بحران در ICO ها
اخبار ارز دیجیتال

بحران در ICO ها، از دست دادن پول بدون محصولات

بحران در ICO ها، از دست دادن پول بدون محصولات

بحران در ICO ها ،در بازار معرف به بازار گاوی و نزولی سال ۲۰۱۸، پروژه‌های عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICOها) در بازار ارزهای دیجیتال، به‌ طور متوسط ده‌ ها میلیون دلار از سرمایه‌گذاران بازار برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و سیستم‌ها جمع آوری کردند.

پس از طی ۱۲ ماه، بسیاری از پروژه‌های ICO فعال در این حوزه، یا هیچ محصول کارایی برای عرضه ندارند یا تعداد کم کاربرانشان ارزش‌گذاری آن‌ها را توجیه نمی‌کند.

بر اساس گفته‌های مارتا بنت (Martha Bennett)، تحلیلگر ارشد Forrester Research ، این ICO ها در یافتن محصولات بادوام با مدل‌های تجاری پاسخگو در مقابل بازار بالقوه نزولی، ناکام مانده‌اند و این سبب شده است بسیاری از پروژه‌ها در سرمایه‌پذیری با مشکل مواجه شوند.

بحران در ICO ها

بحران در ICO ها

برنامه‌های پیش فروش‌ توکن یا همان ICO ها در سال گذشته مبلغ زیادی سرمایه جمع‌آوری کردند، بطوریکه چندین ICO سرمایه‌ای بالغ بر ۴ میلیارد دلار از بازار به دست آوردند.
با این حال، بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط DappRadar، جدا از IDEX و ForkDelta، هیچ یک از برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در بازار بیش از ۶۰۰ کاربر در اختیار ندارد.

بسیاری از ۱۰۰ پروژه‌های برتر ارزهای دیجیتال، حتی آن‌هایی که مانند پروژه های
Augur ، 0x ، Decentraland ، ICON ، Wanchain و Polymath فناوری‌های قوی و جوامع و توسعه‌دهندگان فعالی دارند نیز به این نتیجه رسیده‌اند که
نگه داشتن کاربران فعال و حفظ سطح بالایی از فعالیت کاربر در سیستم‌های غیرمتمرکز، امری دشوار است.

پروژه های فوق دارای محصولات کارائی هستند که در حال حاضر توسط کاربران در اکوسیستم Ethereum برای موارد استفاده مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.برای مثال، آئوگر (Augur) در زمان انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده شاهد افزایش حجم معاملات روزانه خود تا سقف ۳ میلیون دلار بود.

اما، بیشتر توکن‌های ERC20 و ICOهای حاضر در بین ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر، هیچ محصول کارایی برای نشان دادن این موضوع که در حال حاضر کاربران به‌طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند، در دست ندارند.

Martha Bennett تحلیلگر فارستر ریسرچ، با توجه به عملکرد ضعیف بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های عرضه اولیه سکه در این زمینه، گفت که بازار نزولی سال جاری زنگ هشداری برای سرمایه‌گذارانی است که بر روی پروژه‌های چند میلیون دلاری بدون محصول کارآمد و در بسیاری موارد بدون چشم‌اندازهای بلندمدت، استراتژی و مدل تجاری مستحکم سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بحران در ICO ها

بنت همچنین افزود : دیر یا زود، این موضوع منجر به رکود می‌شود. سقوط بازار ارزهای دیجیتال هم نقش تسریع‌کنندگی و هم زنگ خطر را ایفا کرد.

همچنین چندین شرکت بزرگ مانند Coinbase و ConsenSys، در دو ماه گذشته، تحت تاثیر بازار نزولی و کاهش قیمت دارایی های دیجیتال تعدادی از کارمندانشان را اخراج کرده اند.

در ماه اکتبر، کوین‌بیس یکی از بزرگترین صرافی‌های فیات به ارز دیجیتال در بازار جهانی، ۱۵ نفر از کارمندانش را اخراج کرد. گفته می شود این ماه نیز ConsenSys اعلام کرد که قرارداد ۱۳ درصد از کارمندانش را که حدوداً شامل ۱۳۰ نفر می‌شود را فسخ کرده است.

چگونه پیش برویم؟

لکس سوکولین (Lex Sokolin)، مدیرکل راهبردی فین‌تک Autonomous Research، اظهار داشت که ورود سرمایه و سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند منجر ایجاد توازن این بخش در ماه‌های آینده شود و این قضیه در مورد شرکت‌های تجاری مانند صرافی‌ها که حاشیه سود قدرتمندی دارند، به طور قطع صادق خواهد بود.

وی در ادامه گفت:

من راحت می توانم بگویم بر اساس مقایسه‌هایی که در گذشته صورت گرفته، فشار قیمت روی دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۸ احتمالاً منجر به توقف و تعلیق ۲۵ تا ۵۰ درصد از پروژه‌های کنونی می‌شود. با این‌حال، سرعت ورود سرمایه‌گذاران و سرمایه‌های جدید می‌تواند سبب متعادل‌سازی این رکود و در کل رشد این حوزه شود.

با این‌حال، ICOها تا زمانی که توسعه واقعی محصولاتشان را به عنوان ارزهای دیجیتال و هم برای استفاده توسط کاربران عادی آغاز نکنند، بهبود و بازیابی از شرایط فعلی بازار برای آن‌ها کاری مشکل است.


(بحران در ICO ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *