ارز دیجیتال
آموزش بلاک چین

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال (Digital currency) یا ارزهای رمز نگاری شده (cryptocurrency)یک واسط تبادل برپایه اینترنت هستند مانند بیت کوین که جدا از اینکه ویژگی‌هایی مشابه با پول فیزیکی را دارند، در عین حال تراکنش‌های انتقال را به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد انجام می‌دهد. پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. مثلاً می‌توان یک پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکهٔ اجتماعی داشت. پول‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین به‌عنوان «پول‌های غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته می‌شوند؛ به این معنی که مرکزی برای تولید این پول وجود ندارد.

تاریخچه ارز دیجیتال

تاریخچه ایجاد پول دیجیتال به حباب دات-کام در دهه ۱۹۹۰ برمی‌گردد. یکی از اولین ای-گلدها که با پشتوانه طلا بود، در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد. یکی از پول‌های دیجیتال مطرح دیگر رزرو آزادی (Liberty Reserve) بود که در سال ۲۰۰۶ به‌وجود آمد. این سرویس به کاربران اجازه می‌داد تا دلار یا یوروی خود را به رزرو آزادی تبدیل کرده و بتوانند آن را آزادانه با دستمزد ۱٪ بین یکدیگر رد و بدل کنند. هر دوی این سرویس‌ها متمرکز بوده و برای استفاده در پول‌شویی شهرت داشتند. همین امر سبب شد تا دولت آمریکا هر دو سرویس را غیرفعال کند. گسترش علاقه به استفاده مجدد از پول‌های دیجتال با معرفی بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ همراه بود که آن را به بزرگ‌ترین و موردِ قبول‌ترین پول دیجیتال تبدیل کرد و این شروع یک انقلاب بزرگ در مورد خلق ارزهای دیجیتال و رمزپایه بود. بعد از آن با حضور پر رنگ آلت کوین‌ها موج جدید در حوزه بسیار جوان پول‌های دیجیتال شکل گرفت که کلیه مفاهیم و قوانین دنیای مبادلات دیجیتال و در پی آن دنیای تجارت را تحت تأثیر خود قرار داده است. تاکنون که کمتر از یک دهه از شکل‌گیری عملی این ارز مجازی می گذرد، محافظه کار‌ترین دولت‌ها در برابر آن واکنش نشان داده اند و سعی می‌کنند که برای مواجهه مناسب با آن به مطالعه بپردازند.

همه ی انواع ارز دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند.

ارز دیجیتال

 

استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا ارائه مدارک ندارد. عملیات استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با تهیه سخت افزار های مناسب استخراج ارزهای رمزنگاری شده از آن کسب درآمد کنند.

معرفی ارزهای دیجیتال

35 پاسخ به “ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *