بازار خرسی و گاوی
آموزش بلاک چین مقالات منتخب سر دبیر

بازار خرسی و گاوی در بازار ارزهای دیجیتال

تعریف بازار خرسی و گاوی در بازار سرمایه و بازار ارزهای دیجیتال

بازار گاوی یا Bull market و بازار خرسی یا Bear market هر دو عباراتی هستند که برای بیان وضعیت بازار سرمایه استفاده خواهد شد. (در اینجا منظور ما بازار ارزهای دیجیتال است)

هنگامی که حجم مارکت رو به رشد باشد و قیمت روندی صعودی داشته باشد، اصطلاحا می گوییم بازار گاوی است. این در حالی است که اگر حجم مارکت روندی نزولی داشته باشد و قیمت ارز مورد نظر نیز نزولی باشد و رکود در مارکت حاکم باشد، از عبارت بازار خرسی استفاده می‌کنیم.

ما در این مطلب قصد داریم شما را با مفهوم و ریشه پیدایش بازارهای خرسی و گاوی آشنا کنیم.

چرا از دو کلمه گاو و خرس استفاده می کنیم؟

ریشه اصلی این دو واژه به‌طورقطع شناخته ‌شده نیست، اما دو گمانه در رابطه با این مسئله وجود دارد که استناد به آن‌ها رایج‌تر است.

اولین توضیح، به نحوه جنگیدن این دو حیوان اشاره دارد. از طرفی، با توجه به اینکه گاو به هنگام حمله به دشمن، شاخ‌‌های خود را به‌طرف بالا می‌گیرد، روند صعودی بازار را گاوی می‌نامند؛ اما از سوی دیگر، خرس در مقابله با رقیب خود، پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌گیرد و با او می‌جنگد. برخی بر این باورند که این مسئله علت استفاده از نام خرس به هنگام توصیف بازار نزولی است.

تفسیر دوم در مورد دلیل استفاده از این دو واژه برای بیان موقعیت مارکت

درگذشته‌ای دور، دلالانی وجود داشتند که پوست خرس می‌فروختند. درواقع، آن‌ها پوست خرس را با قیمت همان روزبه مشتریان پیش‌فروش می‌کردند و چون اعتقاد داشتند که قیمت آن در آینده‌ نزدیک کاهش خواهد یافت، در موعد تحویل پوست با پرداخت مبلغی کمتر به شکارچیان، از تفاوت قیمت خرید فعلی و پیش‌فروش سود کسب می‌کردند. این افراد به «خرسی‌ها» شهرت یافته بودند و چون روند نزولی قیمت را پیش‌بینی می‌کردند، عده‌ای عقیده دارند که ریشه‌ بازار خرسی از این افراد برگرفته‌شده است. این مفسران در توجیه نام گاو نیز اشاره به مبارزات تاریخی گاو وحشی و خرس دارند که همواره در طول تاریخ، گاو نقطه مقابل خرس بوده است.

خصوصیات بازار گاوی و خرسی چیست؟

بازار خرسی و گاوی
بازار گاوی (تقاضا برای خرید زیاد است)

عرضه و تقاضای سهام: در بازار گاوی تقاضای خرید بسیار زیاد است و عرضه به‌ندرت صورت می‌گیرد؛ به‌عبارت‌دیگر، سرمایه‌گذاران با امید به آینده رو به رشد بازار، اقدام به خریدهای جدید می‌کنند و فروشندگان نیز تمایلی برای فروش ندارند.

بازار خرسی و گاوی
بازار خرسی (سرمایه گذارن در حال فروش و خروج از مارکت)

برعکس ماجرایی که در بازار گاوی وجود دارد در بازار خرسی حاکم است و عرضه و فروش افزایش و تقاضا به‌شدت کاهش می‌یابد در نتیجه حجم معاملات به‌شدت افت می‌کند و بازار دچار رکود و تنبلی می‌شود (ناامیدی وصف‌های فروش طولانی از نشانه‌های بازار خرسی است)

روانشناسی سرمایه‌گذار

روند بازار و جو روانی حاکم بر سرمایه‌گذاران تأثیری دوجانبه بر یکدیگر دارند

برای فهم بیشتر، رابطه اقتصاد و سیاست را در نظر بگیرید، تصمیمات سیاسی روی اقتصاد جامعه تأثیرگذار است و از طرف دیگر، شرایط اقتصادی بسیاری از تصمیمات سیاسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این تفاسیر، در بازار گاوی، بیشتر افراد به امید کسب سود بیشتر، در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما در بازار خرسی، جوی منفی بر بازار حاکم است و همین امر رمقی برای سرمایه‌گذاران به‌منظور خرید سهام جدید باقی نمی‌گذارد. عکس این اتفاق نیز ممکن است؛ به عبارتی، اخبار ناخوشایند می‌تواند منجر به بازار خرسی شود و در مقابل، اخبار خوب بازار گاوی را رقم زند.

نکته قابل‌توجه در رابطه با بازار گاوی و خرسی، عدم نگاه کوتاه‌مدت به روند بازار است.

افت قیمت‌ها در یک روز یا یک هفته یا افزایش آن‌ها نشان از بازار خرسی و گاوی نیست؛ بلکه آنچه نوع بازار را مشخص می‌کند، روند بلندمدت آن است؛ مثلا ممکن است در دو هفته اخیر روند بیانگر بازار گاوی باشد، درحالی‌که طی دو سال اخیر روند بازار حاکی از بازار خرسی است.

برای درک بهتر این دو موضوع اشاره می کنیم به سال 2017 که برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سالی به شدت سود آور بود و اصطلاحا مارکت در حالت گاوی بود و بر عکس ان از سال 2018 تا کنون بازار ارزهای دیجیتال در رکود سنگینی به سر می برد و پی در پی از حجم مارکت کم و ارزش آن کم می شود که در این حالت می گوییم بازار در حالت خرسی قرار دارد.

قیمت بیت کوین در 2017 به حدود 20 هزار دلار رسید و در حال حاضر در هنگام نگارش این متن قیمت بیت کوین حدود 3600 دلار است برای هر واحد.

در بازار خرسي احتمال ضرر و زيان‌دهي بالاست چراكه قیمت‌ها مدام ارزش خود را از دست می‌دهند و نیز اغلب پايان دوران خرسی بازار نزديك نيست، حتي اگر به اميد بهبود وضعيت سرمایه‌گذاری كنيد قبل از اینکه شرايط بهتر شود شما در زیان زیادی وارد شده‌اید. (چون بازار خرسی با روند نزولی و فرسایشی قیمت همراه است، نقد شوندگی سهام افت می‌کند و یاس و ناامیدی در بازار نیز غالب می‌شود).

توصیه می شود برای ورود به بازار برای خرید یا فروش از کارشناسان و افراد با تجربه مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *