Whatsminer M1
استخراج ارز

بررسی دستگاه های ماینر Whatsminer M1 , M3 , M3x

بررسی دستگاه های ماینر Whatsminer M1 , M3 , M3x

کمپانی MicroBT بر مبنای چیپ ایسیک SMTI 1700  با فن آوری لیتوگرافی 28 نانو متری دو نوع دستگاه Whatminer M3 , Whatminer M1 را به منظور استخراج بیتکوین و سایر از های دیجیتال بر پایه الگوریتم SHA256 را به بازار ارایه کرده است.

راهنمای خرید ماینر

این دستگاه ها در بیشتر نقاط دنیا به دلیل مصرف انرژی بالا سود دهی مناسبی ندارند. در نمودار زیر درآمد این دستگاه با قیمت برق به ازاری 13 سنت به ازای هر کیلو وات ساعت را مشاهده می کنید و مشاهده می کنید که استفاده از آن با برق گران قیمت زیانده است.

Whatsminer M1

اما در ایران، با وجود برق ارزان قیمت صنعتی استفاده از این دستگاه با قیمت برق فعلی و قیمت دلار آمریکا هنوز دارای توجیه اقتصادی میباشد. در نمودار زیر تغییرات درآمد سه ماهه دستگاه Whatminer M3 با توان پردازش 12 ترا هش در ثانیه به منظور استخراج بیتکوین مشاهده می گردد.

Whatsminer M1

بعد از غیر اقتصادی شدن استفاده از این دستگاه در کشور چین به دلیل افزایش قیمت برق، یک شرکت فروش و توزیع دستگاه های ماینر با نام  pangolinminer اقدام به فروش دستگاه های دست دوم ماینر Whatsminer M3 با نام جدید M3X نموده است.

لذا تاکید می کنیم که دستگاه M3X هیچ تفاوتی با نمونه اصلی M3 نداشته و تنها نمونه کار کرده آن دستگاه محسوب میشود.

تمام مدل های M1,M3, M3X دارای سه عدد هش بورد هستند که هر هش بورد شامل 63 چیپ آیسیک بوده و در مجموع 189 چیپ بر روی دستگاه نصب شده است.

چیپ های ایسیک استفاده شده در این دستگاه ماین 28 نانو متری است. این دستگاه به منظور ایجاد توان پردازشی 12 تراهش بر ثانیه بیشتر از 2000 وات ( 10 آمپر تکفاز ) برق مصرف میکند. به همین دلیل دستگاه های M3 مقدار زیادی از الکتریسیته را به حرارت تبدیل می کند. در تصویر زیر تصویر برداری حرارتی از یک دستگاه M3 درحال کار نمایش داده شده است.

Whatsminer M1

با توجه به اینکه دستگاه M3 تلفات حرارتی بالایی دارد و باد بسیار گرمی از پشت دستگاه خارج میشود. اگر این حرارت بالا به خوبی دفع نگردد سبب تخریب خازن های دستگاه و خرابی چیپ های آن میگردد. لذا شرکت MicroBT به منظور بهینه سازی و خنک کاری بهتر دستگاه M3 دستگاه Whatsminer M1 را با هیتسینک های توزیع شده طراحی نموده است.

دستگاه Whatsminer M1  به نسبت علاوه بر کیفیت بالاتر ساخت، دارای هیت سینک های توزیع شده با سطح تماس با هوای بیشتر و همچنین طول هش بورد های بزرگ تر است که سبب خنک کاری بهتر نسبت به M3 میشود. طول بیشتر هش بورد ها و هیتسینک های توزیع شده و همچنین عرض بیشتر دستگاه سبب بهتر شدن جریان هوای داخل دستگاه میگردد و در نتیجه دمای داخلی M1 نسبت به دستگاه M3 کمتر است. به همین دلیل دستگاه های M1  با توجه به دمای محیط میتوانند تا 13 تراهش بر ثانیه بر روی الگوریتم SHA256 خروجی داشته باشند.

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4442

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *