بلاک چین دیفای
آموزش بلاک چین اخبار ارز دیجیتال

بلاک چین دیفای (DEFI) چیست؟

یکی از داغ ترین بحث ها در دنیای ارزهای دیجیتال مربوط می شود به بلاک چین دیفای (DEFI) یا همان Decentralized Finance. امور مالی غیر متمرکز یا همان DeFi را می توان یکی از مهم ترین کاربردهای تکنولوژی بلاک چین محسوب کرد.

بلاک چین دیفای چیست؟

یکی از برترین کاربردهای فناوری بلاک چین در ایجاد ارزهای دیجیتال می‌باشد که برای گسترش تبادل این ارزها به توسعه بازارهای مالی نیاز داریم. بازارهای مالی امروزی از دسترسی آزاد و عادلانه افراد جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که زیرساخت مورد استفاده در بازارهای مبتنی بر بلاک چین، در برابر خطرات جعل و کلاهبرداری، سانسور، عدم شفافیت و دستکاری آسیب پذیرند، چراکه بخش عمده ای از آن ها هم چنان بصورت متمرکز عمل می‌کنند. از سوی دیگر، کاهش اعتماد و پذیرش عمومی از جمله مشکلات بارز زیرساخت‌های فعلی بازارهای مالی به حساب می‌آیند. همانطور که بستر اینترنت، زیرساخت جدیدی برای تبادل اطلاعات را امکان پذیر کرده، فناوری بلاک چین نیز برای حل مشکلات فعلی، یک زیرساخت جدید مالی برای توسعه بازارهای کاملا جدید بوجود آورده است.

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) به منظور ایجاد زیرساختی برای پیاده‌سازی بازارهای مالی فعلی بر روی بستر بلاک چین پدید آمده است و به دارندگان ارز دیجیتال دسترسی بهتری برای دریافت خدمات مالی ارائه ‌می‌کند. برهمین اساس بسیاری از برنامه هایی که در بلاک چین دیفای در حال توسعه هستند، به صورت دیجیتال و سنتی فعالیت می‌کنند.

یک اصطلاح دیگر که در این زمینه می توان معرفی کرد، این است که اکوسیستم های یکپارچه دیجیتال، بلاک چین و پروتکل های باز خود را از ساختارهای مالی معمولی جدا می کنند که به آن در اصطلاح، تامین مالی باز گفته می شود. در ادامه بیشتر در زمینه بلاک چین DeFi واقعی و مجازی اطلاعاتی را به شما خواهیم داد که در نهایت می تواند به شما کمک کند تا با این بازار بیشتر آشنا شوید.

بلاک چین دیفای مجازی

اتصال به اینترنت، راهی برای دسترسی به بلاک چین دیفای به شمار می رود و موقعیت جغرافیایی شما و دیگر شرایط موجود، تاثیری بر میزان دسترسی شما به این بازار مالی ندارد. در واقع کاهش متمرکز سازی در زمینه زیرساخت‌های بازارهای مالی مورد نظر، باعث شده است تا شفافیت بیشتر شود و همچنین هزینه ها، سانسور یا دستکاری کاهش یابد. علاوه بر این، افراد و سازمان‌ هایی که به بانک دسترسی ندارند می‌توانند به راحتی به بازار مالی متصل شوند.

هدف از راه اندازی بلاک چین دیفای، تسهیل در دسترسی به بازارهای مالی غیر نقدی و ارائه قابلیت‌های جدید برای افرادی است که در این حوزه فعالیت می کند. بلاک چین DeFi را می توان یکی از مهم ترین بازارهایی دانست که دسترسی سازمان‌ها برای انجام معاملات مالی نظیر آربیتراژ، قرض گرفتن و داد و ستد را امکان پذیر می‌کند و سبب از بین رفتن محدودیت و انحصار طلبی در بازار می‌شود.

بلاک چین دیفای واقعی

دیفای به طور کلی به گردش آزاد امور مالی معنا می‌شود و گاها به عنوان بانکی برای افراد بدون بانک به حساب می‌آید. این در حالی است که منظور از بلاک چین دیفای، صرفا سرمایه گذاران خرد یا افراد بدون بانک نمی‌باشند. فناوری به طور کلی محدود کننده خدمات مالی به شمار نمی رود و این هویت ها هستند که گاها شما را از دسترسی به امور مالی در این فضا محدود می‌کنند. بازارهای محصولات برای اکثرا معامله‌های مستمر (HFT) نمی‌تواند ایده‌ا‌ی جذاب باشد چرا که در این فضا محدودیت سرعت و عملکرد از مهم ترین چالش ها به شمار می‌رود و سازمان های سنتی علاقه‌ای به شرکت در معاملاتی ندارند که طرف دیگر معامله مشخص نیست.

از این چالش‌ها می‌توان نتیجه گرفت که حرکت به سوی بلاک چین واقعی در دنیای امروز به عنوان تکاملی شناخته می شود که در کنار سایر بازارهای مالی در حال انجام است و صرفا یک پیشرفت تکنولوژیک و انقلابی به حساب نمی‌آید. درست است که جنبش دیفای پتانسیل زیادی برای ارائه مزایای کاربردی در مقایسه با جایگزین‌های متمرکز دارد، اما در عمل چالش‌های فراوانی وجود دارد که صنعت دیفای در ابتدا باید بر آنها غلبه کند. پذیرش کاربران را می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین موانع توسعه این صنعت در نظر گرفت. همچنین خطرات جدید موجود در سراسر پروتکل‌ها نیز بزرگترین تهدید برای پایداری دیفای عنوان می‌شود.

چالش‌های پیش‌رو در مسیر توسعه دیفای (DeFi)

تایید هویت

برای انجام تراکنش‌های مالی در پلتفرم‌های مختلف ابتدا باید نسبت به انجام تایید هویت اقدام کنیم. یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های دیفای این است که کاربرانی که به خدمات مالی دسترسی دارند مجبور نیستند که احراز هویت انجام دهند. شاید این موضوع را بتوان یک نقطه ضعف دانست چراکه نقض قوانین تایید هویت و اقدامات ضد پولشویی نه تنها می‌تواند منجر به جریمه های سنگین شود بلکه اتهامات مجرمانه دیگری را در پی دارد. اگر واسطه دیفای (میزبان دفتر سفارش در پروتکل دیفای)، تراکنشی بین دو فرد ناشناس را برقرار سازد و طرفین معامله نیز هرکدام قوانین ذکر شده را نقض کنند، عواقب بسیار جدی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، بدون وجود روشی برای تایید هویت کاربران، اغلب پروتکل‌های نظارتی غیرمتمرکز این پروژه‌ها به سرعت تبدیل به حکومت سرمایه داران (پلوتوکراسی) می‌شود.

پروژه‌های دیفای هنوز تا رسیدن به راهکار‌های بی نقص فرسنگ‌ها فاصله دارند، با این حال در حال تحقیق و پژوهش بر روی روش‌هایی هستند که بتوانند بدون نیاز به متمرکزسازی، تایید هویت (KYC) را امکان پذیر سازند. تاکنون چندین نهاد، پروپوزال‌های (EIP) مختلفی برای بهبود عملکرد شبکه اتریوم ارائه کرده‌اند که هدف‌ همگی آن‌ها اعمال قوانین تایید هویت (KYC) و اقدامات  مقابله با پولشویی (AML) در توکن‌های ERC20 می‌باشد. اکثر این پروپوزال‌ها هم چنان به ارائه‌ دهندگان سرویس برای همکاری و ایجاد کنسرسیوم در خارج از زنجیره نیاز دارند تا بتوانند سیاست های KYC یکدیگر را بررسی کنند و به این نتیجه برسند که آیا این پروپوزال‌ها کاملا مطابق با پیش نیازهای قانونگذاری هستند یا خیر.

یکی دیگر از چالش های مهم در شبکه های بلاک چین بدست آوردن اعتبار است. نبود روش‌های کسب اعتبار در داخل زنجیره که لزومی به ارائه اطلاعات هویت شخصی کاربران ندارد، این مفهوم را می‌رساند که اکثر پروژه‌های دیفای به جای آنکه به دنبال اثبات قابل اطمینان بودن خود باشند، به وثیقه گذاری نیاز دارند.

ناکارآمدی سرمایه

میزان وثیقه گذاری گسترده در پروژه های دیفای، حاکی از ناکارآمد بودن سرمایه است. در پروژه MakerDAO، کاربران باید حداقل به اندازه ۱.۵ برابر قیمت اتریوم واریز انجام دهند تا بتوانند بدهی با وثیقه را ایجاد کنند. بدین ترتیب، وام های ترکیبی به نسبت وثیقه گذاری ۲ برابری نیاز دارند که گفته شده است به مرور زمان کاهش خواهد یافت. تا زمان ایجاد یک سیستم اعتباری غیرمتمرکز، کاربران انتخابی جز مسدود کردن سرمایه اضافی ندارند. حتی اگر مسأله اعتبار حل شود، باز هم نوسان مورد نظر می‌تواند منجر به وثیقه گذاری بیش از حد شود.

اوراکل

اوراکل‌ها وظیفه پیدا کردن اطلاعات واقعی و ثبت آن‌ها در قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند. امروزه ناکارآمدی اوراکل‌ها به یکی از نگرانی‌های بزرگ برای سیستم‌های دیفای تبدیل شده است، چراکه در برخی از مواقع که سطح وثیقه، کمتر از نسبت مشخص شده وام به ارزش قرار دارد، نقدینگی به طور خودکار اتفاق می‌افتد. پروژه‌های مختلف دیفای رویکردهای اوراکل متفاوتی اتخاذ می‌کنند اما بیشترشان از اوراکل MakerDAO استفاده می‌کنند. اوراکل MakerDAO اطلاعات را توسط ۱۶ منبع مختلف که شامل آدرس های اتریوم هستند  دارندگان توکن MKR به آنها رای داده اند و سپس در قرارداد هوشمند مستقل ثبت شده اند، جمع آوری می‌کند. این سیستم در برابر حمله ۵۱ درصدی بسیار مقاومت عمل می‌کند، به دلیل اینکه منابع خارجی که احتمالا توسط عوامل مخرب ثبت شده‌اند را کنار می‌گذارد.

مکانیزم اوراکل‌های دای (DAI) یک وثیقه‌ای بدین صورت است که با تغییر قیمت اتر به میزان یک درصد، به روزرسانی می‌شوند. اما در اوراکل‌های دای چند وثیقه‌ای (MCD) هر یک ساعت بصورت مداوم به روز رسانی خواهند شد. این امر سبب می‌شود که ورودی ۱۶ اوراکل برای یک ساعت مشاهده باشد. از آنجایی که سرعت نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است، این مدت زمان شاید طولانی به نظر بیاید. البته این شرکت ادعا کرده است که این تاخیر زمانی قابلیت جبران دارد. به علاوه، نقدینگی جایگاه های متمرکز از طریق مزایده با MCD اجرا خواهد شد، بدین معنی که به مدت شش ساعت یا بیشتر طول می‌کشد تا وضعیت‌ها نقد شوند. تاثیر ۶ ساعت منتظر ماندن برای وضعیت‌ها در مواقع تنش یا ریزش بازار می‌تواند بسیار چشمگیر باشد.

پلتفرم‌های برتر بلاک چین دیفای (DeFi)

بلاک چین اتریوم

این پلتفرم را می توان به عنوان یکی از مهم ترین بسترهایی دانست که در زمینه قراردادهای هوشمند در حال فعالیت است و بیشترین تعداد پروژه های فعال دیفای بر اساس این بلاک چین پیاده سازی شده اند. به طور کلی می توان گفت که تمامی پلتفرم های حال حاضر در دنیا به غیر از شبکه لایتنینگ از این بستر برای فعالیت ها و قراردادهای هوشمند خود استفاده می کنند.

MarkerDAO را می توان مهم ترین اکوسیستم ساخته شده برای بلاک چین اتریوم دانست که اساس کارکرد آن بر روی وضعیت های بدهی و وثیقه ها است. MarkerDAO بگونه‌ای طراحی شده است که در حال حاضر فقط از استیبل کوین‌های غیر متمرکزی پشتیبانی می‌کند که DAI نام دارد. این روش از پرداخت که بیشتر برای انجام استیکینگ (Staking) و معاملات مورد توجه قرار گرفته است. دای (DAI) در واقع بر اساس یک دلار آمریکا قیمت گذاری می شود و یکی از شفاف ترین شیوه های پرداختی به شمار می رود.

در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات مقیاس‌پذیری در بلاک چین اتریوم، توسعه دهندگان این ارز دیجیتال در حال طراحی نسخه دو بلاک چین هستند که به زودی در بازار های مالی غیر متمرکز ارائه می شود. با این حال اتریوم بیشترین تعداد کاربر را در اختیار دارد.

پولکادوت (Polkadot)

این پروژه که یک بلاک چین لایه اول به شمار می رود، با تمرکز بر مقیاس پذیری طراحی و اجرا شده است. در این بلاک چین، تعدادی زنجیره به صورت موازی راه اندازی می‌شود که بر اساس زنجیره اولیه هدایت و مدیریت می‌شوند. فرآیند به دست آوردن حق مدیریت در زنجیره‌های موازی، یکی از عملکردهای دیفای است؛ به طوری که این امکان در تمامی اقدامات توزیع شده وجود دارد. همچنین سفارش دهنده برنده در مزایده، باید سفارش‌های خود را به صورت توکن‌های DOT مسدود کند.  

در پولکادوت شما می توانید به پل های واسطه دسترسی داشته باشید و یا با زنجیره های خارج از این بلاک چین ارتباط برقرار سازید که این امر قابلیت ارائه همکاری و مشارکت بین بلاک چین ها را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. همین امر سبب شده  تا کسانی که به دنبال مقیاس پذیری بیشتر هستند، از اتریوم به سمت بلاک چین پولکادوت بیایند و در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند. امروزه این اکوسیستم شامل پروژه‌های دیفای مختلفی مانند ChainX، Akropolis، Laminar و Digix می شود که سرمایه گذاری در آن‌ها می تواند جذاب باشد.

از مهم ترین مشکلات پروژه بلاک چین پولکادوت، عدم ارائه شبکه اصلی آن تا انتهای سال 2019 است. البته بروز این مشکل می تواند به سبب بلندپروازی و توسعه بالای این شبکه به شمار رود. لازم به ذکر است که هنوز تاریخ عرضه مشخصی برای آن اعلام نشده است.

بلاک چین EOS

بلاک چین EOS یک بلاک چین شرکتی، سریع و بدون کارمزد تراکنش است. این موضوع با استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام وکالتی نیمه متمرکز امکان پذیر شده است. دارندگان EOS تحت این مدل اجماع، به تولیدکنندگان بلاک رای می‌دهند و ۲۱ کاندید برتر حق انحصاری تولید بلاک و کسب پاداش را دریافت می‌کنند.

پروژه‌های قابل ذکر در بلاک چین EOS عبارت اند از پلتفرم وام‌دهی EOSREX، استیبل کوین EOSDT، چندین کیف پول، صرافی غیرمتمرکز و پروژه‌های زیرساختی نظیر خدمات اوراکل. به علاوه، بعضی از برنامه‌های غیرمتمرکز شرط بندی در بلاک چین EOS فعالیت می‌کنند.

اگرچه رویکرد نیمه متمرکز EOS، تراکنش‌های سریع بدون کارمزد را امکان پذیر می‌سازد، اما منتقدین EOS را به نوعی غیرقابل پیش بینی می‌دانند زیرا مدل نظارتی آن به شدت بر قابل اعتماد بودن ۲۱ تولیدکننده بلاک متکی است. تولیدکنندگان بلاک، قابلیت خود را در خصوص همکاری با یکدیگر به منظور مسدود کردن حساب‌های مشکوک به سرقت در روزهای پس از عرضه شبکه اصلی EOS در سال ۲۰۱۸ نشان داده اند. اگرچه چنین فرایندهایی بیانگر ویژگی شبکه EOS است، اما مشخصا نشانه ای از نظارت متمرکز آن نیز می‌باشد.

نکته‌ای که شرایط را وخیم‌تر می‌کند این است که اکثر تولیدکنندگان بلاک در کشور چین واقع هستند که احتمال مداخله دولت در امور آنها وجود دارد. فراتر از این موضوع آن است که Block.one شرکت مسئول توسعه EOS به حدی توکن EOS در اختیار دارد که از نظر تئوری می‌تواند تولیدکنندگان بلاک را انتخاب کند.

مشکل دیگر در نحوه به اشتراک‌گذاری رای‌ها وجود دارد که طی آن، تولیدکنندگان بلاک می‌توانند با یکدیگر تبانی کنند تا رتبه یکدیگر را بهبود ببخشند. این موضوع باعث شده است که رتبه بسیاری از حامیان کوچک‌تر و ضعیف٬تر به حدی کاهش یابد که فقط پاداشی اندک دریافت کنند و یا حتی به رتبه‌ای برسند که هیچ پاداشی دریافت نکنند. در نتیجه، بعضی از این کاندیداها با یکدیگر تشکیل گروه داده‌اند تا از کدبیس EOSIO در پروژه‌هایی با مدل نظارتی بهبود یافته استفاده کنند، هرچند هیچکدام از این پروژه‌ها تاکنون با پذیرش چشمگیری مواجه نشده اند.

ترون

ترون یکی دیگر از بلاک چین‌های مبتنی بر اجماع گواه اثبات سهام وکالتی است. ترون برخلاف EOS بر سیاست‌های نامنظم طرفینی که قدرت مسدودسازی حساب‌ها و برگرداندن تراکنش‌ها را دارند متکی نیست. بنابراین اکثر مشکلات موجود در EOS را ندارد.

هرچند بایننس بخش عمده‌ای از قدرت رای گیری شبکه را به دلیل در دارایی بسیاری زیاد توکن‌های TRX در اختیار دارد. بایننس به جای آنکه به خود به عنوان کاندیداهای پیشروی ترون رای دهد، می‌تواند با تقسیم رای‌ها و انتصاب ۲۵ نماینده از ۲۷ نماینده، از این قدرت استفاده کند. هرچند این موضوع بعید است که بایننس چنین اقدامی انجام دهد، زیرا این امر با منافع مشتریان این صرافی در تناقض است.

ترون به جای هزینه‌های گس در اتریوم، از امتیازات پهنای باند برای اختصاص دادن ظرفیت ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه استفاده می‌کند، در حالی که هر حساب ترون به طور روزانه سطح مشخصی از امتیاز پهنای باند را دریافت می‌کند تا تعداد محدودی تراکنش‌های رایگان به دارنده حساب بدهد. اگر کاربری به تراکنش‌های بیشتر نیاز داشته باشد، می‌تواند با استیکینگ توکن TRX یا پرداخت کارمزد اندک، امتیاز پهنای باند بیشتری به دست آورد.

ترون که با خرید و تصاحب بیت تورنت (Bit torrent) شناخته شده است، جایگاه خود را به عنوان پلتفرم ارائه دهنده خدمات فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز به تولیدکنندگان محتوا مشخص کرده است. توکن BTT کاربران بیت تورنت را به حضور فعال در شبکه فایل تشویق می‌کند. اخیرا پلتفرم پخش ویدئوی DLive به اکوسیستم ترون پیوسته است تا از بیت تورنت برای پخش ویدئوهای همتا به همتا استفاده کند. به علاوه، ترون شامل برنامه‌های غیرمتمرکز شرط بندی و بازی است.

صرافی غیرمتمرکز پولونی (Poloni Dex)، ترون ترید (TronTrade) و هم چنین پلتفرم وام دهی زتیر (Zethyr) از قابل ذکرترین پروژه‌هایی هستند که از دیفای استفاده می‌کنند. علاوه بر تتر که بر بستر ترون فعالیت می‌کند، از میان سایر بلاک چین‌ها، لوم (Loom) که یکی از شرکای مهم MakerDAO است، در صدد ایجاد اکوسیستم دیفای چند زنجیره‌ای و وارد کردن استیبل کوین دای (DAI) به ترون می‌باشد. ترون به خاطر دست‌یابی به رشد چشمگیر اکوسیستم خود در طول سال ۲۰۱۹ موفق به کسب جایزه مالی Jinse Finance شد.

آلگوراند (Algorand)

آلگوراند با مدل اجماع گواه اثبات سهام خود به یک تعادل خوبی بین خروجی تراکنش و غیرمتمرکزسازی رسیده است. نکته ای که آلگوراند را متمایز می‌کند، ویژگی‌های فناوری آن است که با به‌روز رسانی اخیر پروتکل ۲.۰ به پروتکل لایه اول اضافه شده است. مدل‌های توکن استاندارد، انتقال‌های چندطرفه اتمی و قراردادهای هوشمند بر روی لایه اول پتانسیل این را دارند تا آلگوراند را به یک انتخاب جذاب برای طیف وسیعی از پروژه‌های دیفای تبدیل کند.

قراردادهای هوشمند و انتقال‌های اتمی برای صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار جذاب است، زیرا تراکنش‌های پیچیده را بدون نیاز به قراردادهای هوشمند خارجی امکان پذیر می‌سازد. IDEX با ایجاد صرافی غیرمتمرکز نسل بعدی، به دنبال استفاده از این ویژگی‌های لایه اول است.

سکیوریتایز (Securitize) که پلتفرمی برای ایجاد و صدور اوراق بهادار دیجیتال است، یکی از شرکای دیفای پیشروی آلگوراند می‌باشد. آلگوراند و سکیوریتایز با همکاری یکدیگر، میزبان IPO هیبرید و دوگانه‌ای برای فدراسیون جهانی شطرنج خواهند بود که طی آن، فدراسیون جهانی شطرنج تقریبا ۵ درصد اموال خود را به صورت اوراق بهادار دیجیتال تبدیل خواهد کرد. این اوراق بهادار دیجیتال پس از پایان IPO و فهرست شدن در بازار بورس لندن، قابل تبدیل به سهام بورس است.

یکی دیگر از پلتفرم‌های دیفای در بلاک چین آلگوراند، AssetBlock است که از طریق توکنی کردن در صدد در اختیار قرار دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به عموم مردم می‌باشد.

بیتگو (BitGo) نیز یکی از سرویس‌های استیکینگ ارائه دهنده تصدی ارز دیجیتال به دارندگان توکن ALGO و هم چنین کیف پول‌های چندامضایی ALGO است. بیتگو بر خلاف بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات تصدی، بخش عمده ای از سرمایه موجود در کیف پول آفلاین را در اختیار دارد و بیمه ۱۰۰ میلیون دلاری در مقابل هک و از دست دادن کلیدهای خصوصی دارد.

بازار مدیریت مالی غیرمتمرکز (دیفای) در حال رشدی چشم‌گیر است و ارزش کل آن با تمام پروتکل‌های دیفای از ۲ میلیارد دلار عبور کرده است. بنیان‌گذار کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، در توییت اخیر خود اشاره کرد که کاردانو می‌تواند به‌زودی به یک بازیکن کلیدی در فضای DeFi تبدیل شود.

شبکه بلاک چین کاردانو، به عنوان یک شبکه بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، ساختاری مناسب برای اجرای برنامه‌های دیفای در مقیاس بزرگ دارد.  

اگر کاردانو به پشتوانه اصلی فضای امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شود، می‌تواند در میان‌مدت، فرصت جدیدی برای رشد این شبکه بلاک چین ایجاد کند.

نتیجه گیری

دیفای (Defi) در سال ۲۰۲۰ یکی از موضوعات مهم در صنعت بلاک چین خواهد بود؛ هرچند هنوز پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مقیاس‌پذیر وجود ندارد.

اگرچه اکوسیستم دیفای (Defi) اتریوم بی رقیب است، اما بلاک چین گواه اثبات کار اتریوم دارای محدودیت‌های شدید تراکنشی است و تا زمانی که راهکار اتریوم ۲.۰ در دسترس قرار بگیرد زمان بسیار زیادی باقی است.

به نظر می‌رسد پولکادوت به یکی از رقبای اصلی این عرصه تبدیل شود، اما چندین ماه طول خواهد کشید تا عرضه شبکه اصلی آنها آماده شود. ترون و EOS با شبکه‌های گواه اثبات سهام وکالتی خود به بازده تراکنش بسیار زیادی دست یافته است؛ اما این امر منجر به متمرکز سازی این شبکه‌ها شده است. این موضوع می‌تواند برای پروژه‌های دیفای و کاربران آنها نقش بازدارنده ایفا کند.

اگرچه هم اکنون خدمات مقدماتی دیفای آماده هستند اما آلگوراند هنوز اکوسیستم گسترده و جامع دیفای ندارد. هرچند آلگوراند با ویژگی لایه اول خود به انتخاب جذابی برای پروژه‌های دیفای تبدیل شده است که در صدد انتقال به پلتفرم قرارداد هوشمند مقیاس پذیرتر هستند.

دیفای (DEFI) چه مزیت های دارد؟

  • برنامه مبتنی بر پلت فرم دیفای (DEFI)  به هیچ واسطه ای نیاز ندارد.
  • امروزه تقریباً تمام پروژه های مبتنی بر دیفای در بلاک چین اتریوم ساخته می شوند و آن را به عنوان یک استاندارد پیش فرض برای بسیاری از dapp ها استفاده می کنند.
  • برنامه های مبتنی بر پلتفرم دیفای به طور کلی اجازه می دهند که کاربر همچنان کلیدهای خصوصی را در اختیار داشته باشد. کاربر بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه ، کنترل کامل پول خود را در دست دارد.
  • دیفای در حال حاضر به جای عملیات مالی حرفه ای ، فضایی برای آزمایش ابتکاری است.
  • با استفاده از DeFi ، هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و افراد کم درآمد نیز می توانند از طیف گسترده ای از خدمات مالی بهره مند شوند.
  • بسیاری از برنامه های کاربردی DeFi ، پلتفرم صرافی های غیرمتمرکز (DEXes) هستند. این پلتفرم ها برای کاربر این امکان را فراهم می کنند تا دارایی های دیجیتال خود را بدون نیاز به یک واسطه مبادله کنند. این معاملات با قراردادهای هوشمند به راحتی قابل انجام است.
  • دیفای در زمینه ی تجربه کاربر بسیار انعطاف پذیر است ، هرکسی می تواند برنامه های DeFi را ایجاد کند و هرکسی می تواند از آنها استفاده کند و کاربران از کیف پولهای رمزپایه خود مستقیماً با قراردادهای هوشمند تعامل دارند.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6645

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *