ارز دیجیتال گرین
معرفی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال گرین چیست؟

ارز دیجیتال گرین چیست؟ چگونه کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟

توضیحاتی درباره پروژه گرین

درباره ی گرین(Grin)
گرین یک نوع از پیاده سازی کریپتوکارنسی است که با توجه به پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble) طراحی شده است. گرین طراحی شده است برای ایجاد قابلیت حریم خصوصی و حل مشکل مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال. توصیف گرین از یک دیدگاه فنی شامل همپوشانی قابل ملاحظه ای با میمبل ویمبل است که قبل تر ذکر شد و بهتر است که بر سایر اجزا مانند توافق و سیاست پولی نیز تاکید شود.

پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (Mimblewimble) چیست


گرین همچنین ویژگی های حریم خصوصی و قابل اطمینان بودن میمبل ویمبل را حفظ می کند که در آن هیچ نشانی از مقادیر معاملات وجود ندارد و این معاملات می توانند با حذف تمامی اطلاعات به صورت واسطه عمل کنند. علاوه بر این بلوک ها در گرین شامل هیچ تراکنشی نیستند و به نظر می رسد که کل تراکنش جزئی از یک معامله بزرگ است.

تمامی خروجی های مصرف شده در گرین می تواند با خیال راحت حذف شود به طوری که ممکن است این میزان به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند در نتیجه کاربران می توانند بلاک ها را در این بلاک چین بسیار سریعتر از سایر رمزگذاری ها دانلود و تایید کنند.

سازگاری با الگوریتم اثبات کار در گرین

گرین یک مکانیسم انطباق جدید و جالب را به کار گرفته است و آن هم این است که سهم برای دستیابی به اجماع را ثابت کرده است.

یکی از اهداف گرین معاملات الکترونیکی برای عموم, بدون حذفیات یا محدودیت هاست.

گرین هر کسی را قادر به انجام معاملات یا ذخیره پول مدرن می کند بدون این که آن شخص از هرگونه کنترل و نظارت خارجی و یا یک سری تبعیض ها ترسی داشته باشد.این پروژه طوری طراحی شده است که نه فردا بلکه در چند دهه ی آینده مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع گرین خواهان این است که توسط همه افراد بدون در نظر گیری مرزها ,فرهنگ ها ,توانایی و یا دسترسی شان استفاده شود.

حریم خصوصی در گرین

هیچ گونه آدرسی در گرین وجود ندارد. دو کیف پول برای مبادله اطلاعات ارتباط برقرار می کنند و نتیجه نهایی در شبکه قرار می گیرد.اما تفاوتی که بین گرین و سایر واحد های پولی رمزگذاری شده (cryptocurrencies) وجود دارد این است که تاریخچه معاملات در زنجیره بلاک ثبت نمی شود; در واقع گرین از فاکتوری چشمگیر برای پنهان کردن پول ها استفاده می کند.

مقیاس پذیری در گرین

mimblewimble روی سیستم رمز گذاری طوری تاثیر می گذارد که به اطلاعات معاملات قبلی اجازه حذف شدن بدهد.این کار باعث می شود که زنجیره بلاک کم حجم باقی بماند و تشکیل هر ارتباط جدیدی بدون این که با زمان طولانی همگام سازی به تاخیر بیفتد و یا این که متحمل هزینه بالای ذخیره شود, به راحتی به شبکه متصل شود.

متن باز بودن و آشکار بودن گرین

گرین به طور آشکار و آزاد توسط افرادی پراکنده در تمام دنیا توسعه یافته است و توسط هیچ کمپانی, بنیاد و یا شخصی کنترل نمی شود.البته منظور از پراکنده, همانطور که قابل تصور است, عادلانه بودن است (نه رایگان بودن).

الگوریتم توافق شده ای که توسط گرین استفاده می شود بر پایه ی cuckoo cycle proof-of-work است.

دو الگوریتم بر این پایه در گرین وجود دارد:

Cuckoo-29 ; که برای GPU mining طراحی شده است و cuckoo-31 ;که برای ASIC mining است.

این طراحی ها عمدا به وجود آمده اند تا هم ماینرهای کارت گرافیک در زمان عرضه این ارز دیجیتال چون سختی شبکه کمی دارد بتوانند به راحتی به ماینینگ بپردازند و هم اینکه ماینرها را تشویق کند که درنهایت برای بهره وری بیشتر از آسیک ماینرها استفاده کنند.

سیاست پولی گرین

یک جزء جالب از ارز های دیجیتال و رمزگذاری شده که اخیرا توسعه یافته اند سیاست های پولی است. گرین همچنین قصد دارد که بیشتر از یک ارز را برای معاملات در فروشگاه های دیجیتالی ارائه دهد، این ارز به طور حتم از بیت کوین متفاوت است. در انجام این کار، ارز طراحی شده به گونه ای عمل می کند که ارزش گذاری آن پایدارتر باشد.

گرین از یک برنامه عرضی ساپلای خطی برای تورم استفاده می کند که عرضه آن به صورت نامحدود است و هزینه های نگهداری آن نیز به مراتب بیشتر است. نرخ تورم گرین شروع شروع به بالا رفتن می کند و پس از یک دهه در نهایت به صفر نزدیک خواهد شد و همچنین پاداش های هر بلوک نیز در طول زمان ثابت خواهند شد.

درحال حاضر امنیت کاربران در استفاده از ارزهای دیجیتال بیش از پیش مورد اهمیت واقع می شود و ایجاد نمونه هایی از این رمزارزها را می توان نوعی تغییر آهسته دانست که توسط طرفداران بیت کوین ارائه شده . میمبل ویمبل یک مفهوم نسبتا شناخته شده است که در مورد جنبه های فنی، نسبت به رمزگذاری های ساده دارای پیچیدگی های بیشتری است. استفاده از گرین در پروتکل میمبل ویمبل آن را به پتانسیل قانع کننده ای در این زمینه تبدیل می کند.

گرین همچنین با امضای Schnorr سازگار است که این امر به نوبه خود می تواند خروجی های چندگانه ای را تولید کند. امضاهای Schnorr به طور گسترده به عنوان بهترین امضای رمزنگاری شناخته شده اند و ادغام آن ها با بیت کوین به صورت رسمی در سال 2019 انجام میگیرد.

توکن گرین شبکه اصلی اش را در تاریخ پانزدهم ژانویه سال 2019 شروع کرده است و اکنون برای استخراج و تجارت در دسترس است.

منبع:blockonomi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *