نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین
اخبار ارز دیجیتال

بررسی نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین

قانون موجود در کد لایت کوین، به‌زودی نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین را اجرایی خواهد کرد، به این ترتیب پاداش ماینرهایی که تراکنش‌های چهارمین بلاک چین بزرگ دنیا را پردازش می‌کنند، کاهش خواهد یافت.

در حدود 3 روز دیگر، لایت کوین یک هاوینگ (halving) – (نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین) برنامه‌ریزی‌شده را طی می کند؛ فرایندی با هدف حفظ قدرت خرید و افزایش کمیابی این ارز دیجیتال. پاداش استخراج لایت کوین در حال حاضر ۲۵ واحد LTC (حدود ۲,۵۰۰ دلار) برای هر بلاک است. با رخ دادن هاوینگ در روز ۵ آگوست، این پاداش به ۱۲.۵ واحد LTC (حدود ۱,۲۰۰ دلار) کاهش می‌یابد.

لایت کوین چیست

بعد از این رویداد، عرضه لایت کوین به بازار تا حد زیادی با کاهش روبرو می شود.

کاری که هاوینگ انجام می‌دهد، مانند سیاست‌های افزایش نرخ بهره و دیگر تدابیری است که بانک‌های مرکزی سراسر جهان برای مقابله با تورم انجام می دهند. بنابراین با نزدیک شدن به این رویداد، این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران به خریدن و نگهداری بیشتر لایت کوین وسوسه شوند.

با این حال، اگر چه ممکن است طی روزهای باقی مانده تا این رویداد شاهد افزایش قیمت لایت کوین باشیم، اما با توجه به تغییرات قیمت در شش ماه گذشته، به نظر می‌رسد که رویداد نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین توسط معامله‌گران زرنگ، پیش‌خور شده باشد.

به بیان ساده تر، رویداد هاوینگ لایت کوین، در همین چند ماه اخیر تاثیرش را بر روی قیمت گذاشته است و شاید تا مدت‌ها خبری از رشد قیمت شدید این ارز دیجیتال نباشد.

لایت کوین در سه ماه اول سال دوبرابر شد

لایت کوین که در 1 ژانویه ۲۰۱۹، با قیمت ۳۰ دلار معامله می‌شد، سه ماهه اول سال را با قیمت ۶۱ دلار به پایان رساند. می تاون گفت که لایت کوین در این مدت حدود ۱۰۰ درصد رشد کرده است که بهترین رکورد سه ماهه اول لایت کوین در تمام تاریخش محسوب می‌شود.

لایت کوین در حالی رشد نجومی خود را در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ انجام داده است، که در همان زمان بیت کوین، یک روند قیمتی متعادل داشته است و صعود قیمتی خاصی نداشته است.

اساسا، قبل از این‌که بیت کوین بتواند در ۲ آوریل، مقاومت کلیدی خود در ۴,۲۳۶ دلار را بشکند و روندش از نزولی به صعودی تغییر کند، لایت کوین وارد بازار صعودی شده بود. قیمت لایت کوین در ماه ژوئن تا ۱۴۰ دلار هم افزایش یافت، اما پس از آن به سطح ۸۰ دلار سقوط کرد.

به جز قیمت، از اواسط ماه آخر ۲۰۱۸، معیارهای دیگری هم در لایت کوین، به طرز چشم‌گیری بهبود یافته و طی چند ماه گذشته بارها رکورد شکنی کرده‌اند. به عنوتن مثال، هش‌ریت (قدرت پردازش شبکه) در لایت کوین، از ۱۴۶.۲۵ TH/S در دسامبر ۲۰۱۸ به ۵۳۲ TH/S در ۱۴ جولای، افزایش پیدا کرد که نشان از رشد ۲۵۸ درصدی آن دارد.

تاریخ در حال تکرار است؟

لایت کوین که در سه ماهه اول ۲۰۱۹، رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده بود، پا را فراتر گذاشت و در ماه ژوئن به ۱۴۵ دلار هم رسید. با این حال، سقوط اخیر قیمت لایت کوین که چند روز پیش آن را تا ۸۰ دلار هم کاهش داد که یادآور تغییرات قیمتی است که در هاوینگ قبلی و در 25 آگوست 2015 اتفاق افتاد.

نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین

در زمان هاوینگ قبلی قیمت لایت کوین در ماه ژانویه آن سال، در کف ۱.۱۲ دلار معامله میشد، در ماه ژوئن به اوج قیمتش یعنی ۸.۷ دلار رسیده و سپس در ماه آگوست همان سال، یعنی در روز اولین هاوینگش، به ۲.۵۵ دلار کاهش یافت.

از این مهم‌تر، پس از اولین هاوینگ لایت کوین، قیمت‌ لایت کوین به مدت حدود ۱.۵ سال در یک محدوده قیمتی کوچک بین ۲.۵ تا ۵.۵ دلار در نوسان بوده است تا این‌که دوباره در آوریل سال ۲۰۱۷، اوج می‌گیرد.

اگر تاریخ راهنمای ما باشد، پس از نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین، احتمالا تا مدتی شاهد یک دوره کم نوسان و متعادل در قیمت لایت کوین باشیم، تا زمانی که بیت کوین رکورد قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری خود را بکشند.

مشارکت استخراج کنندگان بعد از هاوینگ ممکن است کاهش یابد

با رخ دادن هاوینگ، در چند روز و چند هفته اول، ممکن است سودآوری ماینینگ لایت کوین حدود ۵۰ درصد کاهش یابد، چراکه تنظیم شدن سختی استخراج، تا مدتی زمان می‌برد. بنابراین ممکن است بعضی از ماینرها به استخراج ارزهای دیجیتال دیگر بپردازند که در نتیجه کم شدن هش‌ریت را به دنبال دارد.

با این وجود،‌ با توجه به کاهش نرخ تورم لایت کوین از ۸ درصد به ۴ درصد و مفید بودن آن برای افزایش قیمت این ارز دیجیتال، در بلند مدت و طی چند ماه آینده، قدرت پردازش شبکه می‌تواند از سطح فعلی هم بالاتر رود. این می تواند باعث افزایش سودآوری در استخراج شود.

نکته: پس از هاوینگ قبلی لایت کوین، هش ریت شبکه ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و دو هفته طول کشید تا دوباره به سطوح قبل برگردد.

منبع:coindesk

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5145

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *