اتریوم
اخبار ارز دیجیتال

اولین بلوک آزمایشی از نسخه اتریوم 2.0 استخراج و معتبر شد

هدف از اتریوم ۲.۰ جایگزین کردن مکانیزم اجماع گواه اثبات کار که توان محاسباتی بسیار زیادی مصرف می‌کند با گواه اثبات سهام است. افرادی که تعداد زیادی توکن در اختیار داشته باشند، به جای ایجاد بلاک ها با استفاده از مقادیر چشمگیر توان محاسباتی، به ازای بررسی تراکنش ها تحت این مدل جدید پاداش دریافت خواهند کرد.

پروتکل اثبات کار و اثبات سهام

انتظار می‌رود که نسخه جدید اتریوم در زمان انتشار که برای ماه جولای برنامه ریزی شده است، سریعتر و مقیاس پذیرتر باشد. بخشی از این بهبود مقیاس پذیری از طریق پیاده سازی شاردینگ امکان پذیر خواهد شد. شاردینگ فرایندی است که طی آن، شبکه اتریوم به نودهای کوچکتر تقسیم می‌شود تا تراکنش های بیشتری را مدیریت کند.

پریزمتیک لبز (Prysmatic Labs) تیم مهندسی است که بر روی زیرساخت فنی اتریوم ۲.۰ مشغول به کار است و شبکه آزمایشی توپاز (Topaz) را در تاریخ ۱۶ آوریل عرضه کرده است. توپاز جایگزین شبکه آزمایشی قبلی به اسم سفایر (Sapphire) شده است. شبکه آزمایشی به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا ثبات و عملکرد بلاک چین قبل از عرضه شبکه اصلی را آزمایش کنند.

شبکه آزمایشی توپاز از تنظیمات شبکه اصلی برنامه ریزی شده برای عرضه اولیه اتریوم ۲.۰ استفاده می‌کند و به تاییدکنندگانی نیاز دارد که ۳۲ اتر مورد نیاز شبکه اصلی را استیک کنند. سرانجام شبکه آزمایشی توپاز با شبکه آزمایشی پایانی به اسم دایموند (Diamond) منتهی خواهد شد که نسخه هنگام عرضه کلاینت اجماع اتریوم پریزمتیک لبز را شامل می‌شود.

ویتالیک بوترین در خصوص برنامه های آزمایشی آتی گفت:

این نکته را به خاطر داشته باشید که توپاز هنوز شبکه آزمایشی چند کلاینتی نیست. به زودی چند اقدام دیگر انجام خواهیم داد تا مکانیزم جنسیس را بیشتر بتوانیم آزمایش کنیم. اما تا اینجای کار نیز شاهد پیشرفت عالی از جانب پریزمتیک لبز بوده ایم.

عرضه شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ برای ماه جولای برنامه ریزی شده است و به تدریج طی ۶ فاز مختلف، تغییرات چشمگیری را ایجاد خواهد کرد.

عرضه شبکه آزمایشی توپاز یک ماه پس از حسابرسی اتریوم ۲.۰ توسط مشاور امنیتی Least Authority انجام شد. اگرچه نتیجه این حسابرسی بسیار خوب و سنجیده اعلام شد، اما چندین الگوی حمله بالقوه نیز در آن خاطرنشان شد که قبل از عرضه شبکه اصلی یا طی عرضه ۶ فاز مورد نظر باید به آنها رسیدگی شود.

اتریوم ۲.۰ هنوز کاملا آماده عرضه شبکه اصلی نیست، اما هر پیشرفت و توسعه آزمایشی جدید به این موضوع کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط

نسخه آزمایشی اتریوم ۲.۰ منتشر شد

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6406

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *