ارز دیجیتال بیم beam
اخبار ارز دیجیتال معرفی ارزهای دیجیتال مقالات

ارز دیجیتال بیم (BEAM) چیست؟ مقایسه BEAM و Grin

بیم‌کوین (BEAM) چیست؟ مقایسه BEAM و Grin.ارز دیجیتال بیم beam دارای چه ویژگی هایی است

پروتکل بلاک‌چین میمبل‌ویمبل (Mimblewimble) اخیراً پس از دو پیاده‌سازی کاملش، یعنی گرین (Grin) و بیم (BEAM) بسیار موردتوجه قرار گرفت. ما پیش‌ازاین مروری بر گرین و میمبل‌ویمبل داشتیم، بنابراین باید بیم را مورد ارزیابی قرار دهیم تا تفاوتش نسبت به پسرعمویش یعنی گرین که او نیز از پروتکل میمبل ویمبل بهره می برد مشخص شود.

گرین و بیم هر دو پروتکل‌های منبع‌باز هستند که چندین هفته پیش مین‌نت (Mainnet) خود را راه‌اندازی کردند و بیم از ابتدای ژانویه شروع به کار کرد. برای پروتکل میمبل‌ویمبل هیجانات زیادی به وجود آمد، زیرا این پروتکل توسط تام الویس ژدوسور در 2016 به شکلی ناشناس پیشنهاد شد و بهبودهای حریم خصوصی و کارآمدی قابل‌توجهی داشت که با مدل ساختاری تراکنش منحصربه فردش ممکن می‌شد.

ارز دیجیتال بیم beam

با وجود شباهت‌ها، بیم از چندین جنبه نسبت به گرین متفاوت است، جنبه‌هایی مانند سیاست پولی، استخراج، انجمن و کنترل سراسری.

مروری خلاصه بر میمبل‌ویمبل

میمبل ویمبل نسخه جداشده از نسخه پروتکل بیت‌کوین است که برای تغییر روش ساخت تراکنش‌ها طراحی شده است و توانست تا کارآمدی و حریم خصوصی در شبکه را افزایش دهد. اثرات موازی افزایش حریم خصوصی تعویض‌پذیری است – یعنی خاصیت ارزی که بین یک واحد ارزش با دیگری تفاوت قائل نیست و همه آن‌ها برابر هستند.

میمبل ویمبل از ترکیبی از تراکنش‌های محرمانه (CT) و تعهدات پدرسن (Pedersen Commitments) استفاده می‌کند تا به دریافت‌کننده تراکنش اجازه تولید «عامل مبهم‌ساز» را به‌عنوان کلید امضای تراکنش دهد. همانند روش‌های دیگر تراکنش متمرکز بر حریم خصوصی، CT ها نسبت به تراکنش‌های رمزنگاری استاندارد در بیت‌کوین پیچیده‌تر هستند،‌ زیرا برای افزوده شدن به هر تراکنش نیاز به اثبات دارند.

بااین‌وجود میمبل‌ویمبل برای دور زدن ماهیت پیچیده CT ها از جداسازی رفتار اسکریپتی آن‌ها با ترکیب در عوامل مبهم‌ساز و «خروجی‌های کاذب» استفاده می‌کند و می‌تواند هم‌اندازه CT ها امنیت و حریم خصوصی را بدون مشکلات عملکردی به دست آورد.

همچنین میمبل‌ویمبل از روش تجمیع تراکنش همانند کوین‌جوین (CoinJoin) استفاده می‌کند که نیاز به ذخیره‌سازی بسیاری از داده‌های تراکنشی قدیمی در بلاک‌چین را رفع می‌کند. تراکنش‌های درون یک بلاک در میمبل‌ویمبل به‌جای اینکه شبیه به فهرستی تکراری از ورودی‌ها و خروجی‌های مرتبط باشد، همانند ترکیبی تصادفی از ورودی‌ها و خروجی‌ها است. پس‌ازآن گره‌ها با بلاک‌چین خیلی سریع‌تر می‌توانند همگام‌سازی شوند، زیرا به‌جای تائید کل بلاک‌چین، با استفاده از ویژگی «میان‌بر» میمبل‌ویمبل، تنها نیاز به تائید اعتبار ورودی‌های مشخصی دارد.

تاریخچه فشرده بلاک‌چین حاوی دارنده‌های بلاک، وضعیت سیستم و امضاهای خروجی «خروجی‌های کاذب ساختگی» است.

نتیجه ،پروتکل بلاک‌چینی است که حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بهتری دارد و این خصوصیت را مستقیماً از روش ساخت تراکنش‌ها به دست می‌آورد. بلاک‌چین با سرعت بسیار کمی رشد می‌کند که عملیات واقعی در تمام گره‌ها را ممکن می‌کند و این امر باعث تأثیرات درازمدت مثبتی بر روی غیرمتمرکزسازی شبکه می‌شود.

بیم (beam) چیست؟

ارز دیجیتال بیم beam

بیم ابتدا در اول ژانویه راه‌اندازی شد و اولین پیاده‌سازی کامل میمبل‌ویمبل بود که اجرا می‌شد و پس‌ازآن گرین چند هفته بعد اجرا شد. پروتکل بیم در C++ نوشته شده و نظریه اصلی میمبل‌ویمبل را با ویژگی‌های بیشتر توسعه داده است. در حال حاضر یک کیف پول GUI در سیستم‌عامل مک،‌ ویندوز و لینوکس برای کاربران در دسترس است.

توسعه بیم پس از گرین در مارس 2018 شروع شد و رویکرد ساختاریافته‌تری (همانند ZCash) نسبت به گرین داشت که تا حد زیادی به دلیل کمک‌های مالی اجتماعی و تیم اصلی توسعه‌دهندگانی بود که از طرح اولیه بر روی میمبل‌ویمبل کار می‌کردند. تمرکز بیم بر روی فراهم‌سازی ذخیره خصوصی ارزش و حرکت به‌سوی رویکردی کاربرپسند و تفکر استارتاپی است.

کیف پول بیم

بیم دارای چندین خصوصیت است – که هم موجود و هم درحال‌توسعه هستند – و طراحی اولیه میمبل‌ویمبل را توسعه می‌دهند، مانند استفاده از امضای تراکنش با پروتکل اسشونر (Schnorr)، امکان بازرسی‌پذیری ، Bright Boson (ویژگی برای تبادلات اتمی با بیت‌کوین)، تراکنش‌های آفلاین و یکپارچه‌سازی کیف سخت‌افزاری همانند Bright Boson

ارز دیجیتال بیم beam

امضای Schnorr می تواند خروجی های چندگانه ای را تولید کند. امضاهای Schnorr به طور گسترده به عنوان بهترین امضای رمزنگاری شناخته شده اند و ادغام آن با بیت کوین به صورت رسمی در سال 2019 انجام میگیرد.

بیم همچنین بر پشتیبانی از کسب‌وکارها و تقسیم توسعه پلتفرم به دو مسیر تأکید دارد: هسته بیم و تطبیق بیم. هسته بیم بر روی نوآوری فنی طراحی شبکه و تطبیق بیم بر وجه‌های بازرسی و تطبیقی شبکه تمرکز دارد. تطبیق بیم بخشی از پروژه‌ای است که مستقیماً از کسب‌وکارهایی پشتیبانی می‌کند که در عین حفظ حریم خصوصی به‌عنوان یک گزینه اختیاری، به دنبال تنظیم کننده یا بازرس نیز هستند.

شباهت‌های فنی بین ارز دیجیتال بیم beam و گرین واضح هستند، زیرا هردو دارای یک پروتکل مبتنی بر میمبل‌ویمبل هستند، بنابراین برای تفکیک بین این دو پروژه باید به تفاوت‌های آن‌ها پرداخت.

گرین در مقابل بیم – تفاوت‌ها چیست؟

ارز دیجیتال بیم beam
ارز دیجیتال بیم beam

یکی از تفاوت‌های اصلی بین ارز دیجیتال بیم beam و گرین در رویکرد کلی جامعه/کنترل عمومی آن‌ها است. کنترل بیم و مدل توسعه آن یک طراحی از ساختاری مانند Zcash را دارد، درحالی‌که گرین بیشتر از مدل مونرو (Monero) الهام گرفته است و اعضای جامعه مجازی به شکلی مستقل از طریق کمک‌های مالی بر روی پروژه کار می‌کردند.
به‌طورکلی ما می‌توانیم تفاوت‌های بین گرین و بیم را به چندین دسته تقسیم کنیم:
– سیاست پولی
– کنترل/انجمن
– استخراج
– نوآوری های فنی/مسیر

سیاست پولی

سیاست‌های پولی ارز دیجیتال بیم beam به شکل صریحی بر حریم‌خصوصی ذخیره‌سازی ارزش به‌ جای «پول دیجیتال P2P» تأکید دارد. مقدار ساپلای بیم دارای تقریباً 263 میلیون توکن Beam است و همانند بیت‌کوین از زمان‌بندی انتشار ضدتورمی بر طبق نصف کردن پاداش‌های بلاک در طول زمان استفاده می‌کند. پاداش بلاک برای اولین سال 80 سکه بیم به ازای هر بلاک است و تقریباً هر 4 سال نصف می‌شود و در سال 133 متوقف می‌شود.

مهم‌تر از همه بر اساس هر بلاک از خزانه بیم پاداش می‌دهد که این پرداخت به شکل ماهانه به بنیاد بیم که تشکیل‌شده از سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان و مشاوران است پرداخت می‌شود. این مدل همانند پاداش بنیان‌گذار Zcash است و از آن برای تأمین مالی رویکرد شرکتی مبتنی بر ارز رمز استفاده می‌شود. پاداش داده شده از خزانه 20 سکه به ازای هر بلاک برای سال اول است و در طول 4 سال به 10 سکه به ازای هر بلاک می‌رسد.

برعکس آن، گرین به‌عنوان یک ارز ناشناس با تعداد ساپلای نامحدود و زمان‌بندی تورم خطی طراحی شده است تا قیمت نسبتاً ثابتی را حفظ کند. به‌جای ذخیره ارزش، از گرین بیشتر به‌عنوان ارز خصوصی و جایگزین برای تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در هر ثانیه یک سکه جدید گرین و در هر 1 دقیقه یک بلاک ایجاد می‌شود و در طول چندین سال شدت تورم کاهش پیدا می‌کند و در آخر نزدیک به صفر می‌شود اما هیچ‌وقت به صفر نمی‌رسد.

اجرای سیاست پولی گرین جالب است و دارای دیدگاهی منحصربه‌فرد در بخش ارز رمزی است. گرین یک خزانه، سرمایه بنیان‌گذار یا شرکتی به عنوان پشتیبان ندارد، در عوض تنها متکی بر کمک‌های مالی و همکاری‌های داوطلبانه در ساختاری منبع باز است.

کنترل/اجتماع

کنترل ارز دیجیتال بیم beam و سرمایه‌گذاری اولیه VC همانند رویکرد استارتاپی است که در آن توسعه‌دهندگان و شرکت‌کنندگان در محیط سنتی شرکت استخدام می‌شوند. بنیاد بیم در حال حاضر بر پروژه نظارت دارد – یک شرکت غیرانتفاعی که در سوئیس راه‌اندازی شده است و توسعه شبکه را هدایت می‌کند.

ارز دیجیتال بیم (BEAM) دائماً بر پایداری – مخصوصاً در کسب‌وکار – و ویژگی‌های بازرسی پذیری تأکید دارد که در صورت لزوم ضمانت مالی معاملت را برای بازرسان/تنطیم کننده ها می‌دهد. بخشی از برنامه بزرگ‌تر سازگاری بیم، مجموعه برنامه‌های سازگاری بیم است که به دنبال یکپارچه‌سازی سرویس‌های شخص ثالث و تبعیت از قوانین کشورهای مختلف است. بیم به دنبال جذب سرمایه از شرکت‌های VC است و به طور جدی به دنبال شرکای توسعه و همچنین ایجاد صندوق سرمایه گذاری بیم (beam) در سال جاری است.

گرین بیشتر برگرفته از ریشه‌های سایفرپانک (Cypherpunk) است و بر پیاده‌سازی ساده و حداقلی میمبل‌ویمبل با مؤلفه‌های آزمایشی در طراحی‌اش تمرکز دارد. این پروژه کاملاً توسط جامعه هدایت می‌شود و متکی بر کمک‌های مالی از کمک‌کنندگان و کار و توسعه داوطلبانه است. مخزن گیت‌هاب گرین منابع بی‌شماری را برای مشارکت و فهرستی از پروژه‌های در حال انجام را فهرست می‌کند. گرین و میمبل‌ویمبل هر دو به هری پاتر اشاره دارند و بسیاری از توسعه‌دهندگان آن از اسم‌های مستعار این مجموعه فیلم فانتزی (هری پاتر) استفاده می‌کنند.

الگوریتم استخراج ارز دیجیتال بیم beam و Grin

ارز دیجیتال بیم beam
استخراج ارز دیجیتال بیم beam

هم گرین و هم بیم به ترتیب از نسخه‌های بهینه‌شده الگوریتم استخراج اکویی‌هش پو (Equihash PoW)، کوکو سایکل (Cuckoo Cycle) و ایکویی‌هش استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال بیم (BEAM) به دنبال غیر متمرکز سازی شبکه با مقاومت در برابر ASIC ها در 12 الی 18 ماه اول بود که به بیم اجازه استخراج با GPU ها را می‌داد. تیم توسعه پروتکل را چندین بار انشعاب دادند تا الگوریتم استخراج را در طول چند سال اصلاح کنند و در آخر استخراج با ASIC را ممکن کردند. این ایده به ماینرهای GPU اجازه شروعی زودتر از ASIC ها می‌داد.

گرین از الگوریتم استخراج با ساختار دوگانه با اکویی‌هش و کوکو سایکل استفاده می‌کند که کاربران را قادر به استخراج ارزرمز ابتدا با استفاده از GPU، و سپس با استفاده از ASIC می‌کند. کوکو یک الگوریتم حافظه محدود است و پس از دو سال تبدیل به الگوریتم اصلی استخراج می‌شود و هنگامی‌که غیرمتمرکزسازی شبکه کامل شد، بازار استخراج با ASIC رشد می کند.

چگونگی استخراج ارز دیجیتال بیم (BEAM)

ظرافت‌های فنی/مسیر
بیم به چندین برنامه آزمایشی گرین به‌عنوان ویژگی‌های متمایز بین این دو ارزرمز اشاره می‌کند. علی‌رغم اینکه هر دو پیاده‌سازی میمبل‌ویمبل هستند، گرین و بیم مسیرهای فنی نسبتاً متفاوتی دارند و بااین‌وجود با یکدیگر نیز همکاری دارند.

برخی از تفاوت‌های فنی جزئی بین این دور پروتکل عبارت‌اند از:

 • بیم در C++ و گرین در Rust نوشته شده
 • گرین بر پیاده‌سازی حداقلی میمبل‌ویمبل تأکید دارد
 • گرین در حال حاضر فقط کیف پول CLI دارد. بیم هم کیف پول GUI و هم CLI دارد
 • حفط حریم خصوصی پیش‌فرض و غیر اختیاری در گرین فعال است. بیم بازرسی‌پذیری اختیاری دارد.
 • گرین رویکرد آزمایشی‌تری را در توسعه فنی نسبت به بیم اتخاذ می‌کند
 • بیم تراکنش‌های آفلاین غیرانفعالی را از طریق سیستم BBS امن ممکن می‌کند. گرین از متن ساده شبیه ایمیل استفاده می‌کند.
  هسته بیم همان مسیر فنی پروژه بیم را طی می‌کند و پیشرفت‌های زیادی در سال‌های آینده خواهد داشت که عبارت‌اند از:
 • Agile Atom: مستندسازی و اکوسیستم API
 • Bright Boson: شامل معاملات اتمی با بیت‌کوین، یکپارچه‌سازی کیف سخت‌افزاری، کیف موبایل اندروید، شبکه PoC لایتنینگ، یکپارچه‌سازی با سرویس‌دهنده BTCPay.
 • Clear Cathode: الگوریتم استخراج هاردفورک، کیف پول iOS، کیف پول وب با پشتیبانی از مولتی‌سیگ(multisig)، لایتینگ آلفا.
 • Double Doppler: تحقیق و پژوهش در مورد اجماع جایگزین، انتقال بیم(beam)، امنیت بهتر کیف پول، لایتینگ بتا.
 • Eager Electron: یکپارچه‌سازی I2p/Tor، امضاهای BLS، مین‌نت لایتینگ. (پروژه اینترنت مخفی (به انگلیسی: Invisible Internet Project) یا به صورت مخفف I2P، یک شبکه همپوشان است که به نرم‌افزارهای کاربردی اجازه می‌دهد تا با نام غیر واقعی و امن با هم در ارتباط باشند )

باید به این نکته اشاره کرد که ارز دیجیتال بیم (BEAM) آسیب‌پذیری مهمی را در ابتدای راه‌اندازی در کیف پول هسته‌اش تجربه کرد ولی باگ را اکنون برطرف کرده و دستورالعمل‌هایی به کاربرانش جهت حذف آسیب‌پذیری ارائه کرده است.

گرین نیز نوآوری‌های بسیاری برای آینده دارد، مانند:

گرین سواپ – عملکرد تعویض اتمی
دارایی‌های محرمانه
امضاهای شنور (Schnorr)
امکان یکپارچه‌سازی ZKP
امضاهای BLS
اسکریپت‌نویسی- پشتیبانی مولتی‌سیگ، تراکنش‌ها با قفل زمانی،‌ شبکه لایتنینگ
گره‌های نهان/مسیریابی اونیون
Blockchain Pruning
بهینه‌سازی پروتکل معروف به داندلیون (Dandelion)
گرین دائماً در حال ارتقاء و بهبود است که می‌توان آن را در انجمن و مخزن گیت‌هابش دید.

قابل ذکر است که ارز دیجیتال بیم (BEAM) و Grin هر دو از پروتوکل Dandelion ++ به عنوان یک لایه حفاظت از حریم خصوصی شبکه استفاده می کنند.

راه‌اندازی ارز رمزپایه مبتنی بر PoW عملی بسیار دشوار است.

یکی از چالش‌های گرین (Grin) و بیم (Beam) که با آن روبرو هستند رسیدن به سطحی از غیرمتمرکزسازی شبکه است که در آن ماینرها به دنبال افزایش قدرت هش و امن‌تر کردن زنجیره هستند. هر دو پروژه عملکرد دستگاه های ASIC را در سال‌های اولیه استخراج کاهش داده اند.

پشتیبانی از ماینرهای GPU در چند سال اول برای غیر متمرکز شدن شبکه قبل از رسیدن بازار ASICها مهم است، ولی هر دو پروژه می‌بایست به شکلی کارآمد نیروی کافی هش داشته باشند تا بتوانند حرکات خرابکارانه در زنجیره را نیز شناسایی و جلوگیری کنند.

راه‌اندازی پروتکل‌های جدید با انتقاداتی نیز روبروست که به «راه‌اندازی منصفانه» اشاره دارد. این موضوع دوگانه است و می‌توان از آن برداشت شخصی داشت، ولی Hasu و Arjun Balaji تحلیلی عالی از توزیع منصفانه راه‌اندازی و اینکه چطور گرین بیش از بقیه به مدل منصفانه در بازار امروز نزدیک شده است ارائه کردند.

نتیجه‌گیری

گرین و بیم دو پیاده‌سازی از پروتکل میمبل‌ویمبل هستند و مزیت‌های مهمی در حریم خصوصی و کارآمدی ایجاد کردند. توسعه آینده این پروژه‌ها نوآوری‌های منحصربه‌فردی به همراه خواهد داشت و مسیر ارزهای رمزپایه را به‌سوی حریم خصوصی بهتر سوق می‌دهد. درحالی‌که این پروژه‌ها تا حدی از پروتکل بلاک‌چین اقتباس شده اند،‌ بیم و گرین تفاوت‌های متمایزی دارند. آن‌ها به پیشرفت ادامه می‌دهند و کاربردها و مخاطبینشان در آینده بیشتر خواهند شد.

ارز دیجیتال بیم (BEAM)

منبع:blockonomi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *