تتر
اخبار ارز دیجیتال

بررسی تأثیر تتر بر مارکت بیت کوین و آلت کوین‌ها

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد رمز ارز پایدار تتر برخلاف انتظار عموم نه چندان به افزایش قیمت رمز ارزها از جمله بیت کوین بلکه بیشتر به کاهش ارزش آنها کمک می‌کند.

هر چند روز، چند هفته یا چند ماه شرکت منتشر کننده رمز ارز پایدار تتر صدها، هزاران یا میلیون‌ها واحد از این رمز ارز را به بازار ارزهای دیجیتال تزریق می‌کند.

بسیاری از تریدرها بر این باورند که افزایش مقادیر تتر باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود و چون نهنگ‌ها نمی‌توانند به دلار آمریکا دسترسی داشته باشند از این رمز ارز پایدار برای خرید بیت کوین در حجم زیاد استفاده می‌کنند و همین نکته گاهی باعث اوج گیری قیمت بیت کوین می‌شود.

اما پژوهش جدیدی که توسط موسسه داده‌های دیجیتال آمریکا (Digital Assets Data) انجام شده نشان می‌دهد که تاثیرگذاری انتشار تتر به صورت معکوس در بازار رمزارزها خود را نشان می دهد.

به عبارت دیگر هنگامی که مقادیر زیادی از این رمز ارز پایدار منتشر می‌شود قیمت سایر کوین‌ها کاهش پیدا می‌کند و برعکس وقتی مقادیر کمتری منتشر می‌شود قیمت سایر کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل این موسسه، رایان آلفرد معتقد است «قطعاً میزان عرضه تتر روی بازار رمز ارزها اثر می‌گذارد اما نکته این است که این تأثیر به شکلی نیست که ما انتظار داریم.»

این تحقیق نشان می‌دهد هر بار که کمتر از 5 میلیون تتر به نقدینگی این رمز ارز پایدار افزوده شده، قیمت‌ها بیشترین افزایش را داشته‌اند. اما زمانی که این افزایش بیشتر از 200 میلیون دلار بوده قیمت‌ها کمترین افزایش را شاهد بوده‌اند.

دلیل این پدیده را می‌توان در قالب چند توضیح ذکر کرد. احتمال اول این است که مقادیر زیاد عرضه شده تتر باعث شده تا مجموع نقد شوندگی در بازار رمز ارزها افزایش پیدا کند و قیمت‌ها نوسان کمتری داشته باشند.

این توضیحی است که توسط یکی از پژوهشگران مورد تأیید قرار گرفته است.

از سوی دیگر توجه به زمان‌هایی که مقادیر کمتری از تتر به بازار عرضه شده است ارزشمند است.

مثلاً در بازار صعودی سال 2017 که بیت کوین در حال رسیدن به قله قیمتی 20 هزار دلار بود مقادیر کمتری از تتر به بازار تزریق شد.

اما در طول سال 2018 مقادیر تتر بیشتری منتشر و به بازار رمز ارزها وارد شد و قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها شاهد رشد نبودند. Colin Platt به عنوان مشاور پروژه‌های بلاک چینی این نظریه را تأیید می‌کند و می گوید: از نظر من تتر در عامل رشد بازار رمزارزها نیست.

با این حساب می‌توان رمز ارز پایدار Tether را از اتهام‌هایی که تا به امروز به آن زده شده تبرئه کرد. اتهام‌هایی مثل دست‌کاری بازار و یا عرضه بدون پشتوانه توکن.

البته این اتفاقی است که مجریان و مدیران تتر می‌پسندند اما در واقعیت همین چند روز گذشته این شرکت باز به همان علت دست‌کاری بازار به دادگاه احضار شده است.

مطالب مرتبط:

مقایسه دو رمز ارز با ثبات Tether و TrueUSD

سقوط بازار ارزهای دیجیتال در واکنش به اتهامات جدید تتر و صرافی بیتفینکس

تتر متهم به دستکاری قیمت بیت کوین

منبع:decrypt.co

Short link : https://arzmonitor.com/?p=5784

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *