معرفی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال گولم (Golem) چیست

ارز دیجیتال گولم (Golem) چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال گولم (Golem) چیست؟ Golem یک پلت فرم براساس شبکه همتا به همتا است که منابع محاسباتی به صورت غیر متمرکز سازمان یافته اند تا یک بازار جهانی برای قدرت محاسباتی ایجاد کنند. آنها این ساختار را ابر رایانه جهانی می‌نامند که هرکسی می‌تواند در آن شرکت کند و یا قدرت محاسباتی خریداری کند. شبکه توسط بلاکچین اتریوم امن شده و یک سیستم پرداختی مستقیم و شفاف بین سه گروه کاربر ایجاد می‌کند

  • درخواست کنندگان (Requesters) که خواستار منابع محاسباتی هستند.
  • تامین کنندگان (Providers) که زیرساخت‌های سخت افزاری را تامین می‌کنند.
  • توسعه دهندگان نرم‌افزار (Software developers) که برنامه‌هایی ایجاد می‌کنند که استفاده از منابع شبکه را ممکن می‌سازد.

ارز دیجیتال گولم (Golem) چیست

از آنجا که ساخت یک ابر رایانه ها، بسیار هزینه بر بوده و برای ساخت هر ابر رایانه، نیاز به سخت افزار های بسیار قدرتمند و طراحی سیستم عامل های پیچیده می باشد تا بتوان این سخت افزار ها را به هم متصل نمود و به صورت واحد از آن ها استفاده کرد، در این جا، شبکه گولم به کمک می آید و همه امور را متفاوت تر می کند.

شبکه ارز دیجیتال گولم (Golem)

شبکه Golem در حقیقت یک شبکه‌ی محاسباتی غیر‌متمرکز است که کاربران این شبکه با استفاده از پلت‌فرم Golem، می‌ توانند قدرت محاسباتی را در یک شبکه‌ی همتا‌به‌همتا خرید و فروش کنند. ارز دیجیتال گولم با نماد GNT نمایش داده می شود و این شبکه با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم، به عنوان یک سیستم معامله برای ریزپرداخت ها در شبکه ساخته شده است.

گولم یک تکنولوژی نوین است که به سمت تمرکز زدایی از قدرت محاسباتی گام برمیدارد. گولم یک سوپر کامپیوتر جهانی است که قدرت محاسبه هر کامپیوتر موجود در شبکه خود را ترکیب میکند.

در اکوسیستم Golem شما قادر خواهید بود منابع و قدرت مازاد سیستم خود را در صورت عدم نیاز به افراد و یا سازمان های دیگر که به توان اضافی برای انجام محاسبات شان نیاز دارند، قرض داده و در ازای آن پول دریافت کنید و این موضوع دقیقاً در ادامه پیروی از تفکر موجود در سایت هایی نظیر Airbnb، Uber و یا اسنپ طراحی گردیده است.

این همان راه جامع برای کسب درآمد از منابع بلااستفاده یا کمتر مورد استفاده شما میتواند محسوب شود. از سوی دیگر، این امکان برای شما نیز میسر خواهد بود که در صورت نیاز به قدرت پردازش بیشتر و یا حتی سرعت بیشتر، از کامپیوتر های موجود در شبکه Golem بهره برده و آنها را به اجاره خود در آورید.

توکن گولم GNT نام دارد و یک توکن برپایه الگوریتم ERC-20 اتریوم است که به عنوان یک ابزار منحصر به فرد، تبادل بین شرکت کنندگان اکوسیستم گولم را اجرایی می‌کند. GNT همچنین برای فرایندهای دیگر شامل ثبت اپلیکیشن و چارچوب تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخ عرضه ارز دیجیتال گولم (Golem)

در ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۶، توکن GNT در قالب یک ICO عرضه شد، و هر ۱۰۰۰ توکن GNT در قبال یک اتر خریداری میشد. این در حالی بود که حداقل و حداکثر امکان سرمایه گذاری ۱۵۰هزار تا ۸۲۰ هزار اتر تعریف شده بود.

چه چیزی باعث افزایش ارزش GNT می‌شود؟

GNT به دارندگان این توکن اجازه دسترسی به کارمزد تراکنش‌ها را نمی‌دهد، چون توکن پس از پایان دوره جذب سرمایه دیگر عرضه نخواهد شد و تعداد آن ثابت خواهد ماند. بر این اساس، ارزش بلند مدت GNT به حجم معاملات شبکه و تعداد تراکنش ها بستگی دارد. افزایش بهره‌‌وری در شبکه، محرک اصلی این دو معیار کلیدی خواهد بود که این افزایش به عواملی همچون تکمیل مراحل توسعه توسط تیم گولم، موفقیت استراتژی‌های بازاریابی و کیفیت و تنوع اپلیکیشن هایی که روی گولم پیاده می‌شوند، بستگی دارد.

نقشه راه گولم شامل ۴ فاز مختلف است:

  • Brass Golem: نسخه آلفا گولم که در آگوست ۲۰۱۶ معرفی شد و از گواه اثبات مفهوم (proof-of-concept) استفاده می‌کند.
  • Clay Golem: نسخه آزمایشی برای توسعه دهندگان نرم افزار برای ارتباط با بخش ثبت اپلیکیشن
  • Stone Golem: نسخه پایدار که سیستم اعتماد اپلیکیشن‌ها و ابزارهای پیشرفته برای برنامه نویسان را معرفی می‌کند
  • Iron Golem: نسخه تکمیل شده با امکانات بی نظیری چون کلاینت وب، لینک به داده‌های خارجی و قابلیت برنامه نویسی با هر زبان برنامه نویسی دلخواه از طریق کتابخانه های گولم.

چشم انداز درازمدت تیم Golem ساخت یک پلتفرم غیرمتمرکز به منظور ایجاد میکرو سرویس هاست که از آن به عنوان اینترنت جدید فردا نام برده میشود.

به گزارش مجله کوارتز، ارز دیجیتال بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰۰ درصد افزایش یافت اما این عملکرد حتی به اندازه‌ای نبود که بتواند آن را در بین ۱۰ ارز دیجیتال جهان که بهترین عملکرد را داشته‌اند قرار دهد.

در سالی که برای تجارت ارز دیجیتال خارق‌العاده بود، بزرگترین برنده ریپل بود که نوع جدیدی از سیستم پرداخت برای بانک‌ها را ارائه داد و در کنار آن گولم توانست با رشدی ۸۰۰۰ درصدی در حالی در جایگاه هفتم این رده بندی قرار بگیرد که بیتکوین در رتبه چهاردهم قرار دارد.

ارز دیجیتال گولم (Golem) چیست

گولم دو ساختار بودجه را براساس سناریوی حداقل و حداکثر بودجه ارائه داده بود. در هر دو مورد، بخش عمده‌ای از بودجه به هزینه‌های استخدام نیرو رسیده است. دومین بخش بزرگ بودجه در هر دو سناریو، هزینه‌های پیمانکارانه است که عمدتا به دلیل هزینه‌های بالای بازرسی‌های امنیتی برای هر نسخه اصلی گولم، است. همچنین لازم به ذکر است که حداکثر ۱۰ درصد بودجه به بازاریابی اختصاص داده شده، چرا که تلاش‌های بیشتر برای آموزش دادن به کاربران در مجموعه‌های وسیع تری مورد نیاز است.

ارز دیجیتال گولم (Golem)

GNT به دارندگان این توکن اجازه دسترسی به کارمزد تراکنش‌ها را نمی‌دهد، چون توکن پس از پایان دوره جذب سرمایه دیگر عرضه نخواهد شد و تعداد آن ثابت خواهد ماند. بر این اساس، ارزش بلند مدت GNT به حجم معاملات شبکه و تعداد تراکنش ها بستگی دارد.

افزایش بهره‌‌وری در شبکه، محرک اصلی این دو معیار کلیدی خواهد بود که این افزایش به عواملی همچون تکمیل مراحل توسعه توسط تیم گولم، موفقیت استراتژی‌های بازاریابی و کیفیت و تنوع اپلیکیشن هایی که روی گولم پیاده می‌شوند، بستگی دارد.

تراکنش های ارز دیجیتال گولم (Golem)چگونه انجام میشود؟

دو سیستم برای حفاظت از یکپارچگی و امنیت فرآیند ها و معاملات بر روی شبکه golem دیده شده است. گولم ایمن است و تاکنون هک نشده است. با توجه به نظارت های شبکه ای روی این ارز توسط سازندگان گولم از دست دادن آن تقریبا غیر ممکن است.

در سیستم اول یک مجموعه ثالث دیده شده که خروجی های مالی و تراکنش ها را تایید کرده و در صورت بروز هر گونه مناقشه در پروتکل یا قطع ارتباط شبکه، موظف به اعمال تراکنش از هر طریق می باشند. استفاده از این قابلیت اختیاری بوده و مستلزم صرف هزینه اضافی است.

سیستم دوم همان گارد امنیتی نرم افزار اینتل، موسوم به SGX می باشد که یک تکنولوژی توسعه یافته از اینتل بوده و فضای اجرایی حفاظت شده در حافظه را ایجاد می کند. این امر از کد و داده ها محافظت کرده و رمزگذاری نهایی را فراهم می سازد.

با استفاده از این چارچوب p2p امن، وظایف به زیر وظایف فرعی چندگانه تقسیم شده و پس از پردازش آن توسط بخش هایی که این وظایف به آنها واگذار گردیده است، مجدداً به یکدیگر ملحق شده و در قالب یک خروجی نمود می یابد.

ارز دیجیتال گولم (Golem)

در واقع بایستی گفت تفکر پیدایش Golem مبنی بر یک بازار سه جانبه است که عرضه کنندگان از یکسو، متقاضیان در سوی دیگر و توسعه دهندگان شبکه گولم در حدفاصل این دو گروه قرار دارند که به عرضه کنندگان اجازه می دهد تا قدرت مازاد محاسباتی کامپیوترشان را با استفاده از یک سازو کار نرم افراری امن درون شبکه Golem به متقاضیان اجاره دهند.

این امکان در شبکه گولم وجود دارد که ارائه دهنده گان تمام پیشنهادهای کاری موجود را در شبکه دیده و مناسب ترین آن را با توجه به قدرت محاسباتی خود انتخاب کرده و قیمت پیشنهادی خود را برای در خواست کننده ارسال کنند. در نهایت، سیستم پرداخت از طریق یک قرارداد هوشمند بر بستر اتریوم و انتقال سرمایه از متقاضی به عرضه کننده اطلاع داده میشود.

شبکه گولم، نودهای با فیدبک نامناسب را از شبکه حذف می نماید و به سرویس مناسب جهت طرفین اهتمام میورزد. توکن شبکه Golem که بطور اختصار GNT نامیده می شود، از الگوریتم ERC20 بوده و به منظور پرداخت هزینه قدرت محاسباتی اجاره شده، استفاده می گردد.

ارز دیجیتال گولم (Golem)

جولین زاویزوفسکی -مدیر عامل شرکت و آندره یگا روللسکی -مدیر اجرایی- از سال ۲۰۰۸ همکاری خود را آغاز کرده‌اند، آنها ابتدا در بنیاد بانک اطلاعاتی اقتصادی لهستان به نام IBS همکار بودند و Imapp که یک شرکت مشاوره و توسعه نرم افزاری است را در سال ۲۰۱۳ تاسیس کردند.

همچنین نقش الکس لورینگتن، به عنوان طراح devp2p (پروتکل نظیر به نظیر شبکه اتریوم) و همچنین پاول بیلیکا، به عنوان سازنده EVMJIT (کتابخانه‌ای برای کامپایل  کد EVM) و عضو فعال تیم ++C اتریوم، بسیار موثر بوده است.

ارز دیجیتال گولم (Golem)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *