل نوشتن، شامل تراکنش‌های امضا شده را نگه می‌دارد.
  • در هر دو، کپی‌ها به صورت هماهنگ توسط پروتکلی به اسم اجماع نگهداری می‌شوند.
  • هر دو تغییر ناپذیری دفتر کل را ضمانت می‌کنند، حتی اگر بعضی از شرکت کنندگان دچار خطا و نقص باشند.

بیت کوین مشهورترین نوع بلاک چین به حساب می‌آید. هر کسی می‌تواند از کلیدهای ارزی بیت کوین استفاده کند، هر کسی می‌تواند یک «نود» به حساب آمده و به شبکه بپیوند و نهایتا هرکسی می‌تواند به عنوان یک ماینتر نسبت به ارائه خدمات در شبکه بیت کوین اقدام نموده و پاداش خود را دریافت کند. ماینرها حتی می‌‌توانند فراتر از یک نود عمل کرده و هنگامی که بخواهند شبکه را ترک نمایند، یک حساب کامل بیت کوینی دریافت نمایند.
در اصل، هرکسی می‌تواند چین‌ها را بخواند، هرکسی می‌تواند به چین‌ها مشروعیت بخشد و هرکسی می‌تواند بلاکی جدید در یک زنجیره (چین) بنویسد. بیت کوین کاملا غیرمتمرکز است. همچنین از بیت کوین‌ها به عنوان بلاک چین‌های censor-proof یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید :
بلاک چین چیست؟
زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟
هشت پلتفرم‌ بلاک چین برتر

بنابر دلایل عنوان شده و بنابر توصیفات مذکور، به چنین سیستمی یک بلاک چین عمومی می‌‌گوییم.

بلاک چین خصوصی : بلاک چین‌هایی که برای خوانده شدن اطلاعات موجود بر روی آنها نیاز به کسب مجوز دسترسی داشته و انجام تراکنش‌های مالی کاربران بر روی زنجیره آنها با محدودیت مواجه بوده و همچنین تنها افراد مجاز امکان دسترسی و نوشتن اطلاعات بر روی آنها دارند را بلاک چین‌های خصوصی می‌‌نامند.
به عنوان مثال شبکه Ripple یک بلاک چین خصوصی است. این استارت آپ تعیین می‌کند که چه کسی می‌تواند به عنوان تاییدکننده تراکنش‌ها به شبکه آن دسترسی داشته باشد و برای این کار از تایید کننده‌های مایکروسافت، ام آی تی و سی جی آی استفاده می‌کند. همچنین نودهای این شبکه بلاک چینی در سرتاسر جهان پراکنده هستند.
یک توسعه دهنده بلاک چینی ممکن است سیستم ثبت رویدادهای داخل خود را در دسترس همگان قرار دهد اما در عین حال ممکن است مدیران یک یلاک چین دیگر نخواهند هر کسی به عنوان نود عمل کرده و دلیل آن را هم لزوم حفظ امنیت شبکه، تصدیق تراکنش و ماینینگ خود می‌دانند.
در سیستم بلاک چین‌های خصوصی، ممکن است این بلاک چین‌ها گواهی شغلی از نودها طلب کنند یا نکنند. ممکن است سیاست‌های دیگری نیز حول این محور شکل گیرد که چه کسانی موضوع گواهی را در شبکه بلاک چین‌ها چک و کنترل می‌کنند (به ویژه برای بلاک چین‌هایی که ماینر ندارند) و حتی ممکن است این افراد خود مشغول به فعالیت در آن بلاک چین نباشند.

بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

تفاوت‌های بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

تفاوت اصلی میان بلاک چین عمومی و خصوصی مربوط به این است که چه کسی اجازه دارد در شبکه حاضر باشد، الگوریتم اجماع را اجرا کرده و یک کپی از دفتر کل اشتراک گذاشته شده را نگه دارد. شبکه یک بلاکچین عمومی کاملا باز است و هرکسی می‌تواند وارد شبکه شده و در آن فعالیت کند. شبکه معمولا یک مکانیزم ترقیب کننده دارد که کاربران را برای حضور بیشتر در آن تشویق می‌کند. بیتکوین یکی از بزرگترین شبکه‌های بلاکچین در حال حاضر است.

یکی از ایرادات بلاکچین عمومی،نیاز  آن به قدرت محاسباتی زیادی است که برای نگه‌داشتن دفتر کل در مقیاس بزرگ ضروری است. به طور مشخص‌، برای رسیدن به اجماع، هر گره در شبکه باید یک مساله‌ی سخت و هزینه بر رمزنگاری را حل کند که به Proof Of Work معروف است. این کار برای این است تا اطمینان حاصل شود بین همه‌ی شرکت‌کنندگان هماهنگی وجود دارد.

یکی دیگر از معایب، باز بودن بلاکچین عمومی است که دلالت بر نبودن حریم خصوصی بر تراکنش‌ها دارد. هر دوی این موارد در زمانی که سازمان‌ها از بلاکچین استفاده خواهند کرد، حائز اهمیت است.

بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

بلاکچین خصوصی و سازمان

یک شبکه بلاکچین خصوصی نیاز به یک دعوتنامه دارد و باید توسط مدیر شبکه یا با مجموعه‌ای از قوانین که توسط او وضع می‌شود مورد تایید قرار بگیرد. کسب و کارهایی که یک بلاکچین خصوصی را ایجاد می‌کنند، به طور عمومی یک شبکه دارای مجوز را درست می‌کنند. این کار محدودیت‌هایی را روی کسی که به شبکه وارد می‌شود اعمال می‌کند. مکانیزم‌های کنترل دسترسی نیز مختلف است. شرکت‌کنندگان موجود می‌توانند در مورد شرکت‌کنندگان بعدی تصمیم گیری کنند؛ یک مرجع قانونی می‌تواند مجوز ورود را صادر کند؛ یا یک کنسرسیوم در این مورد تصمیم بگیرد. زمانی که یک گره به شبکه وارد می‌شود، نقشی در حفاظت از بلاکچین به شیوه‌ غیر متمرکز خواهد داشت.

هویت دیجیتال به صورت مشخص، برای بسیاری از صنایع یک مورد اساسی و مهم است و می‌تواند چالش‌های زنجیره تامین و اختلال در صنایع مالی را حل کند و حتی تبادل داده‌های حساس به امنیت در حوزه سلامت را ساده کند.  بلاکچین‌های دارای مجوز، امکان افزایش بازدهی تراکنش‌ها را در مقیاس بزرگتری فراهم می‌کند.

قدم بعدی در استفاده از فناوری بلاکچین

تعهد و شتاب شگرف در توسعه‌ی فناوری بلاکچین در ترکیب با علاقه تجاری زیاد از سمت صنایع مختلف، یک انگیزه قوی برای سازمان‌های مختلف بشمار می‌رود تا استفاده و به خدمت گیری از شبکه بلاکچین در محصولات خود را آغاز کنند. تصور می‌شود که این شبکه‌های مجوزگونه به زودی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تمام جنبه‌های سازمان‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

(بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی)

 

Short link : https://arzmonitor.com/?p=3424

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *